Jump to content

Diagnoza V 6.5


C R S

Recommended Posts

salut baieti am cumparat recent o diagnoza v6.5, am instalat toate driverele pana si la adaptoru RS232 si cand dau sa'i fac o diagnoza la masina (e39 din 2002) imi zice BAD CONECTION! CABLE ERROR!, care mai are diagnoza si ma poate ajuta cu un sfat .

multumesc frumos :twoup:

Link to comment
Share on other sites

salut baieti am cumparat recent o diagnoza v6.5, am instalat toate driverele pana si la adaptoru RS232 si cand dau sa'i fac o diagnoza la masina (e39 din 2002) imi zice BAD CONECTION! CABLE ERROR!, care mai are diagnoza si ma poate ajuta cu un sfat .

multumesc frumos :twoup:

Verifica portul softului instalat,dar si cel al adaptorului.

Link to comment
Share on other sites

de la soft nu cred sa fie pentru ca e un cd original si totu se instaleaza, programu se deschide dar cand ii dau sa faca diagnoza imi zice BAD CONECTION! Very the cable conection betwen the computer and the vehile side! ... :twoup: sper ca am scris bine
Link to comment
Share on other sites

l-am cumparat de pe ocazii.ro cu 280 ron si mi.a dat 2 mufe de intrare la masina una rotunda si una patrata sa zik asa ptr e39 dupa 2001 OBD II parca asa se cheama :twoup:
Link to comment
Share on other sites

l-am cumparat de pe ocazii.ro cu 280 ron si mi.a dat 2 mufe de intrare la masina una rotunda si una patrata sa zik asa ptr e39 dupa 2001 OBD II parca asa se cheama :)

:twoup: pe aia rotunda nu vrei sa-l vinzi? :)

 

Eu am un cablu cu chip FTDI cu conectiune pe USB, si am pus un driver CDM se numeste, tot de la FTDI, care face ca usb-ul sa fie recunoscut ca port serial. Si functioneaza normal cu carsoft, dar numai la masini dupa 2001 cu conectie OBD 2. Masina mea e din 98, si are conectiune din aia rotunda cu 20 pinuri. Am incercat sa fac eu o legatura intre pinuri de la cablu la conector, dar nu functioneaza. Ati mai facut voi asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

problema cred ca vine de la adaptorul care ma uneste la usb la laptop, ca l-am cumparat separat, dar ce laptopuri au mufa rs232 ?

 

 

 

Laptopurile generatie veche au rs232, P3, P4. (este vorba de portul serial)

Am avut V 6.5 carsoft si convertor rs323 la usb, si n-ai cum sa comunici cu DME-ul 3.3 de la e34 de exemplu , deci nici cu e36 in nici un caz.

Iti va da module does not respond pe DME.

O sa-ti mearga airbagurile ASC-ul si cateva.

Link to comment
Share on other sites

problema cred ca vine de la adaptorul care ma uneste la usb la laptop, ca l-am cumparat separat, dar ce laptopuri au mufa rs232 ?

 

 

 

Laptopurile generatie veche au rs232, P3, P4. (este vorba de portul serial)

Am avut V 6.5 carsoft si convertor rs323 la usb, si n-ai cum sa comunici cu DME-ul 3.3 de la e34 de exemplu , deci nici cu e36 in nici un caz.

Iti va da module does not respond pe DME.

O sa-ti mearga airbagurile ASC-ul si cateva.

Masina lui este un e39,nu e36...dar poate e valabil si la e39?

La mine cu inpa la fel imi face la anumite module(am si eu adaptor usb),imi spune ca nu poate comunica cu DME-ul.

Zilele astea il voi incerca si pe e60 sa vad ce zice!

Link to comment
Share on other sites

problema cred ca vine de la adaptorul care ma uneste la usb la laptop, ca l-am cumparat separat, dar ce laptopuri au mufa rs232 ?

 

 

 

Laptopurile generatie veche au rs232, P3, P4. (este vorba de portul serial)

Am avut V 6.5 carsoft si convertor rs323 la usb, si n-ai cum sa comunici cu DME-ul 3.3 de la e34 de exemplu , deci nici cu e36 in nici un caz.

Iti va da module does not respond pe DME.

O sa-ti mearga airbagurile ASC-ul si cateva.

 

 

 

Asa este.

Link to comment
Share on other sites

Am luat si eu acum ceva vreme din prietenoasa china vreo 3-4 unitati de carsoft. Iti pot spune cu mana pe inima ca n-ai ce face cu adaptor usb-serial, ai nevoie de serial "de fabrica" de aceea am si cumparat un laptop vechi special pt. asta. Cauta ceva gen pentium III, va avea serial, nu e foarte scump si nu ai nevoie de mai mult pt. diagnoza.

 

Soft-ul nu e cel original asa cum nici diagnoza nu e originala, toate care se vand la noi sunt facute toate in china asa cum am luat si eu si soft-ul este piratat.

Edited by XSD
Link to comment
Share on other sites

decat sa cumperi un laptop mai bine iti cumperi o placa ''express card 34mm rs232'' care se instaleaza pe laptopurile mai noi,o instalezi,ii schimbi pe urma portul din COM ''x'' in COM 1 si aia e ,va merge,eu asa am facut si a functionat din prima, pt carsoft v8.5
Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare. cablul adaptor pe USB pentru E60 cum se numeste? OBD II?

 

Nu este un cablu.Este un standard.Standardul OBD II este obligatoriu in USA pentru toate masinile fabricate dupa 1996. Pentru Europa acest standard este obligatoriu pentru modelele dupa 2001 pentru motoarele pe benzina si dupa 2004 pentru motoarele diesel.

 

Asadar e60 are un standard obd II.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.