Jump to content

Ajutor ! Asigurare Astra


ciucu

Recommended Posts

Am si eu o problema a intrat cineva in mine acum 1 luna pe partea stanga fatza ... el a fost de vina avea asigurare la astra . A intrat si in roata si acuma volanu imi sta stramb, la tester au zis ca e fuzeta . Cei de la astra au zis ca asta o aveam dinainte :twoup: . Ce pot face ca sa imi recuperez paguba si masina sa fie cum era inainte de accident . BMW 320d , 2001

 

Sa merg sa ii reclam la OPC rezolv ceva ? sau ?.. ROMANIA platim asigurarea ne rupe dar cand vine vorba de despagubiri ne da ....

Link to comment
Share on other sites

daca tot o sa refuze sa-ti schimbe si fuzeta si ce mai ai tu pe acolo lovit (roaga-te sa fie doar fuzeta) singura solutie cred ca este s-o repari pe banii tai iar apoi sa dai in judecata societatea de asigurari pentru a-ti recupera cheltuiala (asta daca ai rabdarea necesara sa umbli prin tribunal).
Link to comment
Share on other sites

daca tot o sa refuze sa-ti schimbe si fuzeta si ce mai ai tu pe acolo lovit (roaga-te sa fie doar fuzeta) singura solutie cred ca este s-o repari pe banii tai iar apoi sa dai in judecata societatea de asigurari pentru a-ti recupera cheltuiala (asta daca ai rabdarea necesara sa umbli prin tribunal).
Link to comment
Share on other sites

da am fost acuma la ei si accelasi lucru mi-a zis . Ca aveam directia cica stricata inainte de accident . ce pot sa fac ? va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi sa imi fac masina cum era inainte de accident . Daca ii dau in judecata sau ii reclam la OPC rezolv ceva ? Multumesc
Link to comment
Share on other sites

da am fost acuma la ei si accelasi lucru mi-a zis . Ca aveam directia cica stricata inainte de accident . ce pot sa fac ? va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi sa imi fac masina cum era inainte de accident . Daca ii dau in judecata sau ii reclam la OPC rezolv ceva ? Multumesc

...mergi din nou la ei, depune o cerere prin care soliciti sa ti se acorde in scris punctul lor de vedere referitor la motivul ptr. care nu vor sa-ti acorde despagubirea, ia numar de inregistrare, ei sunt obligati ca in termen de max.30 de zile sa-ti raspunda...daca raspunsul e tot negativ, mergi cu hartia primita si cu nr. de dosar la ANPC...daca doresti mai multe detalii iti dau nr de tel in PM sa ma suni

Link to comment
Share on other sites

da am fost acuma la ei si accelasi lucru mi-a zis . Ca aveam directia cica stricata inainte de accident . ce pot sa fac ? va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi sa imi fac masina cum era inainte de accident . Daca ii dau in judecata sau ii reclam la OPC rezolv ceva ? Multumesc

roata cu pricina se vede ca e lovita?

Link to comment
Share on other sites

Da se vede ca e lovita si stramba sta intr`o parte

da am fost acuma la ei si accelasi lucru mi-a zis . Ca aveam directia cica stricata inainte de accident . ce pot sa fac ? va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi sa imi fac masina cum era inainte de accident . Daca ii dau in judecata sau ii reclam la OPC rezolv ceva ? Multumesc

roata cu pricina se vede ca e lovita?

 

din fericire azi ma sunat inspectoru de acolo dupa ce a vazut ca vreau sa vorbesc cu directoru si incep sa ma agit . Ma sunat si a zis sa merg maine la alt service pentru tester si posibil sa o rezolv . Daca nu se rezolva incep si depun reclamatii peste tot . Va tin la curent ce rezolv

Link to comment
Share on other sites

R.C.A.- ul tau, e facut direct la o societate de asigurari sau printr-un broker ?

 

Scuze ca sunt off topic, insa m-a facut curios intrebarea... Poate influenta in mod negativ sansele de a fi despagubit, daca am incheiat RCA sau CASCO printr-un broker? In cazul meu, ambele sunt facute astfel.

Link to comment
Share on other sites

R.C.A.- ul tau, e facut direct la o societate de asigurari sau printr-un broker ?

 

Scuze ca sunt off topic, insa m-a facut curios intrebarea... Poate influenta in mod negativ sansele de a fi despagubit, daca am incheiat RCA sau CASCO printr-un broker? In cazul meu, ambele sunt facute astfel.

...imi permit sa raspund eu, desi nu pe mine m-ai intrebat, dar toate tipurile de asigurari se fac/completeaza/descarca/printeaza numai de pe site-ul societatii de asigurare respective, broker-ul nefacand nimic altceva decat "racolarea" clientilor ptr. societatea respectiva si avand un username si o parola completeaza si printeaza tipul de asigurare direct de pe site-ul soc de asig.

...inainte erau agentii aceia pe care-i vedeam prin intersectii la masute, sau in masini si care completau cu pixul asigurarea, urmand ca la sfarsitul zilei sa mearga la societatea de asigurari sa depuna banii incasati si copia asigurarii/chitantei, atunci facandu-se si inregistrarea oficiala a asigurarii.... au fost cazuri cand unii agenti nu predau banii si copiile, si omul se trezea ca de fapt nu are asigurare

Edited by vip72
Link to comment
Share on other sites

idx - poate influenta doar in mod pozitiv pt utilizator / platitorul asigurarii. brokerul are obligatia sa te ajute / asiste in recuperarea daunelor, practic el trb sa te consilieze, e ca un avocat din oficiu.

 

vip72 - pot sa te intreb p'asta de unde ai scos-o ? " ei sunt obligati ca in termen de max.30 de zile sa-ti raspunda "

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

azi am fost la un tester si s-au convins ca intradevar in urma accidentului directia mi-a fost stricata. Prima data imi schimba amortizoru si dupaia a zis ca daca nu se regleaza roata imi va schimba fuzeta . Ce parere aveti e posibil sa am directia bulita din cauza la amortizor ? sau ei incerca sa scape cat mai ieftin ?
Link to comment
Share on other sites

se poate si asta, logic ar fi sa cedeze intai amortizorul. cel mai corect era sa verifice optic ca la carte insp de daune la constatarea initial, insa ei incearca sa taraganeze cu cati mai multi pasi solutionarea unui dosar daca vad ca nu se pricepe clientul, ca sa-l streseze si sa-l faca sa accepte la sfarsit orice suma, doar sa primeasca cva, in loc sa-i dea suma corecta. toti primesc cva la negru din sumele pe care reusesc sa le evite la plata.
Link to comment
Share on other sites

da serviceul a fost ales de mine. bine inteles nu au acceptat reprezentanta bmw . Acuma sa vad imi schimba amortizoru si dupaia a zis ca daca nu se rezolva o sa imi schimbe si fuzeta. O intrebare daca pe o parte am amortizor bun pe fazata si pe cealanta roata e cel vechi o sa fie vreo problema sau vreo diferenta de inaltime sau dastea?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.