Jump to content

parcuri masini sh in RO - tzepe sau nu ?


valtheval

Recommended Posts

eu zic ca e simplu....ai bani de masina de peste 10 000E...atunci obligat ai cateva sute de euro sa ii faci tester complet la toata masina....de la grosimea vopselei pana la gradul de uzura al motorului....SIMPLU
Link to comment
Share on other sites

da, nici nu-ti pune nimeni pistolu' la tampla sa cumperi salam si sa dai in boala grea..nu asta e problema...problema e ca in romania nimeni nu ia nici o masura sa ii apere pe fraieri...

daca pana si pentru producatoru' de napolitane exista regului (tr de garantie, data fabricatie, ambalare, etc), cu atat mai mult ar trebui sa fie si la masini...unde e vorba de viatza shi moarte pana la urma

130776[/snapback]

Tu trebuie sa iti porti singur de grija si sa vii vigilent...mai ales in tara asta in care traim.

Link to comment
Share on other sites

le recomand tuturor noile produse dimensionate pietei romanesti, produse de finantare. intra in competitie oricine are un venit de la 3mil lei vechi in sus.

asta le ofera posibilitatea tuturor de a se proteja singur. asta nu inseamna ca daca ai 30mii euro mai iei 15mii ca sa-ti iei un auto varf de produs.

cine vrea mai multe date...PM

Link to comment
Share on other sites

parerea mea:

1.solicitati sa faceti un test,pe cheltuiala voastra, unde doriti voi. daca vanzatorul nu are nimic impotriva asta inseamna ca cel putin el nu stie sa fie vreo problema.

2.solicitati sa va treaca nr de km pe factura. daca el are certitudinea faptului ca taho e corect o sa scrie. nu pierdeti din vedere ca cei ce vand SH se poate sa nu fi primit nici o data despe istoricul masinii si in consecinta nu isi pune nimeni pistolul in tampla.

3.daca masina va place si pretul e super bun puneti totul in balanta. daca luati un traseu nu va afisati ca si cum ar fi fata mare.

4.nu in ultimul rand, nu pierdeti din vedere ca 99% din vanzatorii de SH din vest nu iti ofera posibilitatea sa testezi niciunde nimic. e vorba in majoritatea cazurilor de priceperea celui ce reprezinta compania romaneasca si e de inteles de ce poate unii vanzatori nu accepta orice.cum spuneam, cei ce cumpara pe intern sunt orice altceva decat oameni care au legatura cu masinile si nici nu trebuie sa incercati sa aratati altceva decat ca vreti o masina buna. ascultati ce va spun cei in domeniu si precontractati, aveti rabdare ca sa primiti ceva real.

Edited by GTR
Link to comment
Share on other sites

Nu plecati de la premisa ca un SH trebuie sa arate ca una noua. Discurile de frana, placutele, consumabilele sunt chestii marunte, nu trebuie sa ne cramponam de ele. Un disc de frana e 1-2 milioane, nu e un capat de tara, si e si consumabil. Eu le schimb cam la doua schimburi de placute, adica maxim 40.000 Km.

 

Chiar daca vanzatorul se jura ca a schimbat nu stiu ce si nu stiu cum, eu tot as prefera sa-i fac o revizie serioasa IMEDIAT dupa achizitie si sa ii schimb eu toate consumabilele si ce-o mai fi pe acolo.

 

Inainte de cumparare trebuie facut un test cat mai complet. In special la chestiile scumpe, gen cutie, motor, caseta directie. Daca dupa ce o cumperi gasesti un pivot cu joc nu-i un capat de tara, dar o problema la motor doare tare.

 

Totusi trebuie avut in vedere ca indiferent de ce verificare ati face tot pot scapa defecte nesesizate. Nici o verificare din lume nu poate garanta o masina perfecta. De exemplu injectoarele care curg nu apar ca defecte pe nici un tester.

 

Daca puteti obtine oarece garantie de la vanzator e perfect. Eu am preferat sa cumpar masina de la AB si pentru ca am avut 1 an de zile garantie SH. Adica ei suportau jumatate din piese. Si mi-au schimbat asa o rezistenta de incalzire a scaunului si valva de la sistemul de rezonanta.

Nu a fost mare lucru dar am fost mai linistit. Daca se ducea motorul plateam doar 3000 de Euro, nu 6000 ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

vezi daca nu am mai intrat de mult ca nu am fost la curent cu ce se discuta pe aici.

deci eu sunt nenorocitul care a lucrat la AAA.

concluzia ca ei sunt tepari din cauza ca ti-au oferit tie 4000 pe o masina care tu crezi ca face 6500 ....cum zicea cineva pe aici e de rezolvat la doctor.

draga domnule vanzator.

in afaceri este o teorie foarte simpla: cumperi ieftin si vinzi scump. este de datoria lor sa incerce sa iti dea cat mai putin. deci hai sa nu ne mai legam de tehnicalitati mai ales daca nu le intelegem. daca aia sunt tepari atunci samsarii din vitan ce sunt?

iar chestia cu modeo de 16000euro...ma faci sa rad. am cumparat acum 1 luna un mondeo de acolo 2003 cu 9000 de euro. iar faza cu discurile de frana ...iar esti copil. poate vrei sa vezi discuri de frana de logan la 15.000km (exemplul asta il am ca este la indemana)

si da acolo nu se schimba nimic la masini tocmai pentru a se vedea starea masinii.

daca masina care avea farul crapat o vedea cu far nou....nu iti puneai alte intrebari? de ce e farul nou? cat de rau a fost lovita? e afectat sasiul?

iata ca asa vezi ca e doar farul spart. iar contravaloarea farului sau schimbarea lui .....ei bine iti spun ca nu ai stiut sa negociezi. sau doar ai intrebat sa te aflii in seama.....si sa nu crezi ca daca intrebi la misto o sa stea cineva sa inceapa sa negocieze cu tine desi tu ai venit doar sa dai un ochi. se vand foarte multe masini acolo si daca erau intradevar tepari poti sa fii sigur ca si-o luau pana acum.

si am mai spus si prin alt topic: sunt si masini cu preturi nerealist de mari acolo.....dar cum zicea cineva mai sus...nu iti pune nimeni pistolul la tampla.

alegerea e a ta.

Link to comment
Share on other sites

Eu lucrez undeva langa TOPcars PIPERa si trec in fiecare zi pe acolo.Sa ma "benoclez" fireste. Lasand la o parte faptul ca era sa cad intr-un canal la intrare care nu avea capacul pus bine :blink:  :) , si in care pana la urma mi-a cazut telefonul din buzunar...., nu am o parare extra..

 

La Bmw-uri de ex. am gasit vreo doua lovite si reparate ( cu stil intr-adevar) dar dupa uzura discurilor de frana nu cred ca au kilometrii reali cei afisati..

 

Parerea mea......

 

Insa daca vreti masini bengo duceti-va la Marin, cum cobori podul la Otopeni pe dreapta sa va dati cu parerea....

130602[/snapback]

Parcul lui Marin e cu totul diferit de celelalte parcuri din Bucuresti deoarece ei se axeaza NUMAI pe masini de lux si tind sa cred ca asta este cel mai tare parc auto din tara...parerea mea. ....Apropo ce parere ai de masini? :)

Link to comment
Share on other sites

preturi mari, multe masini lovite si reparate, kilometraje date inapoi si chiar si cei care acorda garantie, o fac cu dus si intors.

deci per total nu am o parere buna. prefer un buy-back bavaria, ceva de genul asta, sau pur si simplu in autovit (aceleasi masini dar fara 'spaga' parcului de 1500-2000 de euro), cu putina atentie mereu se va gasi ceva bun.

Link to comment
Share on other sites

vezi daca nu am mai intrat de mult ca nu am fost la curent cu ce se discuta pe aici.

deci eu sunt nenorocitul care a lucrat la AAA.

concluzia ca ei sunt tepari din cauza ca ti-au oferit tie 4000 pe o masina care tu crezi ca face 6500 ....cum zicea cineva pe aici e de rezolvat la doctor.

draga domnule vanzator.

in afaceri este o teorie foarte simpla: cumperi ieftin si vinzi scump. este de datoria lor sa incerce sa iti dea cat mai putin. deci hai sa nu ne mai legam de tehnicalitati mai ales daca nu le intelegem. daca aia sunt tepari atunci samsarii din vitan ce sunt?

iar chestia cu modeo de 16000euro...ma faci sa rad. am cumparat acum 1 luna un mondeo de acolo 2003 cu 9000 de euro. iar faza cu discurile de frana ...iar esti copil. poate vrei sa vezi discuri de frana de logan la 15.000km (exemplul asta il am ca este la indemana)

si da acolo nu se schimba nimic la masini tocmai pentru a se vedea starea masinii.

daca masina care avea farul crapat o vedea cu far nou....nu iti puneai alte intrebari? de ce e farul nou? cat de rau a fost lovita? e afectat sasiul?

iata ca asa vezi ca e doar farul spart. iar contravaloarea farului sau schimbarea lui .....ei bine iti spun ca nu ai stiut sa negociezi. sau doar ai intrebat sa te aflii in seama.....si sa nu crezi ca daca intrebi la misto o sa stea cineva sa inceapa sa negocieze cu tine desi tu ai venit doar sa dai un ochi. se vand foarte multe masini acolo si daca erau intradevar tepari poti sa fii sigur ca si-o luau pana acum.

si am mai spus si prin alt topic: sunt si masini cu preturi nerealist de mari acolo.....dar cum zicea cineva mai sus...nu iti pune nimeni pistolul la tampla.

alegerea e a ta.

132825[/snapback]

si de ce te simti asa lezat ca am zis de AAA Auto?

Faza cu mondeo e pe bune....si cat se poate de reala.

nu-ti pune nimeni pistolul la tampla...asta e vb mea...dar macar sa le dam pe fata aici

nu compara Autovit cu teapAAA Auto...acolo fiecare vine sa isi vanda masina pe cont propriu,pe cand teapAAA Auto e parc privat

Link to comment
Share on other sites

vezi daca nu am mai intrat de mult ca nu am fost la curent cu ce se discuta pe aici.

deci eu sunt nenorocitul care a lucrat la AAA.

concluzia ca ei sunt tepari din cauza ca ti-au oferit tie 4000 pe o masina care tu crezi ca face 6500 ....cum zicea cineva pe aici e de rezolvat la doctor.

draga domnule vanzator.

in afaceri este o teorie foarte simpla: cumperi ieftin si vinzi scump. este de datoria lor sa incerce sa iti dea cat mai putin. deci hai sa nu ne mai legam de tehnicalitati mai ales daca nu le intelegem. daca aia sunt tepari atunci samsarii din vitan ce sunt?

iar chestia cu modeo de 16000euro...ma faci sa rad. am cumparat acum 1 luna un mondeo de acolo 2003 cu 9000 de euro. iar faza cu discurile de frana ...iar esti copil. poate vrei sa vezi discuri de frana de logan la 15.000km (exemplul asta il am ca este la indemana)

si da acolo nu se schimba nimic la masini tocmai pentru a se vedea starea masinii.

daca masina care avea farul crapat o vedea cu far nou....nu iti puneai alte intrebari? de ce e farul nou? cat de rau a fost lovita? e afectat sasiul?

iata ca asa vezi ca e doar farul spart. iar contravaloarea farului sau schimbarea lui .....ei bine iti spun ca nu ai stiut sa negociezi. sau doar ai intrebat sa te aflii in seama.....si sa nu crezi ca daca intrebi la misto o sa stea cineva sa inceapa sa negocieze cu tine desi tu ai venit doar sa dai un ochi. se vand foarte multe masini acolo si daca erau intradevar tepari poti sa fii sigur ca si-o luau pana acum.

si am mai spus si prin alt topic: sunt si masini cu preturi nerealist de mari acolo.....dar cum zicea cineva mai sus...nu iti pune nimeni pistolul la tampla.

alegerea e a ta.

132825[/snapback]

 

Hello, ride low and slow (tzi-a placut rima ?)

 

Tot respectul pentru tine COObra, desi nu sint pe site-ul asta decat de vreo 4 luni, eshti unul dintre cei mai mesheriasi in ale BMW-ului, am citit si am invatat multe de la tine.

 

Cred ca te-au facut aia de la AAA si actionar dupa ce ai lucrat acolo. De ce te aprinzi asa?

 

1) Daca schimbau farul DUPA ce l-am vazut eu, nu mi-as mai fi pus intrebari legate de integritatea masinii, fiindca am vazut ca avea doar farul crapat iar masina era in regula

2) Mondeo era 6500 pe piata, nu am cerut eu de nebun..dealtfel l-am si dat foarte repede

3) Vroiam sa vand la ei fiindca am zis sa leg vanzarea si cumparaerea si sa le fac in acelasi loc

4) Daca tu crezi ca un cumparator iti ofera o suma derizorie si asta il face un bun negociator, te inseli groaznic...e negociere turceasca

5) Daca ai citit ceva despre negocieri, ai aflat ca trebuie sa arati respect celui cu care negociezi, altfel, se ridica de la masa si pleaca

6) Sa stii si tu ca pe o piata civilizata, nu conteaza ca intrebi "fiindca te afli in treaba", nici nu exista asa ceva...du-te si tu pe afara prin magazine si o sa vezi ca le rascolesti tot magazinu, nu cumperi nimic, dar vanzatorul o sa iti faca toate hachitzele, o sa-ti multumeasca la plecare. Si vorbim de un tricou de 15 eur nu de o masina de 10000 eur. Si stii de ce ? Fiindca chiar daca nu vroiai in momentul ala sa cumperi, atunci cand te vei hotari, la el te vei duce, fiindca ti-au aratat respect. In Romania, inca mai exista multe locuri in care vanzatorul se simte "in charge", vrea sa-ti arate ca tu ai venit la el si ca atare esti la el acasa, tu ai venit la el, nu el la tine, ca atare, ti-o trage daca vrea.

7) Vanzatorul nu trebuie sa te trateze cu curu', nici vorba...trebuie sa afle de la tine, daca ai vreo nemultumire fata de oferta lui, sa incerce sa indrepte asta...in felul asta va avea succes

8) Daca tu te duci la restaurant, te asezi la masa si intrebi "Ciorba aveti ?" crezi ca un chelner o sa analizeze daca tu intrebai sa te afli in treaba, si fucntie de asta iti da sau nu ??? Wake up my friend...

9) Eu ma dusesem acolo sa CUMPAR o masina, mi-am aratat interesul foarte clar, numai ca durerea de bip cu care m-au intampinat aia, m-a facut sa plec scarbit de acolo

10) Sa vezi cum o sa se comporte cei de la AAA, in momentul in care vor mai aparea inca vreo 5-6 parcuri gen IAA...o sa te sune cu oferte zilnic. Daca erau profesionisti, te tratau frumos chiar de pe acum, cand au aproape monopol

11) Comparatia cu targu vitan este ridicola, fie si numai prin prisma faptului ca daca in targ vitan se vand 2000 masini pe saptamana, asta nu inseamna ca au si marfa buna...

12) Bravo tzie pt mondeo-ul pe care l-ai luat cu 9000 eur. Sa fii sanatos si sa te bucuri de ea

 

hai sa traieshti si sa ne vedem in trafic

Link to comment
Share on other sites

si de ce te simti asa lezat ca am zis de AAA Auto?

daca asta ai inteles tu din tot ce am scris eu .....inseamna ca citesti de pomana.

Hello, ride low and slow

Cars :)

in ce priveste ce face fiecare salesman la AAA nu pot comenta, pot eventual comenta doar ce faceam eu. fiecare este foarte presat pe acolo de timp. daca in autovit sa zicem fiecare isi vinde masina lui, la AAA sunt 10 pe schimb care trebuie sa se ocupe de 300+ masini iar programul e de 12 ore....chiar mai mult. eu am vandut masini si la 12 noaptea. intradevar atitudinea vanzatorului depinde f mult de salesmanul cu care ai vorbit.

sa iti raspund si punctual.

1 - farul se putea schimba si dupa...am fazut schimbate mai multe decat un far, dar tinea de cat si cum negociai.

2 - tu stii mai bine ce masina ai avut. (oricum eu nu mi-am sfaturit nici un client sa vanda masina la AAA pentru ca stiam ca dau putini bani)

4, 5 - crede-ma ca am citit si invatat despre procesul vanzarii si negocierii de m-am scarbit. nu ma apuc sa scriu aici ce si cum ca as termina maine. daca te pricepi la vanzari ai sa intelegi. daca nu ...e prea mult de explicat si intelege-ma ca nu am chef sa scriu o zi.

6, 7, 8, 9 - am zis mai sus ca depinde cu cine ai stat de vorba, sunt si oameni care trateaza clientii cu curul si nu am de ce sa ii scuz eu pe cei de la AAA....ei i-au angajat nu eu. in ce priveste "plimbatorii" sa stii ca erau o groaza, iar la targheturile, fluxul de oameni si numarul de masini vandute pe zi chiar nu isi permite nimeni sa isi piarda timpul cu cei care vin sa puna 20 de intrebari si dupa aia sa plece. pe de alta parte interesul lor era sa vanda in ziua aceea. nu ii intereseaza cei care zic "o sa ma intorc saptamana viitoare". sunt de acord ca clientii nu trebuie tratati cu curul dar nu toti gandesc ca mine iar unii chiar sunt dusi cu capul pe acolo. din diferite motive. unii sunt niste pusti de 19 ani care nu stiu ce inseamna sa muncesti pt 10.000 euro iar altii au facut treaba asta de f mult timp si deja le-a iesit pe nas de cati ciudati au vazut.

10 - nu stiu cati vor avea puterea financiara sa deschida ceva gen AAA. gandeste-te ca au 300+ masini in parc si inca pe atatea in antrepozit. deci e vorba de milioane de euro doar in stocul de masini. pe de alta parte deschiderea parcurilor de acest gen nu poate aduce decat un + pentru clienti...asa apare concurenta care nu poate fi decat benefica pentru clienti.

11 - nu inteleg de ce este ridicola comparatia cu vitan. scopul este acelasi de ambele parti. de a vinde masini sh.

12 - din pacate mondeo l-am luat pt un prieten, dar multumesc pentru urare. :blink:

Link to comment
Share on other sites

dan moldovan are masini tari, ultimele noutati si preturi foarte bune. nu stiu daca poate fi considerat 'parc auto' cat este dealer. are deja noul CL iar clasa S de la mercedes o are la 0 km cu multe mii de euro sub pretul de reprezentanta. sh-uri interesante, dar mai rare.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.