Jump to content

bujie rupta in chiulosa


Recommended Posts

buna, am un bmw 320 touring din 2000 ieri un prieten icercand sa schimbe bujiile cred ca a rupt un in chiulosa se invarte in gol si nu poate fi scoasa,momentan sunt in germania si nu stiu pe nimeni aici,azi o sa o ducem la service ,aveti idee cam care ar fi solutia si cat ma poate costa,multumesc!
Link to comment
Share on other sites

asta vroiam eu sa aflu,cat poate costa,suntem in wiebesbrun(cred ca asa se screi) la 40km de frankfurt,eu de fapt locuiesc in spania aici sunt la niste priteni nemti, ei au facut binele asta cu schibatul bujiilor fara sa mergem la service dar tot acolo ajungem in final si la alt pret bineinteles
Link to comment
Share on other sites

da,e un pic cam complicat,masina oricum trebuie facuta,pt ca trebuie sa ma inotrc cu ea in spania pe15,intreb de pret pentru ca din ce am inteles eu din e vorba de niste sume fantastice sa reparam gafa.chestia cu telefonul depinde de ei eu nu vorbesc germana si nu prea am multe de facut decat sa astept,vroiam un pret aprox sa stiu la ce ma pot astepta
Link to comment
Share on other sites

Daca vorbesti de bujii incandescente...

 

Tot la service ajungi si ai 2 posibilitati: ori se poate scoate cu o scula speciala (putin probabil dar merita incercat si costa mult mai putin), ori chiulasa jos si rectificata (scoasa(e) prin incalzire dar costa mult mai mult operatiunea).

 

Motivul pentru care raman bujiile blocate (se invart in gol) este ca pe varful bujiei se fac depuneri care o tin in loc impiedicand astfel desfiletarea si evident ceva trebuie sa cedeze (filetul).

Link to comment
Share on other sites

da sunt bujii icandescente,pare unita nu pare sa fie rupta,poate sunt totusi depunerile care nu o lasa sa iasa si atunci ar fi solutia cu scula speciala de care ziceai,ideea e ca nici nu stiu daca e rupta pur si simplu nu iese,da impresia ca o poti scoate cu mana si cand incerci imposibil

 

bun atunci daca se reteaza,o parte trebuia sa iasa presupun,sau ramane unita prin ceva si da impresia ca e intreaga

Link to comment
Share on other sites

e rupta oricum asa ca nu mai conteaza la cati mm sau cm este. mergi la service cand mai ai astfel de probleme. eu mi am rupt o singur ca la service nu stia nici macar unde sunt bujiile, insa am desfacut o eu la service ajutandu ma de cheile lor. de scos eu nu am mai scos o pana nu am dat _chiulasa_ jos insa asta e solutia extrema, incearca sa o scoti altfel
Link to comment
Share on other sites

s-ar putea sa ai noroc, daca esti sigur ca a iesit macar 5-10mm din operatia de desfiletare, daca ai da cu degripant, daca nu macar cu ceva motorina incat sa intre pe filet, o infiletezi / desfiletezi la mana de cateva ori, dai cu motorina de fiecare data cand e desfiletata la max, ar trebui ca de fiecare data sa se desfileteze putin mai mult. se pare ca ai funingine pe electrod, o sa se inmoaie cu motorina.

 

VERIFICA TOTUSI SA NU SE INVARTA PARTEA HEXAGONALA / PIULITA IN GOL. se roteste si surubul de la conexiunea electrica atunci cand rotesti hexagonul bujiei ???

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

daca se roteste cu totul e ok, dai cu degripant, motorina, WD,asa cum ti-am scris mai sus. daca ai descris bine, e funinginea de pe capatul electrodului care nu te lasa sa o tragi afara, sau caz super rar, a plesnit electrodul si are cva material care atinge de chiulasa.

poate te ajuta poza asta sa intelegi.

 

post-5642-1291714974_thumb.jpg

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.