Jump to content

[Vand] proiectoare far E46 - noi


Recommended Posts

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu cred ca a apucat cineva sa le testeze peste 5-6 ani ca sa vada cum se comporta in timp...

diferenta majora este ca cele OEm sunt din plastic.. plastic care in timp se matuieste si crapa (asa am patit eu ), iar cele fxr sunt din metal - mult mai rezistent la temperaturi inalte.

Link to comment
Share on other sites

Salut...

 

Eu am farurile de pe e46 cu bixenon si sunt ZKW...daca as vrea sa schimb doar oglinzile se poate sau trebuie sa schimb si proiectorul cu tot cu oglinda ?

Proiectoarele mele nu cred ca au ceva doar oglinda sa fie coapta si de aceea as cumpara doar oglinda de la aceste proictoare far FX-R...

Link to comment
Share on other sites

Salut...

 

Eu am farurile de pe e46 cu bixenon si sunt ZKW...daca as vrea sa schimb doar oglinzile se poate sau trebuie sa schimb si proiectorul cu tot cu oglinda ?

Proiectoarele mele nu cred ca au ceva doar oglinda sa fie coapta si de aceea as cumpara doar oglinda de la aceste proictoare far FX-R...

 

salut. asa am avut si eu ZKW.. la cele fxr poti detasa lupa de oglinda, dar tot trebuie sa adaptezi pentru ca difera sistemul de prindere. parerea mea e ca e mai simplu sa schimbi cu totul

Link to comment
Share on other sites

ok am inteles...si e greu montajul la proiectoarele FX-R,trebuie modificat/construit ceva sistem de prindere sau doar le demontez pe cele vechi si le montez pe acestea in locul lor?sunt prinse cu suruburi banuiesc...

 

sistemul auto-leveling va mai functiona cu proiectoarele acestea FX-R?

Link to comment
Share on other sites

ok am inteles...si e greu montajul la proiectoarele FX-R,trebuie modificat/construit ceva sistem de prindere sau doar le demontez pe cele vechi si le montez pe acestea in locul lor?sunt prinse cu suruburi banuiesc...

 

sistemul auto-leveling va mai functiona cu proiectoarele acestea FX-R?

 

citeste DIY-ul acesta http://www.bmwclub.ro/forums/topic/79175-diy-upgrade-de-la-faruri-normale-la-bixenon/ sunt destule poze acolo si detalii :)

practic trebuie sa decupezi pana iti incap proiectoarele fxr acolo, le lipesti sau le prinzi in suruburi (cum le-am prins eu) de plasticul de care erau prinse si proiectoarele oem - iti va functiona si auto-leveling ul

Link to comment
Share on other sites

deci in afara de proiectoarele + shrouds ce altceva mai trebuie pt a fii complete de montat pe faruri fara lupe ? :)

 

chiar daca n-ai xenon din fabrica poti pune proiectoarele astea... proiectoarele + shrouds sunt tot ce-ti trebuie... plus un kit xenon D2S

 

vezi aici

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/101004-montez-retrofit-proiectoare-fx-r-bixenon-la-e46/page__gopid__1440981#entry1440981

Link to comment
Share on other sites

da, o singura instalatie...

 

am mai explicat efectul Bi-xenon... A NU SE CONFUNDA CU 2 INSTALATII XENON PT FIECARE FAZA IN PARTE !!!

a se vedea explicatiile de aici:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/79175-diy-upgrade-de-la-faruri-normale-la-bixenon/page__view__findpost__p__1399296

 

Din cate am inteles sunt mai rezistente decat cele OEM, fiindca nu se ard... am dreptate?

da, ai mare dreptate... :D

 

Exista vreun kit de xenon special, care se potriveste perfect pe far?

nu, cel care te duce la aspect 100% OEM este retroftul cu proiectoare FX-R

 

nu cred ca a apucat cineva sa le testeze peste 5-6 ani ca sa vada cum se comporta in timp...

primele retrofituri cu FX-R sunt de prin 2005-2006, inca nu s-a plans nimeni de ele... :thumbsup:

 

deci in afara de proiectoarele + shrouds ce altceva mai trebuie pt a fii complete de montat pe faruri fara lupe ? :)

o instalatie xenon cu becuri D2S

 

sal.spune-mi si mie te rog daca se merita pretul si efortul,eu am e46 faruri simple,ma gandeam ca in loc de lupele astea sa-mi iau faruri depo cu lupa costa 200 euro,adica e vb de 100 in plus.stiu ca nu sunt stralucite dar ma intreb daca se merita sau nu retrofitul asta?cum e cu montatul ?

alegerea este a ta... insa comparativ, LUMINA si rezistenta FX-R este mult superioara DEPO.

asta ca sa nu mai vorbim despre aspectul OEM si angel-eyes-urile cu bec, care te conduc imediat la notiunea "aftermarket" :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

pe masina am lupe normale (nu bixenon)

in afara de lupe imi mai trebuie ceva?

mai trebuiesc schimbate becuri sau mai trebuiesc facute modificari la prinderi?

multumesc

 

p.s. cand spun lupe , ma refer la ansamblul oglinda+lupa :wink:

Edited by adi_JOL
Link to comment
Share on other sites

pe masina am lupe normale (nu bixenon)

in afara de lupe imi mai trebuie ceva?

mai trebuiesc schimbate becuri sau mai trebuiesc facute modificari la prinderi?

multumesc

 

p.s. cand spun lupe , ma refer la ansamblul oglinda+lupa :wink:

 

Daca ai xenon cu bec D2S nu trebuie schimbat becul. Lupele nu le poti fixa exact in locul celor originale .. se decupeaza si se fixeaza lupele ( prin lipire.. suruburi ); peste lupa vin palariile si ai un look OEM. Daca nu te descurci cu montajul, te poate ajuta XXL :)

 

cumparat un set de la Florin...foarte multumit ..farurile mele sau intors la viata :yahoo:

recomand lupele...montate de XXL...la fel recomand 100%......multumesc baieti...BAFTA

 

ma bucur ca esti multumit si ti-ai rezolvat problema ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.