Jump to content

Proble ma Castea directie? Bmw e90


bmwe902005

Recommended Posts

Am si eu o problema la un bmw e90 2005, Presupun ca e de la caseta de directie.. Cand iau viraje mai rapide in mers mi se aude un zgomot ciudat spre roata dreapta,daca iau usor nu se aude absolut nimik....Am fost la service si ei mi`au spus k e caseta. Mentionez ca daca iau pe loc nu se aude nimik, nu are joc in volan, nu bate la gropi,nu pierde ulei...
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o problema la un bmw e90 2005, Presupun ca e de la caseta de directie.. Cand iau viraje mai rapide in mers mi se aude un zgomot ciudat spre roata dreapta,daca iau usor nu se aude absolut nimik....Am fost la service si ei mi`au spus k e caseta. Mentionez ca daca iau pe loc nu se aude nimik, nu are joc in volan, nu bate la gropi,nu pierde ulei...

Mergi la alt service nu cade caseta asa usor.Incearca alt service si spera sa nu fie caseta ca e cel mai rau.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Verifica articulatia fata!

Nu te mai duce la urm service cu intrebarea: "am ceva la caseta?"

Mergi si pune`i sa verifice toata articulatia,bucsi,pivoti,bielete...ca si alea scot zgomote cand sunt uzate!

Caseta o simteai la volan daca avea ceva!

 

Verifica articulatia fata!

Nu te mai duce la urm service cu intrebarea: "am ceva la caseta?"

Mergi si pune`i sa verifice toata articulatia,bucsi,pivoti,bielete...ca si alea scot zgomote cand sunt uzate!

Caseta o simteai la volan daca avea ceva!

Link to comment
Share on other sites

mie mi-au spus unii de pe la vreo 3 service-uri ca e caseta, eu am fost toma necredinciosu si bine am facut, s-a dovedit dupa vreo 4 luni ca era pivotul de pe bascula. L-am lasat sa bata mai bine.

nu cred ca e caseta.

am avut ceva asemanator la un ford - era piulita de la fuzeta....

in cazul tau pot fi mai multe, e posibil sa fie capul de bara de la directie sau bara de directie sau piulita vreunui pivot slabita (Doamne fereste ca asta e grav!).

mergi la mai multe service-uri si verifica

Link to comment
Share on other sites

ce dimensiune au rotile d epe fata?sau mai bine zis si ce a avut inainte si ce are acum?

 

Inainte aveam pe 16" si am pus pe 17"..nici nu mai stiu dimensiunile..

 

Am fost in doua locuri...nu au habar, nu stiu cine ii angajeaza sunt afoni...Verdict: s-ar putea sa fie caseta dar nu stiu sigur :twoup: . La volan nu se simte ABSOLUT NIMIK...sau la gropi...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Buna ziua. Am si eu o nedumerire tot legat de caseta de directie cu un bmw e90 320d . Atat cu rotile de iarna care le-am luat in toamna si care au fost echilibrate cat si cu rotile de vara care au fost pe masina cand am luat-o in vara, dupa 140 km/h simt ca se misca putin masina, parca trepideaza dar foarte incet. Intrebarea mea este. Sa fie caseta de directie? Rotile sunt, atat vara cat si iarna, 205/55/16.
Link to comment
Share on other sites

Caseta de regula bate la viteza mica si pe drum denivelat sau cu mici gropi sau la casetele electromagnetice cand sunt pe duca ai senzatia ca volanul iti fuge sau ca masina trage dreapta/stanga si volanul isi modifica pozitia.

Nu cred ca trepidatia ta este din cauza casetei de directie,si banuiesc ca tot din roti e problema sau eventual discuri de frana (indiferent daca tepideaza la franare sau nu).

Mergi totusi la un service sa faca o verificare mai amanuntita si poate scapi de problema.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua. Am si eu o nedumerire tot legat de caseta de directie cu un bmw e90 320d . Atat cu rotile de iarna care le-am luat in toamna si care au fost echilibrate cat si cu rotile de vara care au fost pe masina cand am luat-o in vara, dupa 140 km/h simt ca se misca putin masina, parca trepideaza dar foarte incet. Intrebarea mea este. Sa fie caseta de directie? Rotile sunt, atat vara cat si iarna, 205/55/16.

 

Cauciucurile sunt rotunde? Verifica-le pe un stand de echilibrat...pot sa aiba suprafata de rulare deformata si asta se traduce prin trepidatii la viteza mare.

Link to comment
Share on other sites

Cauciucurile sunt rotunde? Verifica-le pe un stand de echilibrat...pot sa aiba suprafata de rulare deformata si asta se traduce prin trepidatii la viteza mare.

 

Pe un stand de echilibrat fara jante? Cu jante le-am echilibrat cu cateva zile in urma cand am indreptat 2. Oricum nu mi s-au parut foarte profesionisti la cei care am fost chiar daca erau catalogati printre cei mai buni.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.