Jump to content

SUNET E60 DEZAMAGIRE TOTALA !


Recommended Posts

In general BMW nu ofera calitate la nimic standard.

 

De ex pe un 740d fara optiuni, care are un pret de prox 80.000 euro nu ai volan imbracat in piele sau senzori de parcare. Are radio business care de fapt stie aprox la fel de multe ca un radio de pe un Renault Fluence...

Link to comment
Share on other sites

Eu am sistem audio cu DSP, bass-ul e mai mult decât suficient, mai ales dacã sistemul este setat bine.

 

La mine singurele setari sunt balans si fader si apoi inalte+medii+joase. Atat, fara efecte gen cathedral, sau mai stiu eu ce. Probabil la DSP sunt mai multe setari disponibile.

esti un caz fericit!la mine lla e46 cu nav 16.9cu sistem clasic dein 6 dif se aude jignitor...in ultima vreme nu-l mai deschid,nu am nic bass nici inalte,doar medii...tipa ca un cass de ala de bazar.oricum anul asta vreau sa schimb masina cu e60 sau e90 nu sunt hotarat,dar daca nu gasesc una cu logic7 sau macar hi=fi nu o iau,pt ca m-am saturat sa ma facv de ras cu auditia de la bmw.am auzit muzica la cineva intr/un focus din 2007 ziceai ca esti in rols royce cum se auzea...oricum nu ma asteptam de la bmw sa-si bata joc de sistemul audio..

Link to comment
Share on other sites

Salut, am schimbat acum un an difuzoarele originale cu unele sal ahp 2-130 (50W) scris pe cutie ) alea le am avut atunci si sa vazut oricum diferenta intre cele standard si astea , se aud mult mai bine , acuma am facut modificari la modulul audio si i am marit puterea , se simte diferenta , dar acuma parca nu fac fata boxele si nu prea au claritate si bass , oricum se aude mai bine k inainte ...

deci ce as vrea eu sa imi recomandati niste difuzoare de 13cm ,eventual linkuri de pe net , care sa fie mai bune ceva superior la sal care le am (cred k amplificatorul are acuma aproximativ 4*40w , inainte fiind 4*11

sau daca stiti k se pot monta difuzoare mai mari de 13 cm , ceva sfaturi ms

Link to comment
Share on other sites

acuma am facut modificari la modulul audio si i am marit puterea , se simte diferenta , dar acuma parca nu fac fata boxele si nu prea au claritate si bass ,

 

Boxele de 13 NU AU bas, am spus-o de un milion de ori, oricat de bine amplificate ar fi. Daca spui ca nu au claritate, si cum am avzut pe undeva ca tu presupui ca modulul tau scoate acum vreo 40 W pe canal (asta este o ABSURDITATE) nu-mi ramane sa cred decat ca, in timp, o sa-ti iei altul la loc, ca ala original. Intelege ca ce vrei tu nu-ti va aduce niciodata ce speri, esti pe o pista gresita.

Link to comment
Share on other sites

acuma am facut modificari la modulul audio si i am marit puterea , se simte diferenta , dar acuma parca nu fac fata boxele si nu prea au claritate si bass ,

 

Boxele de 13 NU AU bas, am spus-o de un milion de ori, oricat de bine amplificate ar fi. Daca spui ca nu au claritate, si cum am avzut pe undeva ca tu presupui ca modulul tau scoate acum vreo 40 W pe canal (asta este o ABSURDITATE) nu-mi ramane sa cred decat ca, in timp, o sa-ti iei altul la loc, ca ala original. Intelege ca ce vrei tu nu-ti va aduce niciodata ce speri, esti pe o pista gresita.

 

eu am scris datele date de producator ... integratul original a fost inlocuit cu asta http://www.alldatasheet.net/datasheet-pdf/...S/TDA8571J.html

sincer se simte diferenta intre cel dinainte si asta ...

Link to comment
Share on other sites

eu am scris datele date de producator ... integratul original a fost inlocuit cu asta http://www.alldatasheet.net/datasheet-pdf/...S/TDA8571J.html

 

Integratul ala e o buda de integrat. In plus, am scris intr-un post anterior ca ai nevoie si de ridicator de tensiune dar nu ti-a pus. Ai fost avertizat ca nu vei obtine ceva spectaculos...

 

Pt o auditie decenta ai nevoie de sub 1% distrorsiuni. Pt 0.5%, integratul are o putere livrata de sub 20W pentru ca pe masina nu ai peste 14V.

Link to comment
Share on other sites

eu am scris datele date de producator ... integratul original a fost inlocuit cu asta http://www.alldatasheet.net/datasheet-pdf/...S/TDA8571J.html

 

Integratul ala e o buda de integrat. In plus, am scris intr-un post anterior ca ai nevoie si de ridicator de tensiune dar nu ti-a pus. Ai fost avertizat ca nu vei obtine ceva spectaculos...

 

Pt o auditie decenta ai nevoie de sub 1% distrorsiuni. Pt 0.5%, integratul are o putere livrata de sub 20W pentru ca pe masina nu ai peste 14V.

eu nu am laudat integratul sau sunetul de acuma...asta era singura varianta care intra in carcasa, totusi e mai bine k inainte ! daca aveti alte ideei de marit amplificarea chiar m as bucura , eventual link de unde pot comanda piesele...ms

Link to comment
Share on other sites

Stai cuminte, la e60 boxele fata sunt prinse direct pe fata de usa (care e dintr-un carton presat), ca un capac pe oala, cu membrana in jos. Daca pui boxe mai puternice (deci mai grele), si le amplifici, o sa auzi mai tare decat pe astea stock, dar fara sa ai mai mult bas (frecvente joase) si vei busi membranele boxelor, care au sa atinga si suportul ala de prindere pe fata de usa. Asta inseamna pocnituri, pacanituri si pa pa difuzor.

 

Pune-ti un subwoofer amplificat si ai sa obtii ce vrei tu.

Link to comment
Share on other sites

Statie, Dariusel, statie. :twoup:

:) chiar astazi am mesterit ceva :) mai pun in spate langa modul o statie mai mica 4*50 cu egalizator :twoup: dar vreau sa schimb si boxele ...ceva boxe de 13cm ? si la un pret bun :twoup:

 

La individul sunt doua subwoofere sub scaune. Vezi daca se poate sa folosesti acel loc + plasticele de langa, sa pui difuzoarele de subwoofer originale + un amplificator adaugat la sistemul tau. CRed ca asa vei obtine ceva mai apropiat de ce vrei tu.

 

eu personal sunt impotriva boxelor adaugate in locuri nepotrivite. NU-i inteleg deloc pe cei cu lazi in portbagaj sau 3218372389 difuzoare adaugate in masina.

 

Propunerea mea este doar o idee. Nu am incercat-o sau vazut-o.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Cum am spus si pe la inceputul topicului acesta, ...nu vreau o investitie mare...nu vreau sa schimb boxele...

Am desfacut fata de usa sa montez o oglinda, ca mi-a fost furata, si am constata ca sunetul pe usa dreapta este dat de un rahat de boxa de 10/10cm ..nici nu am mai citit cati w are... Oricum problema este in felul urmator: eu ma gandeam sa pun un subwoofer underseat. Am gasit pe net cateva la 4 mil, (nu e nou) are 200w, si sa il pun sub scaunul din dreapta. Explicati-mi va rog cum sa il montez ?! Desfac fata de usa spate, si iau semnal de la boxe ?, ii trebuie si alimentare de curent de la baterie ?... care stiti pls

Link to comment
Share on other sites

Cum am spus si pe la inceputul topicului acesta, ...nu vreau o investitie mare...nu vreau sa schimb boxele...

Am desfacut fata de usa sa montez o oglinda, ca mi-a fost furata, si am constata ca sunetul pe usa dreapta este dat de un rahat de boxa de 10/10cm ..nici nu am mai citit cati w are... Oricum problema este in felul urmator: eu ma gandeam sa pun un subwoofer underseat. Am gasit pe net cateva la 4 mil, (nu e nou) are 200w, si sa il pun sub scaunul din dreapta. Explicati-mi va rog cum sa il montez ?! Desfac fata de usa spate, si iau semnal de la boxe ?, ii trebuie si alimentare de curent de la baterie ?... care stiti pls

 

La e39 NU INCAPE sub scaun decat, eventual, o mapa de student, in niciun caz un subwoofer. Doi, daca tot ai desfacut fetele de usa, trebuia sa sesizezi ca diametrul difuzorului e de 13 cm, nu de 10. Trei, sa nu te puna pacatul sa iei semnal din difuzoarele de la usa spate (presupunand ca ai asa ceva acolo) pentru ca este inuman spre imposibil sa tragi cablul ala prin garnitura aia de cauciuc care intra in stalp. Asta in conditiile in care ai acces mult mai facil la difuzoarele de la luneta sau, pur si simplu, ca tot ai umblat pe acolo, la unitate.

 

hai, sa te ajut (eu zic ca si pana acum te-am ajutat, spunandu-ti ce sa NU faci), desi topicul este despre e60: ai gaura pt sacul de schi in dreptul cotierei din spate?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.