Jump to content

Problema Ambreiaj!


Recommended Posts

planeitate placa de presiune si/sau disc de ambreiaj

 

placa de presiune este 'impuscata'?-imag 2 dr sus, cred ca a fost putin abuzat :twoup: temperatura mare in timp scurt, sau a patinat mult timp..

 

au fost noi sau sunt cele ale masinii?

Edited by Gago
Link to comment
Share on other sites

planeitate placa de presiune si/sau disc de ambreiaj

 

placa de presiune este 'impuscata'?-imag 2 dr sus, cred ca a fost putin abuzat :twoup: temperatura mare in timp scurt, sau a patinat mult timp..

 

au fost noi sau sunt cele ale masinii?

sunt cele din fabrica ..m`am uitat la data.Masina in momentu de fata are 180.000km,au tinut destul.Ambreiajul ca sa zic asa am abuzat rau odata de el de nu am mai plecat de pe loc pana sa racit ,cerculete etc.Eu imi fac griji pt volanta sper sa nu aibe nimic.

Link to comment
Share on other sites

mai pune 2 poze cu volanta si placa spalate cu benzina, mai ales pe suprafetele de contact cu discul.

volanta are vreo uzura pe margini pe care sa o simti la unghie ?

 

eu zic sa-mi raspunzi la astea pt ca , 99% volanta nu are ce cauta pe strung.

 

verifica uzura rulmentului din volanta. daca n-are ii scoti cu un ac inelul de cauciuc, ii pui unsoare rezistenta la temperatura, pui inelul la loc.

Link to comment
Share on other sites

mai pune 2 poze cu volanta si placa spalate cu benzina, mai ales pe suprafetele de contact cu discul.

volanta are vreo uzura pe margini pe care sa o simti la unghie ?

 

eu zic sa-mi raspunzi la astea pt ca , 99% volanta nu are ce cauta pe strung.

 

verifica uzura rulmentului din volanta. daca n-are ii scoti cu un ac inelul de cauciuc, ii pui unsoare rezistenta la temperatura, pui inelul la loc.

rulmentul din volanta nu avea joc..am scos ineleul de cauciuc am dat cu wd 40 si cu periuta dinti,l`am curatat de vaselina aia uscata si am pus veselina de litiu rezistenta la temp.pt rulmenti (ca si nou).In prima faza am vrut sa il schimb ca ii 25 de lei da nu il pot scoate de acolo.

In pozele ce le-am pus cu volanta si pe placa de presiune,am dat cu smirghel fin sa iau arsura aia jos sau ce sa depus iar din cauza blitzului reflecta si se vad mult mai tare zgarieturile.(am dat cu unghia pe toata suprafata volantei pana in capat si nu se simte nici un fel de uzura sau denivelari.

Link to comment
Share on other sites

daca volanta e asa cum zici, nici macar nu merita sa o demontezi, vezi ca trb cva solutie de blocare la suruburile de volanta si strans la cuplu. semeringul din spatele ei era ok ?

 

daca poti, fa o poza si cu cealalta fata a placii de presiune, fata asta de uzura arata f bine.

 

la ce te-ai referit cu "s-a uzat partial" ?

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

Semeringul de la vibrohen ii ok.. nu curge ulei pe langa el.

 

daca volanta e asa cum zici, nici macar nu merita sa o demontezi, vezi ca trb cva solutie de blocare la suruburile de volanta si strans la cuplu. semeringul din spatele ei era ok ?

 

daca poti, fa o poza si cu cealalta fata a placii de presiune, fata asta de uzura arata f bine.

 

la ce te-ai referit cu "s-a uzat partial" ?

adica avea pe discul d ambreiaj niste urme de uzura(frecare ) pe marginea interioara si exterioara mai pronuntate ,ca si cand pe mijloc nu ar fii calcat.

post-9581-1290152991_thumb.jpg

post-9581-1290153011_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

placa de pres e beton din poze. poti sa o remontezi fara pb.

 

sa-ti notezi bine toate seriile de pe rul de pres, placa, disc, volanta , semering , dimensiunile rulmentului din vibrochen. asa ai control cand o sa trb sa cumperi cate cva.

daca in disc nu joaca arcurile, ar fi ok sa poti gasi sa cumperi ferodouri decat si sa le bati in locul celor uzate. cel mai convenabil la bani.

 

cati km are masina ?

 

ce diametru mare / mic are suprafata de lucru a placii ?

ce diametru mare / mic are suprafata de lucru a discului ? imi pare putin mai mic la diametrul mare decat placa.

Link to comment
Share on other sites

placa de pres e beton din poze. poti sa o remontezi fara pb.

 

sa-ti notezi bine toate seriile de pe rul de pres, placa, disc, volanta , semering , dimensiunile rulmentului din vibrochen. asa ai control cand o sa trb sa cumperi cate cva.

daca in disc nu joaca arcurile, ar fi ok sa poti gasi sa cumperi ferodouri decat si sa le bati in locul celor uzate. cel mai convenabil la bani.

 

cati km are masina ?

 

ce diametru mare / mic are suprafata de lucru a placii ?

ce diametru mare / mic are suprafata de lucru a discului ? imi pare putin mai mic la diametrul mare decat placa.

Nu are rost sa ma complic pun kit nou(placa de presiune,disc,rulment de presiune)eu imi faceam griji pt volanta am gasit kit complet sachs la 520 de Ron si numai discu de ambreiaj la vreo 400ron deci tre sa fiu nebun sa nu pun tot kitu pt diferenta de bani :twoup:

Masina in momentul de fata are 182000km

Link to comment
Share on other sites

" adica avea pe discul d ambreiaj niste urme de uzura(frecare ) pe marginea interioara si exterioara mai pronuntate ,ca si cand pe mijloc nu ar fii calcat. "

= asta se intampla cand se supra incalzeste, cerculete.... drift, se dilata extrenitatile ferodoului care nu-s tinute de nituri si, ca o comparatie, din perfect plane devin ca o farfurie intinsa , cu marginile ridicate dar si pe interior. e uzura normala.

cati km are masina ?

 

 

182000km = cam asta e normal, daca menajezi o masina ajungi la 200-220.....dar ce bmw e ala fara cercuri ?

 

daca poti sa-mi dai dimensiunile...ma intereseaza sa-mi fac o idee.

 

sunt curios daca se poate monta pe volanta ta un ambreiaj mai mare putin, de la un motor mai puternic, ar tine mult mai mult la solicitari / uzura.

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

= asta se intampla cand se supra incalzeste, cerculete.... drift, se dilata extrenitatile ferodoului care nu-s tinute de nituri si, ca o comparatie, din perfect plane devin ca o farfurie intinsa , cu marginile ridicate dar si pe interior. e uzura normala.

Exact la chestia asta ma gandeam si eu dar o parere in plus nu strica niciodata :twoup:

Problem solved :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.