Jump to content

x5 e53 2001 usile fata inghetate


Recommended Posts

A venit iarna avem prb. Ingheata usile fata beton, te chinui tragi de ele le deschizi te bucuri ca ai reusit sa intri si cand sa le inchizi.... surpriza nu se mai inchid orice ai face, eu am intrat am tinut inchis de ele cu mana si am apast butonul de blocare dinauntru (tot neinchise au ramas) dar macar am putut pleca fara sa balangane dupa mine, surpriza mai mare la oprire..... nu a mai putut iesi din masina (intre timp cu caldura din masina am reusit sa le inchid) dar acum nu mai functiona mecanismul de deschidere, nasol........................ am iesit pe usa din spate, alea ale dracu nu au nimic niciodata, merg perfect. Se poate remedia mizeria asta, se poate schimba ceva , e ceva uzat, mai pateste cineva?????
Link to comment
Share on other sites

spray anti-inghet gasesti la orice supermarket. nu am dat fata de la usa jos,am tinut manerul tras si am dat aer cald (mult) pe acolo ;apoi am dat (din nou mult) jos la iala (sau cum ii zice) .. Sper ca ti-am fost de folos. :twoup: Cu spray anti-inghet am dat doar pe iala.
Link to comment
Share on other sites

eu am patit asa ceva ... am reusit sa deschid usa dar nu am putut sa o inchid .rezolvare : am dat cu uscatoru de par pana am uscat tot pe dinauntru , apoi am dat cu un spray anti-inghet. de o saptamana numai am probleme .

 

+1

 

O solutie viabila, mersi de info.

Am incercat chiar astazi si am reusit la randul meu sa rezolv problema.

Sa ai bafta, Cotti !

Link to comment
Share on other sites

merci mult, o sa incerc, poate o sa fie ok

 

chiar daca reusesti sa o deschizi din salon,oricum ai nevoe de asa ceva :

 

A7.jpg

 

sau o cumperi noua (aprox 85 EUR) sau o repari pe cea defectata.

 

pe fata le-am schimbat pe ambele sunt noi si originale.tot iarna am rupt una (cealalta in plina vara a cedat ) tragand de ea. e frustrant am avut e34 si nu am patit asa, ce ierni a mai indurat masina aia. Cred ca face parte din bolile copilariei la e53, specific primilor ani de fabricatie. de la -14 grade nu se mai inchide

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
A venit iarna avem prb. Ingheata usile fata beton, te chinui tragi de ele le deschizi te bucuri ca ai reusit sa intri si cand sa le inchizi.... surpriza nu se mai inchid orice ai face, eu am intrat am tinut inchis de ele cu mana si am apast butonul de blocare dinauntru (tot neinchise au ramas) dar macar am putut pleca fara sa balangane dupa mine, surpriza mai mare la oprire..... nu a mai putut iesi din masina (intre timp cu caldura din masina am reusit sa le inchid) dar acum nu mai functiona mecanismul de deschidere, nasol........................ am iesit pe usa din spate, alea ale dracu nu au nimic niciodata, merg perfect. Se poate remedia mizeria asta, se poate schimba ceva , e ceva uzat, mai pateste cineva?????

mie mi s-a intamplat....am mers cu o mana pe usa una pe volan pt o perioada :twoup: , cand s-a incalzit un pic in masina s-au inchis si usile

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 year later...
Am rezolvat la Contempo Car Sibiu, asa cum era si normal. Multumesc si pe aceasta cale lui Claudiu pentru intelegere un tip de nota 10 si o atitudine de exceptie. Trebuia rescris softul ptr. noul senzor nu se putea o simpla initializare.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Stiu ca a trecut mult timp de la ultima postare dar m-am lovit si eu de aceasta problema dar am rezolvat o destul de uĂâ˘or. Se da jos fata de usa se ia o bucata de furtun de vacuum si o vaselinĂŁ siliconica si se unge bine bine cu vaselinĂŁ cablul care acĂâşioneazĂŁ mânerul de interior pana la broasca de pe usa iar apoi se pune peste el un furtun care apoi la capete se leagĂŁ cu arici de plastic,la fel cu vaselinĂŁ se unge si cablul micuĂâş de la mânerul interior din antimoniu (piesa cu poza de mai sus) si va asigura nu vor mai fi probleme cu inghetatul usilor niciodata,si nici nu vor mai ceda mânerele acestea care au un preĂâş cam mare . MultĂŁ bafta si atenĂâşie la demontare la ledurile portocalii de la mânerele interioare si la mufele de airbag

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.