Jump to content

suierat E46 320D nfl


Recommended Posts

Nu-i nicio problema si nu este cu suparare. Eu am scris cu o pagina in urma ca, racordul meu de 100 l-au prelungit ca sa ajunga la dimensiunea celui original, adica 130. Racordul de care vorbiti voi, este tot de 100 (ca si corp mobil) doar ca are prelungiri la ambele capete si astfel ajunge la 130. Cel original, are 130 ca si corp mobil. Pana la urma, cati oameni, atatea sfaturi/solutii/idei .... deh, doar pentru asta sunt forumurile... discutam, ne si contrazicem, dar la final, zic ca ramanem cu ceva. :twoup:

 

O zi buna tuturor!

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Nu-i nicio problema si nu este cu suparare. Eu am scris cu o pagina in urma ca, racordul meu de 100 l-au prelungit ca sa ajunga la dimensiunea celui original, adica 130. Racordul de care vorbiti voi, este tot de 100 (ca si corp mobil) doar ca are prelungiri la ambele capete si astfel ajunge la 130. Cel original, are 130 ca si corp mobil. Pana la urma, cati oameni, atatea sfaturi/solutii/idei .... deh, doar pentru asta sunt forumurile... discutam, ne si contrazicem, dar la final, zic ca ramanem cu ceva. :twoup:

 

O zi buna tuturor!

tot n-ai inteles:P cel de 130 este cat cel original, atat partea flexibila, cat si capetele la cel cu capete mari iti trebuie lungimea de 150, ca atunci partea mobila va fi identica. cel de 100 are partea flexibila mai mica decat cel de 130 si cu asta am incheiat discutia, daca nu crezi imi spui si iti arat ca sa te convingi.oricum un racord flexibil se schimba la vreo 2 ani...so bafta

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt Toma Necredinciosul, dar dupa ce ati sustinut aici cu atata tarie ca exista Bosal 60/130, m-am dus peste cei care mi-au schimbat racordul si i-am certat ca nu mi-au pus pe 130. Mi-au spus (si aratat) ca Bosal nu fac pe 60/130. Am sunat la Autokarma si la alte cateva magazine si raspunsul a fost acelasi: nu exista racord de la Bosal 60 / 130. Voi in locul meu, pe cine ati crede? Fa o poza sau dati un cod cu produsul respectiv.... cred ca ati ajuta multi useri in felul acesta. Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt Toma Necredinciosul, dar dupa ce ati sustinut aici cu atata tarie ca exista Bosal 60/130, m-am dus peste cei care mi-au schimbat racordul si i-am certat ca nu mi-au pus pe 130. Mi-au spus (si aratat) ca Bosal nu fac pe 60/130. Am sunat la Autokarma si la alte cateva magazine si raspunsul a fost acelasi: nu exista racord de la Bosal 60 / 130. Voi in locul meu, pe cine ati crede? Fa o poza sau dati un cod cu produsul respectiv.... cred ca ati ajuta multi useri in felul acesta.

Va venii poza curand, daca nu ii demontam masina lu alex si il pozam langa ruleta...tot astept sa primeasca cei de la magazin ca se pare ca majoritatea firmelor la sf de an nu-si mai refac stocul...:twoup:

Link to comment
Share on other sites

de vreo 2-3 saptamani se aude un suierat la masina in momentul in care depasesc 2200 rpm.toata treaba se intampla la treptele 2 3 4 5, la 1-a doar daca depasesc 3500 rpm! sunetul e ca si cum "ai strange o pisica de gat" (alta descriere nu am gasit pentru un sunet ascutit :twoup: ) si tin sa precizez ca masina trage, nu scoate fum negru! Sa fie turbo pe duca sau e alta piesa dusa?Intreb ca sa stiu la ce sa ma astept in viitor

aceeasi problema o am si eu , e racordul flexibil.

Link to comment
Share on other sites

120mm nu 130(asa scria pe el, acum insa am masurat si ambele sunt de 120mm lungime) si apropo...pe site-ul producatorului se gaseste acest model, la aceasta dimensiune, un search pe google si asta spune tot...

post-357-1293150209_thumb.jpg

Edited by zn_tavy
Link to comment
Share on other sites

120mm nu 130(asa scria pe el, acum insa am masurat si ambele sunt de 120mm lungime) si apropo...pe site-ul producatorului se gaseste acest model, la aceasta dimensiune, un search pe google si asta spune tot...

 

Prietene, ce-ai pus in poza este exact racordul de care tot zic eu (il am pe masina mea), adica Bosal 60/100 !!! :twoup: Exact cum scriam mai sus, partea flexibila are 100, nu ce masori tu, cu inele cu tot! Daca mergi in magazine si ceri 60/100, vei primii exact ce-i in poza. Daca ceri 60/120 (130), iti vor spune ca nu exista! Ma repet, 100 reprezinta lungimea partii flexibile, mobile, fara inelele unde se sudeaza... asa este prezentat in catalog. Pozeaza codul racordului si vei vedea ca in catalog, codul respectiv are la specificatii dimensiunea 60/100.

 

LE.

 

Banuiesc ca cel din poza este Bosal Flex Hose, exhaust system - 265-585

Criteria

Diameter: 55,7 mm

Length: 105 mm

Specification: Interlock

Supplementary Article/Supplementary Info 2: Without connecting pipe

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Nu-i nicio problema si nu este cu suparare. Eu am scris cu o pagina in urma ca, racordul meu de 100 l-au prelungit ca sa ajunga la dimensiunea celui original, adica 130. Racordul de care vorbiti voi, este tot de 100 (ca si corp mobil) doar ca are prelungiri la ambele capete si astfel ajunge la 130. Cel original, are 130 ca si corp mobil. Pana la urma, cati oameni, atatea sfaturi/solutii/idei .... deh, doar pentru asta sunt forumurile... discutam, ne si contrazicem, dar la final, zic ca ramanem cu ceva. :twoup:

 

O zi buna tuturor!

 

 

120mm nu 130(asa scria pe el, acum insa am masurat si ambele sunt de 120mm lungime) si apropo...pe site-ul producatorului se gaseste acest model, la aceasta dimensiune, un search pe google si asta spune tot...

 

Prietene, ce-ai pus in poza este exact racordul de care tot zic eu (il am pe masina mea), adica Bosal 60/100 !!! :) Exact cum scriam mai sus, partea flexibila are 100, nu ce masori tu, cu inele cu tot! Daca mergi in magazine si ceri 60/100, vei primii exact ce-i in poza. Daca ceri 60/120 (130), iti vor spune ca nu exista! Ma repet, 100 reprezinta lungimea partii flexibile, mobile, fara inelele unde se sudeaza... asa este prezentat in catalog. Pozeaza codul racordului si vei vedea ca in catalog, codul respectiv are la specificatii dimensiunea 60/100.

 

LE.

 

Banuiesc ca cel din poza este Bosal Flex Hose, exhaust system - 265-585

Criteria

Diameter: 55,7 mm

Length: 105 mm

Specification: Interlock

Supplementary Article/Supplementary Info 2: Without connecting pipe

Ideea e simpla...ai cel mai bun racord pe masina, ai dreptate... asta asa ca deja se exagereaza si mai ma iei si cu "prietene", ironia ta nu-si are rostul.

Din pacate pot spune ca din nou nu ai dreptate si prin urmare inaine sa vorbesti ironic te-as sfatuii sa te documentezi in prealabil.

IN catalogul BOSAL exista racordul tau 265-585 si mai exista inca un racord(cel pe care il am eu!!!) cu un alt cod 265-587 si in tabel scrie clar LENGHT TOTAL 120MM (AL TAU ARE LENGHT TOTAL 105 mm) .

IN poza atasata de mine se poate observa clar cum racordul ORIGINAL are lungimea TOTALA de 120mm, (nu cum ai scris tu ca lungimea partii flexibile a racordului original are 130mm), tu ti-ai luat racord de 105mm lungime totala, baietii ti-au taiat racordul original, cum l-am taiat si eu pe cel din poza, si a rezultat un gol de 120-130mm racordul tau daca are lungime 105 atunci a fost necesara prelungirea acestuia cu teava pentru a ajunge la dimensiunea dorita!!! Cu racordul folosit de mine NU MAI ESTE NEVOIE DE PRELUNGIRE!!! vine fix pentru ca ce tai aia inlocuiesti se observa clar din poza ca au lungimile egale.

Si ca sa fie totul si mai clar, o sa-i fac o sectiune celui original si iti voi demonstra si ca lungimea partii flexibile originale esta mai mica decat cea a racordului bosal 265-587.(http://www.catalogue.bosal.com/pdf/prelim/pp_exh_bb_nfde.pdf pagina XVI)

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat acum pe factura de cand am achizitionat racordul si are codul 265-587. Chiar nu stiu ce sa mai inteleg. Vad ca total lenght are 120mm, dar daca elimini cat masoara cele 2 inele, cam 100 are. In fine..... nebunie cu racordurile astea! :twoup:

 

Cu ocazia sarbatorilor de iarna, va urez tuturor succese nemeritate, bani nemunciti , zile excelente si nopti albe alaturi de cei si cele dragi!

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat acum pe factura de cand am achizitionat racordul si are codul 265-587. Chiar nu stiu ce sa mai inteleg. Vad ca total lenght are 120mm, dar daca elimini cat masoara cele 2 inele, cam 100 are. In fine..... nebunie cu racordurile astea! :twoup:

 

Cu ocazia sarbatorilor de iarna, va urez tuturor succese nemeritate, bani nemunciti , zile excelente si nopti albe alaturi de cei si cele dragi!

Nebunie mare adevarat, ultimele precizari pe acest subiect sunt urmatoarele:

-daca cel original se inlocuieste cu 265-587 nu mai este necesara prelungirea cu nici o teava!;

-acele inele, la racordurile flexibile sunt doar pentru a permite montarea prin sudura, partea flexibila a unui racord este in interior! exteriorul din acea "panza" de sarma otelita este pentru a face flexibilul sa revina la forma initiala, deci in cazul firmei BOSAL flexibilul este pe toata lungimea, de aceea in catalog atat coloana flex lenght cat si total lenght au aceeasi dimensiune (la racordurile chinezesti este valabila problama capacelor, acolo nefiind flexibil!

-atasez poza cu o sectiune a racordului flexibil, pentru a se observa clar cat de mica este partea flexibila din interior a celui original(40mm!).

Craciun Feiricit tuturor!,

Tavy

post-357-1293276165_thumb.jpg

Edited by zn_tavy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

M-am uitat acum pe factura de cand am achizitionat racordul si are codul 265-587. Chiar nu stiu ce sa mai inteleg. Vad ca total lenght are 120mm, dar daca elimini cat masoara cele 2 inele, cam 100 are. In fine..... nebunie cu racordurile astea! :twoup:

 

Cu ocazia sarbatorilor de iarna, va urez tuturor succese nemeritate, bani nemunciti , zile excelente si nopti albe alaturi de cei si cele dragi!

 

La ce service in Craiova ai schimbat racordul?...si cat te-a costat?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.