Jump to content

preturi bmw


fanaticS5

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Suna mari pierderile la masini , dar se uita de paritatea euro.Si eu am luat masina in 2008 si am dat-o in 2010 , dar am luat-o cand era euro 3.4 si am dat-o la euro 4.2 , nu am pierdut chiar asa mult.Facusem calculul la o masina noua care o luase un prieten in 2008 , si altul a luat aceeasi masina redusa cu vreo 800 euro in 2010 dar a luat-o mai scump :twoup: .
Link to comment
Share on other sites

Suna mari pierderile la masini , dar se uita de paritatea euro.Si eu am luat masina in 2008 si am dat-o in 2010 , dar am luat-o cand era euro 3.4 si am dat-o la euro 4.2 , nu am pierdut chiar asa mult.Facusem calculul la o masina noua care o luase un prieten in 2008 , si altul a luat aceeasi masina redusa cu vreo 800 euro in 2010 dar a luat-o mai scump :twoup: .

aici ai dreptate.

Link to comment
Share on other sites

Suna mari pierderile la masini , dar se uita de paritatea euro.Si eu am luat masina in 2008 si am dat-o in 2010 , dar am luat-o cand era euro 3.4 si am dat-o la euro 4.2 , nu am pierdut chiar asa mult.Facusem calculul la o masina noua care o luase un prieten in 2008 , si altul a luat aceeasi masina redusa cu vreo 800 euro in 2010 dar a luat-o mai scump :twoup: .

 

In mai 2009 era euro 4.19 lei, aproximativ acelasi ca si astazi. Taxa de prima inmatriculare a fost 1360 sau ceva d egenu insa era dupa cursul de 3.7 lei/euro de asta am si pus 1200 d eeuro inmatricularea.

In 2008 era mai ieftin euro, dar romania a luat-o in jos de atunci.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt fortat de nimic :twoup: ...coupe-ul sta sub husa in garaj pana la primavara...nu am mers niciodata iarna cu el.....si probabil ca il voi pastra ....pretul in romania e dictat de samsarii de autovit din pacate!!

 

325ci-ul meu a fost adus la sf lui 2007 in tara, fostul proprietar a platit 22.500e pe masina (doar masina, fara drum, taxe, etc). Momentan nu se vinde cu 9500E.. :) . Masina este din 2004.

sincer,mie mi se pare cam mult 22500 pt masina aia.ma rog,e doar o parere.... :twoup:

 

inseamna ca neamtul care a platit vreo 45.000e pe ea in 2004 a fost un mare idiot si a luat teapa vietii lui.. :). si adi a dat pe 320ci-ul lui 22.000 in aprilie 2008. m-am grabit totusi cand am zis ca a luat-o la sf lui 2007, m-am uitat mai bine prin actele masinii si prima inmatriculare in tara e in iulie 2007. masina a fost cumparata intr-o perioada mai prospera pentru RO, iar fostul proprietar a vrut modelul asta in mod special..adica fix 325ci negru, pachet sport etc.

Asa e Razvane.....pot sa mai dau 2 exemple......in aceeasi luna cand mi-am cumparat eu coupe-ul inca doi prieteni de-ai mei si-au luat si ei masini din Germania....unul dintre ei si-a luat un coupe la fel ca al meu pe care a dat acolo fara drum si alte cheltuieli 24000(al lui avea 60000 de km si an 2005 cu navi mic, pe cand al meu avea 121000 si an 2004 cu navi mare 16:9...de aici si diferenta)......iar al doilea si-a luat un 325i berlina full an 2004 pe care a dat acolo 19000......+cheltuieli de drum faceti voi calculul.

Nici unul dintre noi nu am cautat cazane ieftine pentru revanzare ci masini impecabile .....drept urmare toti trei le avem si in ziua de azi in stare perfecta!!!

La inceputul anului 2008 nu era criza iar piata auto era foarte sus din punt de vedere al preturilor.

PS Nici nu mai are rost sa pomenesc de full casco an de an care m-a costat destul de mult.....

Link to comment
Share on other sites

E39, 2001, 2.0d cumparat in 2005 cu 13200 E, in anii ce au urmat am bagat enspee mii de euro in diferite chestii si acum nu are rost s-o vand pt. 5-6000E in cel mai fericit caz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cele mai proaste investitii raman masinile, telefoanele si femeile,

Si vor dainui peste ani si ani deoarece:

 

TOT TIMPU APAR MODELE NOI!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
E39,individual, m-pachet, din 2003 cu foarte multe dotari, l-am luat in decembrie 2010 cu 8600eur si am mai bagat cam 1500eur...as putea sa-l vand cu 9000eur,dar imi place mult si cum nu am diferenta pt un M5 e60 facelift stau linistit :D
Link to comment
Share on other sites

Eu am dat 17850 Euro pe masina in 2009 avea 54000 Km , de vandut masina acum probabil as cere tot 17000 Euro...dar nu am vre-un gand sa o vand...concluzia acestui topic in opinia mea este ca majoritatea pasionatilor de aici...daca ar fi sa-si puna masina la vanzare ar cere acelasi pret cu cel cu care au achizitionat-o...pentru simplu motiv ca masina se prezinta ca la momentul in care a fost cumparata ( poate cu ceva imbunatatiri in plus )...masina fiind doar uzata moral. Asta este ceea ce ar face majoritatea pasionatilor de aici...ideea este ca piata nu ne lasa :) Edited by PityWPN
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

e39 m-paket, cumparat in sept 2010, cu 6000 de euro. Intre timp masina a primit revizia binemeritata, flansa cardan, pompa de apa, webastao(second hand), placute de frana si discuri de frana fata-spate, brate si bucsi spate, doua brate fata, jante si anvelope de iarna pe 17", cablu deschidere capota, filtru de aer sport in carcasa originala k&n, jante originale M de e39 pe 18" cu anvelopele de vara aferente, faruri noi originale (cele vechi erau matuite rau de tot). Investitia totala bate spre 2500 de euro si nu primesc 7000 de euro pe ea.

 

salut !

ai masina la vanzare ? as vrea mai multe detalii si poze daca se poate !

multumesc !

Link to comment
Share on other sites

E39, 2001, 2.0d cumparat in 2005 cu 13200 E, in anii ce au urmat am bagat enspee mii de euro in diferite chestii si acum nu are rost s-o vand pt. 5-6000E in cel mai fericit caz

 

 

 

 

 

 

Cele mai proaste investitii raman masinile, telefoanele si femeile,

Si vor dainui peste ani si ani deoarece:

 

TOT TIMPU APAR MODELE NOI!

+1 :goodjob: Edited by cipaly
Link to comment
Share on other sites

Masina mea http://www.bmwclub.ro/forums/topic/65493-vand-e36-320i-24v-vanos-berlina-051995/page__p__1089732__hl__e36+320i__fromsearch__1#entry1089732 a costat 4000 Euro acasa in 7 oct 2008. Taxa a fost 2699 lei-aia veche. Am luat-o din Germania dupa vreo 2 luni de cautari pt ca la noi tot ce se aducea era 316-318i max dar fara dotari si aproape la aceeasi bani. Am facut cu ea aprox 28000km in tot timpul asta, i-am luat si "incaltari" de iarna, nu pot spune ca am investit mare lucru in ea in afara de consumabile, iar acum nu cred ca merge 3000. Voi ce ziceti?
Link to comment
Share on other sites

@iulian.purcari ,din 4000 + 700 ( TPI ) daca mai iei 2800-3000 pe ea e acceptabil , iar banii pe consumabile si cauciucuri nu-i vei recupera never , ca orice tine de intretinere.... Edited by alc2.2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.