Jump to content

Montaj macarale electrice pe e36


titanium

Recommended Posts

Salutare, am un e36 compact pe care am geamuri manuale , am cumparat de curand macarale electrice cu tot cu fire , butoane , si am nevoie de putin ajutor pt montaj , o schema ceva,

 

Mai mult la partea cum conectez corect, butoanele .

 

Pe partea pasagerului am 5 fire care vin la motoras ( 2 fire mai groase pe un conector albastru- verde si galben-verde, si 3 fire pe alt conector maro, negru, si alb-negru) iar pe partea soferului ( 2 fire mai groase mov-alb si negru-alb) si 3 fire maro, negru si alb-negru) ,

 

Din cate stiu cele groase sunt pt alimentare ( + , - ) iar cele subtiri vin de la buton, dar nu stiu cum sa le pun pt a functiona cum treb .

 

Mi-ar fi de folos putin ajutor ( o chema ceva ..)

 

Poate mai sunt si alti care si-au pus dupa aceea macarale electrice....

 

MS .

 

momentan trebuie sa mai iau partea cu mufele de vin in butoane de la cel care le-am luat, ...

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ai cumparat varianta tip Confort... caz in care iti trebuie si modulul confort.

Fara acel modul, o sa trebuiasca sa faci ceva inginerii pe la fire.

 

 

modul confort am pe masina , este modelul ZVM , folosit pana in 95, dupa aceea stiu k sa folosit ZKE cau ceva de genul asta . Ideea k nu ma intereseaza f tare sa se ridice singure cand inchid masina sau chestii de genul , k nu vreau sa fac prea multe improvizatii :twoup: , vreau doar sa functioneze normal ,inchis , deschis.... ni

Edited by titanium
Link to comment
Share on other sites

... iti trebuie si modulul confort.

Fara acel modul, o sa trebuiasca sa faci ceva inginerii pe la fire.

 

"inginerii pe la fire" = "multe improvizatii"

 

Modulul cu pricina cred ca este cel de dupa 95... pentru binele tau, sper sa ma insel.

Dar tin minte ca am vazut un E36 din '96 care avea motorasele de la geamuri (fata si spate) + motorasul de la trapa, cu cate 2 mufe. Toate motorasele inclusiv cel de la trapa... aveau functia de One Touch si inchidere din cheie sau telecomanda. Mufele treceau prin modulul confort.

Link to comment
Share on other sites

... iti trebuie si modulul confort.

Fara acel modul, o sa trebuiasca sa faci ceva inginerii pe la fire.

 

"inginerii pe la fire" = "multe improvizatii"

 

Modulul cu pricina cred ca este cel de dupa 95... pentru binele tau, sper sa ma insel.

Dar tin minte ca am vazut un E36 din '96 care avea motorasele de la geamuri (fata si spate) + motorasul de la trapa, cu cate 2 mufe. Toate motorasele inclusiv cel de la trapa... aveau functia de One Touch si inchidere din cheie sau telecomanda. Mufele treceau prin modulul confort.

 

 

 

ok , dar sti cumva cum as putea sa le leg fara a trece prin modulul confort? sa led decat motorasele + butoanele si sa le alimentez.... ms

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Din pacate nu-ti pot spune cum sa le conectezi pentru ca nu am avut niciun motoras de genul asta in mana.

Singura solutie ar fi sa te joci tu cu ele iar daca nu te pricepi roaga un prieten cu ceva cunostinte de electrica sau electronica sa te ajute sa le testezi.

 

 

am rezolvat problema alimentarii motorasului , celelalte 3 fire sunt pentru modulul confort, am nevoie acum de o schema sau ceva indicatii cum sa inversez polaritatea ,pentru urcat si coborat geamul, din cate am inteles treb 2 relee si anulata functia de confort de pe butoane, pentru asta.Am gasit pe net o schema dar este pentru butoanele fac singure inversarea polaritatii si care au 5 conectori.

 

Ma poate ajuta cineva cu o schema ?:) ms

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salut,

 

Am si eu o problema cu macaraua de pe partea stanga: am cumparat masina fara macara si acum am luat una de la dezmembrari dar nu se potriveste mufa de conectare a motorasului. La mine instalatia are o mufa pe care sunt toate firele(alimentare + - si comenzi) la cea pe care am cumparato sunt 2 mufe, una pentru alimentare si una pt comenzi(aceasta are cu un fir mai putin).

Ma poate ajuta cineva care a mai facuta adaptarea aceasta sa conectez aceasta macara la instalatia mea?

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am rezolvat problema alimentarii motorasului , celelalte 3 fire sunt pentru modulul confort, am nevoie acum de o schema sau ceva indicatii cum sa inversez polaritatea ,pentru urcat si coborat geamul, din cate am inteles treb 2 relee si anulata functia de confort de pe butoane, pentru asta.Am gasit pe net o schema dar este pentru butoanele fac singure inversarea polaritatii si care au 5 conectori.

 

Ma poate ajuta cineva cu o schema ?:) ms

salut,

 

Pune si tu ce ai gasit, te rog, ceva de genul am si eu si vreau sa conectez...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.