Jump to content

DIY racorduri flexibile esapament


lica

Recommended Posts

aveam cele doua bucse care sustin esapamentul in zona racordurilor flexibile,rupte de ceva vreme.acest lucru a ajutat la distrugerea lor,prin jocul nepermis de mare ce il avea ansamblul in acea zona.

 

nu erau in stare jalnica atata doar ca scapau gaze si scoteau un zgomot gros ca de toba sparta care nu imi placea deloc.

 

initial am vrut sa le repar prin metoda tipic romaneasca:taiat jos racordurile cu flexul cumparat racorduri noi si sudat pe baza de argon.insa e destul de costisitoare si metoda asta.

ar mai fi o metoda tipic reperzentanta:schimbata acea parte de esapament,care include si catalizatoarele.costuri foarte mari.

 

norocul meu a fost ca am dat peste un produs destul de la indemana si ieftin.e vorba de un fel de banda izolatoare din aluminiu.e folosita pt a izola inbinarile la hornurile din inox la centrale termice.are o parte colanta(se lipeste foarte bine) si rezista la temperaturi inalte.o rola costa 6euro si e suficienta pt a izola bine un racord.asa ca,cu 12euro si putina munca voluntara se rezolva problema.

 

cum se face?!

in primul rand am schimbat acele doua tampoane ca sa elimin jocul.

eu nu dispun de gropa asa ca m-am chinuit cu masina ridicata pe cric dar a meritat efortul.

se lucreaza mai bine la groapa sau daca se poate ridica masina pe elevator e si mai bn.

inainte de aplicarea benzii am curatat bine zona(cu degresant iar apoi am dat cu putin smirghel) si am taiat cu un cleste litele care erau rupte ca sa nu gaureasca banda de aluminiu.

se ruleza acea banda de aluminiu in 2 starturi (pt atat ajuge o rola) sau si mai multe daca nu va zgarciti.rau nu ii face.

pe capetele racordului eu am insistat mai mult.chiar as pune 4 coliere pe capete(cate unu pe fiecare capat) dar atunci nu am avut

 

am atasat si poze dar is facute cu telefonul.

 

acuma stiu ca e o carpeala dar pe moment am rezolvat problema.nu mai ies nici gaze in dreptul usii pasagerului si nu ma mai zgarie nici pe mine la timpan acel zgomot.sa vad cat o sa tina...

post-29859-1291667370_thumb.jpg

post-29859-1291667381_thumb.jpg

post-29859-1291667428_thumb.jpg

post-29859-1291667461_thumb.jpg

post-29859-1291667479_thumb.jpg

post-29859-1291667539_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.