Jump to content

Mercedes S320 CDI 4M sau BMW X6 4.0d


35BTN

Recommended Posts

Sunt posesorul unui Mercedes Benz S320 CDI 4 Matic, masina acuma a iesit leasing are 3 ani si m-am gandit sa o vand si sa iau un BMW X6 4.0d. Ma atrage foarte mult aspectul exterior si motorul de 306 CP, in schimb restul lasa mult de dorit fata de S Class. As fi intersat de pareri de la cei care poseda asemenea masini daca merita sa schimb S-ul pe X6. Ma intereseaza fiabilitate, consum, suspensie, service, promptitudine la service, daca se da masina de schimb cat timp masina e in service si ce masina se da, garantie, etc.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu exista un singur posesor activ al unei astfel de masini pe forum.

 

Care oricum nu cred ca ar dori schimb ca doar si-a luat-o.

 

Ai mai mult succes dar nu cu motorizarea asta , ci mai degraba cu X5 ori ML.Parerea mea.

 

Eu nu vreau sa fac schimb de masini cu cineva, eu vreau sa cumpar una noua cu 0km. Cei de la BMW ar face buy-back pe Mercedes. Ma intereseaza doar pareri, nu vrea sa matrezesc dupa achizitionarea BMW-ului ca sunt nemultumit si sa imi para rau dupa Mercedes.

Link to comment
Share on other sites

am incercat sa fac si eu buy back la ei si mi-au evaluat masina mult sub nivelul pietei ca apoi sa vad masini similare la +10.000 cosmetizate etc etc.

 

:twoup:

 

Am avut client de vreo luna pe ea cu 40000EUR+TVA, inca s-a rugat de mine sa o dau si nu am dat-o. Acuma imi pare rau. Masina de noua a fost 114000EUR DDP. O sa o dau cu cat primesc pe ea, alta varianta nu am.

 

Dintre ML si X6/X5, as alege BMW.

 

Taicamiu si-a cumparat de nou ML320 CDI 4MATIC, pe care l-am condus si eu (vreo 5000 km) si nu ma incantat asa mult, motorul chiar daca e v6 diesel mi se pare slab comparativ cu BMW, tinuta de drum relaxanta pentru drumurile noastre dar sta cam prost pe curbe se inclina mult.

Bancheta din spate e foarte incomoda la drum lung, deci e confortabila doar pentru sofer si pasager.

ML-ul e dotat cu suspensie AIRMATIC destul de problematica, a fost schimbat compresorul si un amortizor spate pe garantie, in rest nu au fost probleme.

 

Am condus x5 facelift care mi s-a parut mai masina decat ML-ul cam din toate punctele de vedere.

 

Si eu am avut probleme cu compresorul de la AIRMATIC la 55000km, insa mie nu mi lau schimbat in garantie, a costat 1800 RON. Am auzit ca X6 este foarte rigida, ceea ce ma sperie. Si eu am condus ML, pot sa zic ML e mult mai rigid decat S Class.

Link to comment
Share on other sites

N-am condus nici X5...nici X6...dar am condus ML-uri, ML 320 2006 si ML 300 2010...imi plac suspensiile la ele ...in rest...nu :twoup:

 

S-ul e o masina superba, modelu` ala pe care cred ca-l ai tu...penultimul fiind, nu ?

Asa ca aspect as alege X6...clar...cat m-am rugat de prietenul asta al meu care si-a luat recent ML 300 2010 ...sa-si ia X6...n-a vrut :)

Ma rog, omu` are 42 de ani...da` oricum...

 

Asa...comparand...nu prea merge...S-ul are frumusetea si e o masina "mica"...X6-ele e superb ...dar e SUV...etc :)

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

N-am condus nici X5...nici X6...dar am condus ML-uri, ML 320 2006 si ML 300 2010...imi plac suspensiile la ele ...in rest...nu :twoup:

 

S-ul e o masina superba, modelu` ala pe care cred ca-l ai tu...penultimul fiind, nu ?

Asa ca aspect as alege X6...clar...cat m-am rugat de prietenul asta al meu care si-a luat recent ML 300 2010 ...sa-si ia X6...n-a vrut :)

Ma rog, omu` are 42 de ani...da` oricum...

 

Asa...comparand...nu prea merge...S-ul are frumusetea si e o masina "mica"...X6-ele e superb ...dar e SUV...etc :)

 

E din 2007 octombrie, e modelul dinainte de facelift.

 

 

cu jante pe 20" si suspensie sport este rigida. eu acum am jante pe 19" 255/55 de iarna runflat si este destul de Ok. Probabil cu niste caucicuri non runflat o sa ai suficient confort. Oricum nu ca in S , x6 este mai sportiv deci mai rigid

 

Saptamana viitoare o sa fac un test drive cu un X5 4.0d, din pacate nu au X6 de test drive la reprezentanta. Sunt tare curios de suspensie si de puterea mototrului. Presupun ca e aceeasi ca si la X6.

Link to comment
Share on other sites

Cat sunt eu de BMW-ist dar nu as schimba un S pe un x6. In cazul asta apare iar problema de ce sa schimbi aiurea o masina buna destul de noua asa repede. Vad ca aici pe forum multi cumpara masini doar cat sa plateasca leasingul si pe urma sa aiba ce vinde. E doar o parere.

Oricum daca era un A,B, E sau un ML se merita schimbat pe X6 dar S si SL nu se dau pe X(5,6) sau care ar fi el. Pana la urma depinde tot de gustul, nevoile si placerea ta. Va fi masina ta asa ca tot tu o sa alegi. Din pacate aici nu cred ca sunt foarte multi care sa fi avut nici S nici X6 asa ca pareri "directe" nu vor fi multe.

Edited by nightman
Link to comment
Share on other sites

pai sunt oameni destepti pe forumul asta.numai pentru un idiot BMW este masina suprema.Cat de fanatic ai fi, trebuie sa recunosti ca si alti producatori fac masini bune....

PS: am vorbit in general....

Link to comment
Share on other sites

Am un S din 1998,deci destul de similar cu ce ai tu,dar,considera ca pleci de la o specie de masina catre cu totul altceva.Cit despre remarcile de consum de mai sus,cine s-a pronuntat sa isi ia vreun GOLF sau vreo ASTRA,si pipeta ptr contorizare carburant,nicidecum 6 sau 8 cil.Sunt multe considerente,dat fiind ca sunt clase de masini diferite,si la urma urmei nu stiu ce apreciezi la o masina...Altfel spus,pe mine ma satisface comfortul si prestatiile masinii ce am,acum....
Link to comment
Share on other sites

Eu nu as da ceea ce ai tu pe un X, oricare ar fi el. Am avut X5 modelul nou si zilele trecute m-am urcat intr-un S500 4matic 2007 care avea un pret de achizitie de nou de 170.000 euro. Iti spun sincer ca mi-a ramas gandul la acea masina desi eu sunt chitit pe un X6 din cauza garzii la sol. Dar asta este singurul lucru care ma impiedica sa nu imi iau un S.
Link to comment
Share on other sites

Omul a zis ca ar dori sa schimbe masina. Hai sa ii oferim solutii, propuneri.

 

Uite eu anul acesta am avut ocazia sa conduc in test drive evident un X5 si un X6.

 

X5 (varianta noua 2010) - 3.0XD - 245cp si 540Nm. Am crezut in prima faza ca nu e cine stie ce dar la un kick-down s-a dus ranjetul pana la urechi. Stabilitate incredibila, tinuta de drum impecabila, confortabila (chiar si cu suspensia sport), interiorul foarte frumos. Am zis ca, masinuta asta ma poate scoate din toate belele daca e sa ajung intr-o situatie limita. Exagerez dar oricum e extrem de ascultatoare si sigura.

 

X6 (active hibrid) 5.0i - 407cp si 600Nm. Aceleasi cuvinte ca mai sus dar multe +++ la senzatie. AMAZING. Nu mi s-a parut cu nimic mai prejos decat 750i care il condusesem cu cateva ore inainte. Doar ca m-am simtit urcat in turnul Eiffel.

 

 

Du-te si fa test drive cu ele si nu cred ca vei ramane dezamagit nici o secunda.

Link to comment
Share on other sites

astazi sau maine ii vine unui prieten un S500 si o sa merg cu el, dar fara ca macar sa merg cu el, nu as da un S pe X6, nu poti sa le compari fiind din clase diferite, insa bine ar fi daca ai putea sa le tii pe amandoua :twoup:, asa ai fi cel mai castigat. Imi place mult confortul oferit de S-klasse e superior A8-lui sau seriei 7, gandeste-te bine inainte, daca majoritatea drumurilor tale au loc prin Romania cred e mai relaxant S-ul.
Link to comment
Share on other sites

Am fost ieri in test drive. Mi-au adus in Baia Mare un X5 4.0d (in Baia Mare nu este reprezentanta BMW), masina avea 3000km, impecabila, frumoasa, bine dotata, calitatea materialelor era f buna, insa la 306 cai ma asteptam la mai mult, ca demaraj fata de S Klass nu simteam diferenta, iar suspensia era sub orice critica desi avea jante pe 19. Singura chestie ce-mi place fata de S Klass e aspectul exterior, in rest nimic. Inafara de astea am auzit ca multe au probleme cu cutia de viteze, consum mare, in bucuresti chiar ieri s-a aprins una. Sunt curios totusi ce oferta de buy back imi fac cei de la BMW, daca e tentanta am sa fac schimbul pentru ca o sa am o masina in garantia 3 ani, 0km, fara intretinere, deci 3 ani fara probleme. Daca nu, astept pana in 2012 si iau S Klass nou. Pacat ca nu exista inca poze pentru ea.

Oricum multumesc pentru toti cei care mi-ati scris pentru informatii si sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

asta cu comfortul era de asteptat. un X6 nu ai cum sa il compari la asta cu un S. Repize 0-100 nu ai ce sa compari de la 200 de cai in sus nu vezi diferente mari, diferente apar de la 100-200 km/h cand o calci, dar banuiesc ca in cadrul uni testdrive limitat ca timp si neavand posiblitatea sa iesi pe o autostrada nu prea ai cum sa iti dai seama..

Oricum sa ai bafta orice ai alege..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.