Jump to content

SUNET E60 DEZAMAGIRE TOTALA !


Recommended Posts

Cum am spus si pe la inceputul topicului acesta, ...nu vreau o investitie mare...nu vreau sa schimb boxele...

Am desfacut fata de usa sa montez o oglinda, ca mi-a fost furata, si am constata ca sunetul pe usa dreapta este dat de un rahat de boxa de 10/10cm ..nici nu am mai citit cati w are... Oricum problema este in felul urmator: eu ma gandeam sa pun un subwoofer underseat. Am gasit pe net cateva la 4 mil, (nu e nou) are 200w, si sa il pun sub scaunul din dreapta. Explicati-mi va rog cum sa il montez ?! Desfac fata de usa spate, si iau semnal de la boxe ?, ii trebuie si alimentare de curent de la baterie ?... care stiti pls

 

Daca tot ai desfacut usa, te-ai uitat sa vezi daca ai tweetere montate sus, la triunghiul din dreptul oglinzii? SAu macar pregatire/instalatie?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare baieti!!Eu am un 530 e60 la fel [2 boxe fata,2 subwoofere sub scaune si 2 la luneta] si as vrea sa montez o statie cu un subwoofer in porbagaj.

Imi poate spune cineva va rog de unde as putea sa iau semnal si cum sa iau mai exact?Am incercat de la boxele din spate si folosesc si convertor de semnal dar tot imi incalzeste statia si se opreste,am incercat sa iau de la unul din subwooferele de sub scaun si la fel.Am mai citit undeva k trebuie de la boxele fata din usi,k acestea alimenteaza restul!?Eu sincer pe acestea mai am sa le probez k in rest .....!!!! :cry: :no:

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine mergi la un electrician.

 

Boxele "nu alimenteaza" unele pe altele, incalzirea statiei poate fi din multe cauze (defecta, impedante difuzoare alese aiurea, semnal necorespunzator etc.)

 

Si ca o parerea personala, daca vrei sunet intr-un E60, fa upgrade la sistemul audio din masina. Nu pune lada in spate. Lada e o solutie pt Golf, Seat etc. E60 ar trebui sa fie limuzina...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

salut,

 

am si eu o intrebare, pana la urma sistemul standard are twetere in usile din fata sau nu?ca dupa ce am citit aici m-am dus si eu sa verific si am constatat cu stupoare ca nu am asa ceva in usile fata:)))), cu toate ca m-am gandit ca daca am navi profesional macar un sistem de sunet mai de doamne ajuta am,dar se pare ca nu...

am doar 2 boxe in usile fata,doua in spate si doua subwoofere sub scaune.

mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Da, ai dreptate. Parca m-a costat 2200euro optiunea si clar nu merita banii astia. Insa nu as mai fi luat masina fara sistemul asta. Prefer oricand o muzica clasica, sau un 80`s sa sune bine fata de un motor v8 W16 :) etc.

 

Sunt mega curios sa aud cum suna sistemul Mark Levinson de pe Lexus. Vine si cu deck pt caseta :twoup:

A avut un amic un LS460 cu mark levinson, parca avea 19 difuzoare. Nu stiu individual high end cum , dar ala de pe lexus era de nedescris.... De departe cel mai bun sunt pe care l-am quzit intr-o masina.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Am ajuns si eu la acest topic intamplator.

Sunetul standard din E60 e la pamant, dar nu am de gand sa fac modificari. :D

Pe alte masini pe care le-am mai avut (ford Focus 2009, Ford Fiesta 2007), sunetul standard e incomparabil de o calitate mai buna.

Asta e unul din lucrurile care nu-mi plac la aceasta masina, noroc ca n-am luat-o sa ma "laud" cu ea, sau sa dau drumul la muzica cu usile deschise :)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In E60, chiar daca ai individual, prin modul in care sunt amplasate boxele, in ciuda celor 825W si 16 difuzoare nu se prea aude afara nici cu geamurile deschise.

 

Cu usile si geamurile inchise, si dat la maxim, abia se aude ceva afara desi aproape nu poti sta in ea.

Link to comment
Share on other sites

Va puteti pune amplificator si subwoofer sau numai subwoofer activ. Si ei la E87 am montat tweetere fata + statie + subwoofer si normal ca se aude mai bine. Si inainte se auzea bine doar ca la volum mai mare joasele erau distorsionate rau. Am sistemul audio cu HU bmw Professional dar boxe erau doar in usile fata, sub scaunele fata si cele din spate (laterale portbagaj). Pentru amplificator semnalul a fost luat direct din HU si alimentarea din bricheta din fata. Amplificatorul si-a gasit loc sub placajul portbagajului iar cutia este una din cele mai mici (de asta am ales modelul pe care il am si nu pentru design). O sa pun si poze daca prezinta vreun interes.

Asta cu "este limuzina si nu trebuie sa iti pui cutie in portbagaj".....o inteleg cand ai un potbagaj mic dar la E60.....

Link to comment
Share on other sites

http://www.copart.com/c2/homeSearch.html?_eventId=getLot&execution=e1s1&lotId=10661112&returnPage=SEARCH_RESULTS uite-l :))

 

current bid 13.000 usd.

 

Si totusi de ce nu liciteaza lumea pt ea!

 

LE: sunt magari si astia. am gasit-o dupa vin pe alt site, si arata mult mai rau acolo

 

http://www.ridesafely.com/Inventory.aspx?InventoryID=1110250820

E usor sa obtii un bass bun in E87 pt ca este hatchback.

LA e60 e o problema, pt ca e antifonat f bine portbagajul si tre sa bagi un 600W RMS ca sa ii simiti cat de cat. O cam dezmembrezi in schimb...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu ma tot gandesc la un subwoofer underseat, ceva la 420 ron am gasit pe site-uri la noi, de 120 sau 140w. eu zic ca e suficient incat sa am ceva bass. Semnal se ia de la boxele din spate, si atata tot.

 

Salut, am un e60 din 2007, facelift, navi proff, si pot spune ca sistemul audio e Execrabil, gajaie, baraie cand vrei sa dai putin mai tare, nu mai zic cum se aude de afara.. M-ar interesa sa pun un subwoofer cu statie si sa pastrez boxele si cd playerul pentru ca altfel m-as complica foarte mult..mi-e frica sa nu pierd comenzile de pe volan sau cine stie ce erori sa mai apara. Am mai citit pe un forum despre ideea ta cu semnalul de la difuzoarele din spate si as fi curios daca s-ar putea face. As fi recunoscator daca mi-ai da cateva sfaturi ca de ex. ce sistem sa pun, cam ce putere(ca sa nu arda finali sau cva la cd player-nu sunt bine pus in domeniu :D) si unde as putea gasi p cineva sa le monteze..aia din vitan sunt cam vrajitori nu prea as pune baza pe ei.. ca buget zic sa nu sar de 1000 lei. Astept parerile tale. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

la 1000 ron in E60 nu o sa simti mare branza.

Am scris mai sus. Deoarece e f bine antifonat portbagajul, tre sa pui undeva la 500 - 600W RMS ca sa ii simti.

 

Nu gasesti nicaieri amplif + dif + incinta + kit cabluri la 1000lei total.

 

1 kit de cabluri pt amplif e 100 - 120 RON, convertorul de semnal e vreo 35 lei. Deci ramane sa iei amplificator, difuzor si incinta pt el in 850 lei. Imposibil!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.