Jump to content

BMW E60 525d 11/2005


IulianC

Recommended Posts

Frumoasa masina ! S-o alergi sanatos !

Acum incep sa-i dau dreptate unui coleg care nu a vrut sa spuna pretul in topicul de prezentare a masinii. Incep toti sa comenteze, ca ai dat prea mult, ca are prea putine dotari, ca nu stiu ce dracu mai are...

Tu sa fi fericit, in rest nu conteaza ce zice lumea, ca lumea... sti si tu cum e.

Cand am zis de pret nu m-am gandit la toate raspunsurile. Dar orice parere e binevenita, fie ea si negativa.

Sunt fericit cu noua achizitie.

 

 

Arata foarte bine masina si are ceva dotari, insa pretul este putin cam mare. Bine, daca acei km sunt reali, atunci se justifica oarecum pretul...

 

In orice caz, tu sa fii multumit de ea si sa o folosesti cu placere! Foarte frumoasa! :twoup:

Multumesc frumos!

 

 

foarte frumoasa , eu zic ca are destule dotari ca sa ti foloseasca ,imi plac rotile :) multi km fara probleme iti doresc

Multumesc la fel! Toti km fara probleme iti doresc si eu!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

sa ne spui si de socurile din cutie.

Nu prea sunt. Foarte rar mi s-a intamplat cand mergeam pe DS si mergeam relaxat, daca nu acceleram sa schimbe peste 3000rpm, cand schimba in treapta superioara avea o mica intarziere si atunci se producea si socul. Dar foarte rar.

Pe D si pe manual nu mi-a dat niciodata soc in cutie.

 

 

Cum se manifesta, e ceva specific 525d-urilor?

La socurile din cutie te referi sau la altceva?

Link to comment
Share on other sites

sa ne spui si de socurile din cutie.

Nu prea sunt. Foarte rar mi s-a intamplat cand mergeam pe DS si mergeam relaxat, daca nu acceleram sa schimbe peste 3000rpm, cand schimba in treapta superioara avea o mica intarziere si atunci se producea si socul. Dar foarte rar.

Pe D si pe manual nu mi-a dat niciodata soc in cutie.

 

 

Cum se manifesta, e ceva specific 525d-urilor?

La socurile din cutie te referi sau la altceva?

 

Da. Am tot vazut ca mircea zice ca 525d-urile au chestia asta in special. Si mie imi face cum zici tu ca iti face tie uneori. Dar nu inteleg ce vrea sa spuna, socuri sau smucituri. Ca de exemplu, la X5 aveam uneori socuri, adica simteam ca ma loveste ceva din spate, prin asta traduc eu socuri, in special cand opream la semafor, iar la schimbatul vitezelor, smucituri in sensul ca simteai putin ca schimba.

Link to comment
Share on other sites

Salut, sa o stapanesti sanatos!!!!

 

ps: schimba uleiul din cutie, pana nu e prea tarziu.

Il schimb cat de curand, mersi pentru sfat!

 

D-aia prefer eu cutia manuala... :)

Fiecare ar avantaje si dezavantaje. Confortul costa! :twoup:

 

sa ne spui si de socurile din cutie.

Nu prea sunt. Foarte rar mi s-a intamplat cand mergeam pe DS si mergeam relaxat, daca nu acceleram sa schimbe peste 3000rpm, cand schimba in treapta superioara avea o mica intarziere si atunci se producea si socul. Dar foarte rar.

Pe D si pe manual nu mi-a dat niciodata soc in cutie.

 

 

Cum se manifesta, e ceva specific 525d-urilor?

La socurile din cutie te referi sau la altceva?

 

Da. Am tot vazut ca mircea zice ca 525d-urile au chestia asta in special. Si mie imi face cum zici tu ca iti face tie uneori. Dar nu inteleg ce vrea sa spuna, socuri sau smucituri. Ca de exemplu, la X5 aveam uneori socuri, adica simteam ca ma loveste ceva din spate, prin asta traduc eu socuri, in special cand opream la semafor, iar la schimbatul vitezelor, smucituri in sensul ca simteai putin ca schimba.

Cred ca se refera la socurile de care zici si tu si la alea ma refeream si eu.

Link to comment
Share on other sites

S-o stapanesti sanatos.Important este sa-ti placa,ca daca e sa ai grija de ea si sa o aduci la adevar asa cum iti doresti tu, e normal sa bagi ceva bani in masina.Drumuri bune! :twoup:

Multumesc! Imi place masina si imi place sa bag bani in masina, sa fie asa cum vreau eu. Drumuri bune si tie!

 

Sa o stapanesti sanatos colegu' ! Frumoasa masina si chiar merge bine...banii nu mai conteaza, tu sa fii multumit si sa te bucuri de ea! :)

Mersi frumos! Sunt multumit momentan de masina, mai am una alta de schimbat la ea!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

sa-i faci multi km sanatos si fara probleme!

legat de pret iti spun ca dupa 2 luni!! de cautari am dat 15.000 eur pe 525d din 2006 cu multiple optiuni care merge destul de bine si nu regret o secunda pretul platit pentru ca nu aveam ce sa cumpar in afara de masini mai slab dotate sau dubioase.

socurile in cutie se simt si la mine desi am schimbat uleiul dar degeaba asa ca am sa incerc totusi sa-i fac si un update de soft.

Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos. Apropo de pret eu nu stiu cum au ajuns E87 si E90 mai scumpe sau egale la pret cu E60 (cu dotari si km comparabili). Atipica mai e piata din Romania.

 

De E87 nu stiu...nu-mi place masina, e urata pentru un barbat, parerea mea...:twoup:

 

Dar referitor la comparatia de pret intre E90 si E60...e normal sa fie asa, pentru ca seria 3 a fost intotdeauna mult mai cautata decat seria 5, din mai multe motive...e mult mai dorita de tineri, pretul de intretinere relativ mai mic, consum mai mic (in functie de motorizari, desigur) ...intotdeauna o sa se vanda mai rpd un seria 3 decat un seria 5...

 

Referitor la masina, daca are intr-adevar acei km, pretul n-a fost deloc mare si chiar mi se pare destul de dotata masina...desi zicea un coleg ca daca-i dai volanu` si navi jos...ramane cheala...eu zic ca tocmai astea doua o fac foarte frumoasa...si nu-i cheala...adica optiuni de genu` "perdelute electrice" ma lasa rece :)

 

Pacat ca n-are trapa, un HUD ...un pachet M...de astea e pacat, nu de maruntzisuri de genul celui zis mai sus :)

 

Oricum, masina e foarte frumoasa, imi place si s-o stapanesti sanatos !

 

P.S. Referitor la socurile din cutie...am mers destul pe un AUDI A6, 2,5 TDI biturbo, schimbator volan, piele, navi, etc (n-avea trapa) 2002...masina cumparata in 2004...nu mai stiu daca de la inceput...dar sigur prin 2005, 2006...la fel, ziceai ca te loveste cineva din spate :twoup: Aiurea...

Link to comment
Share on other sites

Masina a beneficiat de curand de schimbarea urmatoarelor:

-galerie de admisie

-bujii incandescente

-filtru epurator

-filtru aer

-filtre polen

-filtru motorina

-filtru ulei

-ulei motor

-antigel

-lichid servodirectie

-ulei cutie original BMW

-baie ulei cutie BMW

 

Cat despre socurile rare din cutie am scapat, dupa ce am resetat valorile adaptive ale cutiei din INPA.

@bzk multumesc la fel! Si tie iti doresc sa ai parte de ea fara probleme si incidente! Te sfatuiesc sa incerci sa resetezi si tu valorile adaptive ale cutiei cu INPA. Mie nici la semafor sau la stop nu-mi mai da soc din schimbarea treptei 2 in 1. Si mai imi dadea in DS cand o lasam sa schimbe sub 3000rpm, acum schimba foarte lin.

@hornetb multumesc la fel! multi km fara probleme si tie!

Link to comment
Share on other sites

Masina a beneficiat de curand de schimbarea urmatoarelor:

-galerie de admisie

-bujii incandescente

-filtru epurator

-filtru aer

-filtre polen

-filtru motorina

-filtru ulei

-ulei motor

-antigel

-lichid servodirectie

-ulei cutie original BMW

-baie ulei cutie BMW

 

Cat despre socurile rare din cutie am scapat, dupa ce am resetat valorile adaptive ale cutiei din INPA.

@bzk multumesc la fel! Si tie iti doresc sa ai parte de ea fara probleme si incidente! Te sfatuiesc sa incerci sa resetezi si tu valorile adaptive ale cutiei cu INPA. Mie nici la semafor sau la stop nu-mi mai da soc din schimbarea treptei 2 in 1. Si mai imi dadea in DS cand o lasam sa schimbe sub 3000rpm, acum schimba foarte lin.

@hornetb multumesc la fel! multi km fara probleme si tie!

 

 

Poti sa imi spui si mie de unde ai achizitionat piesele si unde le-ai schimbat? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Pune si un scan al facturii, sau zi-ne niste preturi la cele enumerate, te rog.

Factura nu am, preturile le voi enumera mai jos.

 

Poti sa imi spui si mie de unde ai achizitionat piesele si unde le-ai schimbat? :twoup:

De la Groza Dan. Piesele le-am schimbat la un mecanic de la mine din oras.

-galerie admisie 450lei second de la un baiat de pe okazii, zice ca a avut-o pe masina si a avut dauna totala in spate si a dezmembrat-o. galeria e impecabila, foarte curata. A avut-o cam 40.000km si a facut extern cu ea, cel putin asa mi-a zis. Oricum sunt multumit de galerie.

-bujii OE 60lei/buc (6 bucati)

-filtru epurator OE 106lei

-filtru aer MAHLE 110lei

-filtre polen MANN cu carbon activ 210 lei/set/2buc

-filtru motorina MANN 100lei

-filtru ulei MANN 46lei

-ulei motor 5w-30 BMW 37lei/litru * 8l

-antigel BMW 37lei/sticla de 1.5L * 2 sticle

-lichid servodirectie BMW ATF D2 1L 35 lei

-ulei cutie original BMW (SHELL M) 1375.4 89lei/litru * 6L

-baie de ulei cutie OE BMW 795lei

 

Deci total piese: 3116lei

Manopera a fost 400lei.

Deci total costuri: 3516lei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.