Jump to content

centura de siguranta explodeaza ?


Calin SL

Recommended Posts

cand mi-am montat noul interior din piele, am facut o eroare se pare in ceea ce priveste mufa de sub scaunul pasagerului,nu am montat-o cum trebuia ....cand am cuplat din nou borna de la baterie,a explodat ceva intre consola centrala ( cotiera ) si scaunul pasagerului....un bubuit puternic si mult fum...nu se stinge martorul de airbag din bord....totul e ca inainte aparent,n-am vazut nimic ciudat.Ce s-a intamplat de fapt ??
Link to comment
Share on other sites

Rolul ei e sa stranga centura in caz de impact, astfel incat sa te tina in scaun. Acum practic te-ai intors la vechea centura de Dacie.

ar fi bine sa am pagube asa de mici...din pacate presimt ca e mai mult de atat :twoup:

ce tre sa fac sa fie ok totul functional si sa se stinga eroarea de airbag din bord ?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca cel mai bine e sa le schimbi. Si eu mi-am schimbat interiorul si le am sarite. Eroare din bord nu se stinge dintr-un simplu tester, in caz ca vroiai sa faci asta, reapare dupa cateva secunde. Gasisem la un moment dat cu 150 lei ambele bucati. Daca gasesti mai multe da-mi si mie de stire, sunt in aceeasi situatie :twoup: Intrebarea e...airbagul functioneaza? Edited by SorinTD
Link to comment
Share on other sites

Cred ca cel mai bine e sa le schimbi. Si eu mi-am schimbat interiorul si le am sarite. Eroare din bord nu se stinge dintr-un simplu tester, in caz ca vroiai sa faci asta, reapare dupa cateva secunde. Gasisem la un moment dat cu 150 lei ambele bucati. Daca gasesti mai multe da-mi si mie de stire, sunt in aceeasi situatie :twoup: Intrebarea e...airbagul functioneaza?

 

 

pai eroare aia de airbag (in caz ca vb despre acelasi lucru) din cate am inteles este vb de un senzor si este vreo 20-50 de euro .... se afla sub scaun .... sper sa nu vb prostioare , vorbesc doar din ce am citit si eu pe net ... si da ai dreptate nu se sterge la tester reapare imediat ... trebuie schimbat senzorul ala ...

Link to comment
Share on other sites

pai eroare aia de airbag (in caz ca vb despre acelasi lucru) din cate am inteles este vb de un senzor si este vreo 20-50 de euro .... se afla sub scaun .... sper sa nu vb prostioare , vorbesc doar din ce am citit si eu pe net ... si da ai dreptate nu se sterge la tester reapare imediat ... trebuie schimbat senzorul ala ...

aia e alta treaba,nu are legatura e complet diferit.

Link to comment
Share on other sites

si eu am martorul aprins, imi trebuie centurile, sau se poate resofta calculatorul de airbaguri pentru toate situatiile de activare a airbagurilor (ceva de genu) si dispare eroarea.

 

se pot face tot felu de "manarii" ca sa se stinga becu, da pe cine pacalesti pana la urma?...am vazut bmw-uri cu toate airbagurile puscate si martotul functiona normal..

Link to comment
Share on other sites

pe cine pacalesti pana la urma?...am vazut bmw-uri cu toate airbagurile puscate si martotul functiona normal..

nu vreau sa pacalesc pe nimeni,vreau sa fie totul perfect functional,de-aia am si intrebat aici ce pagube sunt,si sa aflu ce am de reparat....la urma urmei,daca ma doare ochiul de la martorul ala rosu din bord,scot afara becul de la martor,dar nu e cazul...vreau sa o rezolv asa cum trebuie

Link to comment
Share on other sites

Airbagurile functioneaza doar ca in caz de impact indiferent cat de minor sau de mare e,o sa-ti sara toate odata!Asta stiu sigur ca si eu am aceeasi problema.La centura mare rahat nu e,ca oricum se blocheza daca tragi brusc de ea in caz de impact,atat doar ca nu se mai strange.Se anuleaza cu niste rezistente,da nu stiu sa explic exact cum si apoi resetezi martorul de airbag si gata ....Daca stie cineva cum e cu rezistentele alea sa ne spuna si noua!!!E chiar super simplu,da daca nu te-ai lovit de ea nu ai cum sa stii....Si eventual cum se scoate centura aia cu totul afara ca sa o schimbi! Edited by ceaun
Link to comment
Share on other sites

pe cine pacalesti pana la urma?...am vazut bmw-uri cu toate airbagurile puscate si martotul functiona normal..

nu vreau sa pacalesc pe nimeni,vreau sa fie totul perfect functional,de-aia am si intrebat aici ce pagube sunt,si sa aflu ce am de reparat....la urma urmei,daca ma doare ochiul de la martorul ala rosu din bord,scot afara becul de la martor,dar nu e cazul...vreau sa o rezolv asa cum trebuie

Link to comment
Share on other sites

pe cine pacalesti pana la urma?...am vazut bmw-uri cu toate airbagurile puscate si martotul functiona normal..

nu vreau sa pacalesc pe nimeni,vreau sa fie totul perfect functional,de-aia am si intrebat aici ce pagube sunt,si sa aflu ce am de reparat....la urma urmei,daca ma doare ochiul de la martorul ala rosu din bord,scot afara becul de la martor,dar nu e cazul...vreau sa o rezolv asa cum trebuie

 

In caz de accident cu declansarea airbagului se intampla urmatoarele :

 

1.Explodeaza capsa aia pirotehnica si strange centura si pe ocupant in scaun

2.Se deschide airbagul

 

Capsa aia are rolul de a tine fix in scaun ocupantul atunci cand se deschide airbagul ca sa nu-ti bubuie la 2 cm de fata sau piept.

 

Trebuie sa cumperi sina aia cu capsa si trebuie vazut daca modului de la airbag mai e bun. (unele se ard in momentul cand se declanseaza airbagul sau capsa aia).

Daca modulul mai e bun, dupa ce montezi o sina noua atunci eroarea se poate reseta cu testerul.

Data viitoare cand umbli la scaune / fete de usi/ volan decupleaza bateria ca asa scrie la carte. Nu cred ca mai merge vreun airbag acum daca faci accident.

Link to comment
Share on other sites

se scoate borna de la baterie, se deconecteaza scaunul de la instalatia masinii, se demonteaza de pe masina, se demonteaza tensiometrul de pe scaun si se monteaza altul cu capsa pirotehnica buna

apoi, se monteaza totul la loc, in ordinea invers demontarii

si eu am schimbat tensiometrul stanga

daca vrea cineva tensiometrul dreapta, ma poate contacta

Link to comment
Share on other sites

capsa pirotehnica se numeste.

azi am desfacut pe acolo sa vad ce e,de fapt erau ambele centuri explodate,ar fi trebuit sa observ ca ambele erau trase egal in jos circa 10 cm...poate ceva mai mult.De fapt, explozia a fost a ambelor centuri simultan concomitent si in acelasi timp :twoup: ,dar eu am vazut iesind fum alb din zona centurii pasagerului.Ok ,le-am schimbat pe ambele, si am resetat prin tester modulul de airbaguri...totul a revenit la normal.Mersi de sfaturi si pareri !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pe e36 exista asa ceva? :twoup:

 

Da exista dar e mecanic cu un arc foarte puternic (nu cu explozie ca la e46). Din dispozitiv pleaca un mic cablu care se ataseaza undeva de scaun. Cand demontezi scaunele trebuie deconectat acel cablu.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Salut baieti.Dupa ce am fost la reprentanta BMW pt o diagnosticare mi-au spus ca am probleme cu capsa pirotehnica de la sofer.Becul de airbag imi era aprins.Au resetat calculatorul masinii ,becul s-a stins totul ok vreo 2 saptamani pana s-a aprins din nou martorul la bord.Daca capsa pirotehnica e puscata nu ar trebui sa fie mai adunata centura respectiva?La mine sunt la fel amandoua si m-am uitat si la alte E46 si sunt la fel.
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti.Dupa ce am fost la reprentanta BMW pt o diagnosticare mi-au spus ca am probleme cu capsa pirotehnica de la sofer.Becul de airbag imi era aprins.Au resetat calculatorul masinii ,becul s-a stins totul ok vreo 2 saptamani pana s-a aprins din nou martorul la bord.Daca capsa pirotehnica e puscata nu ar trebui sa fie mai adunata centura respectiva?La mine sunt la fel amandoua si m-am uitat si la alte E46 si sunt la fel.

[/

Offf greu e de inteles....Capsa aia mai strange un pic centura in momentul impactului.Centura e oricum pusa si functionala,adica se blocheaza instant,dar capsa aia o mai si strange un pic astfel incat sa te tintuiasca cat mai bine in scaun.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.