Jump to content

intrebare itp frana de mana


ownage16

Recommended Posts

Am un e46 din 2002 si ma intereseaza urmatoarea chestie : frana de mana nu tine deloc, decat daca sta pe loc si o trag , dar din miscare daca trag de frana nu se intampla nimic . Frana de mana este asa din frabrica ? Imi da ITP-ul daca imi tine frana de mana atat de putin ? Edited by ownage16
Link to comment
Share on other sites

Am un e46 din 2002 si ma intereseaza urmatoarea chestie : frana de mana nu tine deloc, decat daca sta pe loc si o trag , dar din miscare daca trag de frana nu se intampla nimic . Frana de mana este asa din frabrica ? Imi da ITP-ul daca imi tine frana de mana atat de putin ?

 

si a mea tine la fel si am trecut itpul. Nici nu stiu daca a verificat-o sincer, dar daca a facut-o iti dai seama ca n-a facut intoarceri cu frana de mana. Ea teoretic trebuie sa iti tina masina pe loc, nu sa o opreasca din mers.

Edited by SorinTD
Link to comment
Share on other sites

Am un e46 din 2002 si ma intereseaza urmatoarea chestie : frana de mana nu tine deloc, decat daca sta pe loc si o trag , dar din miscare daca trag de frana nu se intampla nimic . Frana de mana este asa din frabrica ? Imi da ITP-ul daca imi tine frana de mana atat de putin ?

 

Salut!

Din cate stiu, nu trebuie sa tina atat de tare incat sa opreasca masina din mers, sau sa tarseasca rotile. Are sensul de a tine masina oprita in pante usoare. De probat, poti asa: trage frana de mana, baga in a1-a si incearca sa pleci de pe loc ridicand usor ambreajul. Roata la care functioneaza frana de mana va lasa masina un pic, ca si cum cineva s-ar urca pe portbagaj. daca se lasa tot spatele odata, inseamna ca ambele tin bine.

Link to comment
Share on other sites

Am un e46 din 2002 si ma intereseaza urmatoarea chestie : frana de mana nu tine deloc, decat daca sta pe loc si o trag , dar din miscare daca trag de frana nu se intampla nimic . Frana de mana este asa din frabrica ? Imi da ITP-ul daca imi tine frana de mana atat de putin ?

 

In mod normal nu-ti da ITP-ul dar la noi orice e posibil.

Link to comment
Share on other sites

nu treci , probabil s-au uzat sabotii de la frana mana , incearca sa rezolvi prin strangerea suruburilor de la maneta , ridici mansonul si ai sa vezi ce trebuie strans progresiv

 

nu face asta ...

 

la bmw dai roata jos si cauti o gaurica la tambur si incepi sa te joci la ea pana se fixeaza sabotii daca mai ai ceva carne pe ei

Link to comment
Share on other sites

si a mea tine la fel si am trecut itpul. Nici nu stiu daca a verificat-o sincer, dar daca a facut-o iti dai seama ca n-a facut intoarceri cu frana de mana. Ea teoretic trebuie sa iti tina masina pe loc, nu sa o opreasca din mers.

 

 

nu prea as vrea sa te contrazic ... dar la frana de mana ii mai spune si frana de urgenta , in cazul in care frana de serviciu (picior ) cedeaza in timpul mersului din diferite motive (e adevarat ca e B M W si nu prea ar trebui , dar ... )

 

fara suparare .. dar nici la mine nu tine cum as vrea eu

chiar ma intereseaza subiectul

Link to comment
Share on other sites

o sa ma duc inainte de a merge la ITP sa-mi fac frana de mana sa tina cat mai bine , sa n-am surprize la testare . Sunt curios cat o sa ma coste repararea ei si unde este mai exact problema . Intr-adevar stiu ca frana de mana teoretic se foloseste atunci cand te lasa frana de picior , dar nu tragi dintr-o data la maxim , ci treptat . Am un amic care a mers fara frana de picioar 2-3 saptamani si se descurca foarte bine .
Link to comment
Share on other sites

Dai frumos discul jos si vezi in ce situatie sunt sabotii. Are acolo un reglaj tip cremaliera care mareste sau apropie distanta dintr saboti si interiorul discului. Exista un topic cum o reglezi cu acest sistem. E complicat sa bagi surubelnita in gaura si sa reglezi orbeste. Eventual la sfarsit reglajul mai fin. Cauta pe forum, eu am gasit si am dat jos discurile le-am curatat un pic am reglat sabotii si acum tine foarte bine. Evident urmatoarea reglare insemnand schimb discuri spate si saboti. Numai bine si spor la treaba!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.