Jump to content

BMW Cd business DISABLED E46


Recommended Posts

Salut.Am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva.Dupa 4 electricieni niciunul nu i-a dat de cap la problema mea,si anume am legat cd playerul si imi apare DISABLED pe ecran.Masina avea cd player sony iar mufa originala era taiata.Am cumparat alta.Am legat I-bus pe pinul 7 de pe mufa s.a.m.d.am inteles ca este un fir al cu dunga gri si dungi galbene.Tot DISABLED.Am luat firul I-bus inclusiv de la climatronic(un fir alb cu rosu si linii galbene), pe care il vede masina.Teoretic trebuia sa vada si cd playerul.Acelasi mesaj DISABLED.Precizez ca l-am probat pe alte masini si merge.Numai la masina mea NU.Pun contactul apar liniie de la ceas si Disabled.Am decuplat si bateria.Am verificat si siguranta nr.7.Si ce mi se mai pare cudat este faptul ca, cand iau contactul si scot cheia se aude un tiuit in boxe.
Link to comment
Share on other sites

Scuza-ma zeronoo dar nu inteleg.semnalul de i-bus catre cd player il iau de pe o mufa cu 8 pini.Asta vrei sa spui?care e aceea mufa?Am inteles faptul cd playerul nu "vede" masina dar de unde altundeva as putea sa iau semnalul.Deja ma scoate din minti.daca boxele nu sunt legate corect tot mi-ar da DISABLED?Ma gandesc ca nu ar avea legatura.PLS HELP. :twoup:
Link to comment
Share on other sites

da, pe cablajul original exista o mufa cu 8 pini neagra la culoare cu 8 pini grosi: acolo se conecteaza sistemul multimedia la masina penttru orice configuratie (cass, cd, navi business, navi prof, etc). acolo o sa gasesti ibus pentru HU, este chiar in spatele HU deasupra

 

ps: DISABLED pe HU nu are legatura cu boxele

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 years later...

da, pe cablajul original exista o mufa cu 8 pini neagra la culoare cu 8 pini grosi: acolo se conecteaza sistemul multimedia la masina penttru orice configuratie (cass, cd, navi business, navi prof, etc). acolo o sa gasesti ibus pentru HU, este chiar in spatele HU deasupra

 

ps: DISABLED pe HU nu are legatura cu boxele

 

Salut!

 

Imi poti spune cum pot verifica semnalul de I-BUS catre modulul de navigatie MK4?

La o scanare cu BMW Scanner nu imi mai apare modulul de navigatie, iar display.ul nu se mai aprinde. La o apasare lunga a butonului de EJECT de pe modulul mk4, imi scoate CD.ul afara, deci modulul este alimentat cu 12V, dar nu stiu daca primeste semnal I BUS.

Stiu ca in modulul mk4, semnalul I-BUS il gasesc la mufa albastra, la pinul nr.3.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.