Jump to content

Nu mai functioneaza sprituitoarele parbriz/faruri


Recommended Posts

Guest poleposition

Bine, imi bag picoarele... ca sa umbli acolo, trebuie sa ai degete de ginecolog somalez, ori eu nu sunt nici una, nici alta. Nici nu pot sa ajung la clestele ala de plastic pt scos sigurnatele, totul este acolo, mai inghesuit decat China. :) E frig, e bezna, nu am 3 maini ca sa tin si lanterna si sa ma frec si pe acolo si m-au luat toate spumele, am mai rupt si capacul de la sigurante ca nu iesea si am tras de el moldoveneste...

 

Mersi Severus pt scheme si deranj, insa nu-s de mine DIY-urile astea. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
no problemo...nici un deranj :twoup: Pe schema ta ar trebuie sa le identifici exact la fel ca pe schema de la mine

 

Eu cred ca nu-i de la sigurante si iti spun si de ce:

 

Nu mai arunca cu zeama nici la: 1. Parbriz, 2. Faruri, 3. Luneta, ori imi rezulta dupa schema de sigurante ca sunt diferite pt fiecare operatiune in parte, fiind 3 motorase independente.

 

Eu cred ca a inghetat zeama acolo si asta-i problema. :)

 

Probabil ca voi merge la service saptamana aviatoare...

 

Dar, mersi inca o data :)

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

n-ar trebui sa se auda totusi un motoras cand dau de maneta ?

 

nu cred , a inghetat apa in el , e o mica pompa electrica , nu mai poate functiona , ideea e ca daca insisti se poate arde , mai ales ca nu s-a ars nici o siguranta. Trebuie doar dusa masina undeva la caldura , afi e cel mai bun loc pt ca e distanta mare intre mall si limita exterioara a parcarii . La etajul 2 e intrarea in Afi , acolo e bine sa o parcati si sa o lasati cam 5 ore. si daca o duceti la service asta va fi solutia , doar ca va vor factura :twoup: . merita sa incercati voi intai

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

n-ar trebui sa se auda totusi un motoras cand dau de maneta ?

 

nu cred , a inghetat apa in el , e o mica pompa electrica , nu mai poate functiona , ideea e ca daca insisti se poate arde , mai ales ca nu s-a ars nici o siguranta. Trebuie doar dusa masina undeva la caldura , afi e cel mai bun loc pt ca e distanta mare intre mall si limita exterioara a parcarii . La etajul 2 e intrarea in Afi , acolo e bine sa o parcati si sa o lasati cam 5 ore. si daca o duceti la service asta va fi solutia , doar ca va vor factura :) . merita sa incercati voi intai

 

@Myx nu e cam departe de el ??? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

n-ar trebui sa se auda totusi un motoras cand dau de maneta ?

 

nu cred , a inghetat apa in el , e o mica pompa electrica , nu mai poate functiona , ideea e ca daca insisti se poate arde , mai ales ca nu s-a ars nici o siguranta. Trebuie doar dusa masina undeva la caldura , afi e cel mai bun loc pt ca e distanta mare intre mall si limita exterioara a parcarii . La etajul 2 e intrarea in Afi , acolo e bine sa o parcati si sa o lasati cam 5 ore. si daca o duceti la service asta va fi solutia , doar ca va vor factura :twoup: . merita sa incercati voi intai

sigur asta e problema ta.

am patit-o si eu de cateva ori cand m-a prins iarna nepregatit.

Link to comment
Share on other sites

prima data nu a mai mers la luneta... in fata mergeau, dar cand dadeam pe stergatorul de la luneta, se auzea pompita aia. acum nu mai iese apa pe nicaieri.

probabil fiindca traseul de la vas care e langa motor, pana la luneta este mai lung si pe ala a inghetat prima oara lichidul. apoi a inghetat si in vas.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Deci, nu esta arsa nici o siguranta si nici motorasele, astazi am iesit la un drum lung, m-am plimbat peste tot vreo 4 ore, ca sa se incinga bine si la un moment dat am dat de maneta si a inceput sa spritzaie sfios... la faruri mai mult, catre parbriz mai putin... motorasul merge totul e in regula.

 

Inca este inghetat lichidul, am pus juma de litru de alcool in rezervorul de lichid parbriz si cred ca isi va da drumul pana la urma.

 

Bine ca nu am ajuns la Bavaria sa-mi vand aia cine stie ce gogosi ca e ars nu stiu ce si tre schimbat etc.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Salut. exact asa am patit eu iarna trecuta la opel astra h, numai ca la mine era vasul plin de lichid de vara, nu am putut sa ii pun nimic. am stiut de la inceput ca e inghetat nu a trebuit sa verific nimic. am fost la reprezentanta si in 20 minute au rezolvat, cost 120 ron. deci daca nu isi da drumu du-te la bavaria ca se rezolva imediat. salut.
Link to comment
Share on other sites

Pt tablou de sigurante (daca trebuie vreodata) am pus o schema si traducere aici

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=84914

Nu am pe pc-ul asta de unde postez si pozele cu schema si numarul fiecarei sigurante si numele aceleia in germana.Doar luni ajung.

PS:si la mine e spart de la fosul proprietar plasticul de la torpedo.

2.Nici la mine nu merge apa pe luneta.Motorul se aude ca invarte dar nimic apa.Pe fata merg.Am desurubat piulita de la stergator,am sters palnia aia,am curatat tot ce era pe acolo insa nu vine apa deloc.Nici macar aer,bule,nimic.Am inteles ca sunt motoare diferite undeva sub aripa dreapta fata pt apa spre parbriz si apa spre luneta.Pana cand o fi mai cald sa dau roata jos sa ma uit,ma lipsesc.Probabil e vreun furtun crapat sau infundat.

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.