Jump to content

BMW E60 525d 11/2005


IulianC

Recommended Posts

Am auzit ca bradu-i scump anul asta.

A fost o revizie mai generala, majoritatea se schimba rar, cum e uleiul si baia la cutie la 100.000km (multi nu-l schimba), antigelul (la 3 ani), lichidul servo la fel, galeria de admisie sper sa tina mult si bine, bujiile le mai schimb ori deloc ori cand mai apar arse pe tester, filtru epurator il mai schimb la al 3lea schimb de ulei motor, iar restul trec la consumabile.

Mai am de schimbat lichidul de frana dar nu am mai avut timp atunci, il schimb pe viitor.

Si rezerva m-a mai costat ceva ca nu avea si la dezmembrari nu am gasit pe 17 subtire, am luat tot kitul (roata+celuloza suport+cric+cheie roti+cala)=850lei.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

initial au spus maxim 250-350 Lei

la final mi-au cerut doar 130 Lei!

in deviz scria resoftare cutie + update soft general

socurile au disparut in proportie de 90% sa zicem,oricum diferenta e mare.

asta a fost singura interventie software, alte metode de resetare n-am incercat.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare o masina cheala, pur si simplu cheala, dotari de baza, un volan sport si navi mare sa ia ochii. Nici 12k nu as fi dat.

 

Nu cred ca ati vazut ce super masina a vandut Chas3 inainte sa isi ia X5. Pai pe langa faptul ca era 530d automat 2006, avea headup display, pachet M din fabrica interior exterior, jante M originale, o tona de dotari de la navi mare si pana la Logic 7, si a dat-o cu 14.600 euro. Masina super ingrijita si fara belele.

 

Nu mai stiu ce sa zic, am un E60 luat la schimb pe X5 si acum parca nu as mai vrea sa il vand. Vrea sa mi-l cumpere colegul Kathlin, a vazut masina si ne-am inteles la 12.250 Euro, desi eu vruiam 13k pe ea ultimul pret. Masina are pachet M, scaune comfort, volan sport, perdelute, trapa, active steering si dynamic drive, stopuri LCI, vreau sa ii pun jante Individual cum am avut pe X5, mie imi place la maxim masina. Si e buna, verificata de mine ca nu sunt tampit sa ma joc cu banii, nu bate nimic, totul functioneaza, ingrijita. Avea un far aburit si sinele la bara rupte, le-am reparat din placere, ii mai reconditionez si volanul si e brici. Pai cum sa o mai dau eu cu 12k cand vad ca oamenii arunca cu 15k asa pe nimic. :twoup:

 

Pai eu credeam ca tu vrei LCI, ca iti propuneam masina mea. Sunt suparat, foarte suparat.

 

Pot sa te intreb si eu, cum ai rezolvat problema cu farul aburit?

Link to comment
Share on other sites

Flansa provoaca mai mult vibratii. Daca e foarte uzata, cand incerci sa pleci mai tare, iti da impresia ca masina topaie :twoup:

 

 

in plus de asta se mai auzea si un clicait cand bagam in masarier si a I-a. dar zmucitul de la ce sa fie? k tot se mai simte un pic

 

se poate resofta cutia manuala?

Link to comment
Share on other sites

Click-ul tot din cardan e, se simte si daca ridici masina si il fortezi cu mana.

Din pacate nu am avut manuala pe nici un E60, nu stiu daca resoftarea miraculoasa ajuta cu ceva. Mai exact ce se intampla, pleaca mai violent in viteza 1?

 

nu. nu pleaca deloc violent. cand schimb vitezele se simte o zmucitura ca atunci cand nu dai drumul cum trebuie la ambreiaj. cutia intra f bine in viteza, insa treptele nu se schimba lin.

Link to comment
Share on other sites

Cat te-a costat resoftarea la Bavaria?

Ai incercat resetarea valorilor adaptive?

Eu nu mai am niciun soc pe niciun mod (D, DS sau manual) si nici la oprire la stop sau semafor, inainte se simtea din schimbarea treptei 2 in treapta 1.

 

Ce implica resetarea valorilor adaptive?trebuie tester cu program BMW?

Link to comment
Share on other sites

INPA este inclus in EDIABAS Suite, ruleaza pe win32, deci iti trebuie doar un laptop si cablul OBD. Cu banii de pe o testare la un service iti cam cumperi cablul, pe care oricum il vei folosi la interminabilele probleme care pot aparea la un BMW :twoup:

 

"tester cat de cat ok" nu stiu ce presupune exact, mai bine ii intrebi pe cei de la service daca sunt in stare sa faca resetul sau nu, nu are cum sa prezica cineva daca service-ul cutare are dotarea cutare. Plus ca sunt multi care au diverse soft-uri, dar nu stiu sa le foloseasca foarte bine.

Edited by chas3
Link to comment
Share on other sites

Am inteles,doar ca nu m-as baga eu in chestii de astea ca nu-i de competenta mea,dar am sa intreb la 2 service-uri mai dotate daca au acest Suite si daca imi pot opera o astfel de treaba.Apropo,unde anume trebuie sa intre ca sa mi le reseteze..?Ca probabil,vorba ta,au alte softuri si poate imi pot face si cu alea.. :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Sunt unii zmei care nu stiu decat sa ia la misto sau sa strice placerea omului, cam pe orice topic.

 

Felicitari pentru achizitie si sa o stapanesti sanatos!

Ma bucur ca ti-ai rezolvat problemele de la cutie.

Bafta!

Nu mi-a stricat nimeni nicio placere. Orice parere e binevenita.

Multumesc frumos! Si tu sa stapanesti sanatos masina si drumuri bune!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cum e cu cutie automata?Ai mai trece pe manuala? :twoup:

E foarte confortabil. As mai trece pe manuala, nu sunt pretentios. Acum ca a dat zapada merg cu masina prietenei, un Renault Clio Symbol si nu mi-e greu cu manuala. A mea are anvelope de iarna, insa profilul nu ma ajuta nici ca grosime, nici ca design.

Astea ar fi anvelopele: Yokohama W Drive

La prima ninsoare am scos-o din garaj si am ramas in fata garajului, am impins-o inapoi.

 

ca masina de zi cu zi prefer automata 100%, manuala doar pt fun in week atat si nimic mai mult!

Intr-adevar, in oras, automata ajuta mult soferul. Mai ales la stopuri si mers bara la bara.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

In seara asta m-am jucat putin cu NCSExpert si am activat si aprinderea xenon-ului la flash (inainte se aprindeau doar becurile cu halogen) si am mai activat chestia asta din poza care poate fi selectata printre consum, viteza medie si km de parcurs cu motorina din rezervor cu tasta BC.

http://forums.5series.net/index.php?app=co...ttach_id=145706

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

Asta e topicul de unde m-am inspirat.

http://forums.5series.net/topic/108089-ncsexpert-code-mods/

Se mai pot activa welcome lights, dar din cate am vazut trebuie facut modificari si la LCM (modulul de lumini) si n-am idee ce trebuie facut. Am activat asta dar fara niciun rezultat.

Cornering lights, sa se aprinda proiectoarele in functie de traiectoria masinii, insa la viteze mici.

Mai poti citi acolo, sunt mai multe.

Eu doar atat mi-am activat.

As fi vrut Welcome lights sa-mi mearga, dar nu-mi merg.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.