Jump to content

Suporti motor-cutie e46


JaMb0

Recommended Posts

Salutare. Am si eu o dilema in legatura cu suportii de motor si cuite. Am gasit o oferta pe net cu 40€/buc suport motor si daca ii iau pe amandoi, pot achizitiona si suportii de la cutie la 20€ amandoi. Oferta e avantajoasa numai ca, vanzatorul nu stie daca suportii de cutie se potrivesc si la cutia automata (steptronic). Intrebarea este, e vre-o differenta intre cei pt manuala si cei pt automata? Si alta nelamurire, suportii sunt marca CORTECO, ati auzit ceva despre aceasta marca? Sunt bune, nu sunt bune? Si ce marca sunt cele originale? Multumesc anticipat, e vorba de masina din semnatura. Edited by JaMb0
Link to comment
Share on other sites

Suportii de motor au cod diferit intre ei. Nu costa mai mult de 35-40 euro [febi] bucata.

Suportii de steptronic sunt diferiti de cei de pe manuala. Nu costa mai mult de 25 euro [febi] impreuna.

 

Pe cutie au codul piesei. Ori ii dai VIN'ul de la masina ta...ori cere-i codul de pe piese.

Link to comment
Share on other sites

Am luat eu suportii cutie in vara e46 masina era pe elevator si a gasit problema si la unsuport cutie asa ca am fugit urgent pana la un deler de piese in oras (de obicei de la Groza dan) si la magazin era 40 ron 2 buc Lemforder.

 

Intreaba la Groza dan...

 

Voie buna

Link to comment
Share on other sites

Suportii de motor au cod diferit intre ei. Nu costa mai mult de 35-40 euro [febi] bucata.

Suportii de steptronic sunt diferiti de cei de pe manuala. Nu costa mai mult de 25 euro [febi] impreuna.

 

Pe cutie au codul piesei. Ori ii dai VIN'ul de la masina ta...ori cere-i codul de pe piese.

Ai dreptate, asa fac, ii cer codu piesei si ma uit eu daca merg, dar cred ca nu merg daca zici ca sunt diferiti de cei de la manuala. merci mult.

 

Am luat eu suportii cutie in vara e46 masina era pe elevator si a gasit problema si la unsuport cutie asa ca am fugit urgent pana la un deler de piese in oras (de obicei de la Groza dan) si la magazin era 40 ron 2 buc Lemforder.

 

Intreaba la Groza dan...

 

Voie buna

da, ms... dar il intreb degeaba pe el, ca eu stau in Italia, deci sunt constrans sa-i iau de aici. si zici ca astia Lemforder sunt buni? cei originali ce marca sunt, stie cineva?

Link to comment
Share on other sites

Cauta aici : http://www.realoem.com/bmw

eu din ce m-am uitat in fuga suportii sunt cam aceeasi dar verifica dupa cod

s-ar putea sa ai dreptate, eu m-am uitat un pic si par a fi aceeasi si la manuala si la automata, dar nu prea am "lucrat" mult cu RealOEM-u si mi-e sa nu gresesc. :twoup: sa fiu mai clar, eu am nevoie decat de bucsi, nu suportul (jugul) propiu-zis. 22316771220 asta ar fi codu

in cutia de lemforder o sa gasesti tot corteco (la tot ce inseamna suport motor)

aaa.... atunci e clar, merg si astia, ca sunt la fel. dar zi tu ca te pricepi mai bine, e diferenta intre cei pt manuala si cei pt automata?

Edited by JaMb0
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Pana la urma i-am cumparat pe aceia Corteco si dupa o prima vizualizare imi par cam prost facuti, in fine o sa-i pun pe acestia momentan. Vad ca deja la mine se incalzeste vremea si trebuie sa ma apuc sa-i schimb. Fiind prima data cand fac operatiunea asta (fara sa mai vad cum face) va intreb daca e ceva special in schimbarea lor. Trebuie sa tin cont de ceva, sa desfac ceva anume.... cum se face, care a mai facut sau a vazut cum se schimba? Tin sa precizez ca elevator nu am, nici rampa, deci trebuie sa o suspend si sa ma bag sub ea.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pana la urma i-am cumparat pe aceia Corteco si dupa o prima vizualizare imi par cam prost facuti, in fine o sa-i pun pe acestia momentan. Vad ca deja la mine se incalzeste vremea si trebuie sa ma apuc sa-i schimb. Fiind prima data cand fac operatiunea asta (fara sa mai vad cum face) va intreb daca e ceva special in schimbarea lor. Trebuie sa tin cont de ceva, sa desfac ceva anume.... cum se face, care a mai facut sau a vazut cum se schimba? Tin sa precizez ca elevator nu am, nici rampa, deci trebuie sa o suspend si sa ma bag sub ea.

Nu stie nimeni cum se schimba suportii astia? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Pentru suportii de la cutie, ai un DIY aici :

http://m3.madrussian.net/diy_re_tranny_mnt.shtml

 

 

Iese perfect totul daca SI racordul flexibil este PERFECT. Daca nu...

 

Pentru schimbul suportilor de motor ai aici pentru E39 :

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=1210416

 

Pentru schimbul suportilor de motor la E3x:

http://www.bmwe34.net/Wiki/tiki-index.php?page=Engine+mounts

 

 

aproape identic si la e46

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am cumparat eu saptamana trecuta pentru e46 318i '99

 

Tampon stang. motor 175 lei

Tampon dreapt. motor 170 lei

Tampon cutie 40 lei x 2

 

Toate cele de mai sus sunt pe febi.

 

Si ca sa i schimbi mai bine te duci la un service trebuie ridicat motorul cu un cric hidraulic.

Edited by Dobre Alexandru
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru suportii de la cutie, ai un DIY aici :

http://m3.madrussian.net/diy_re_tranny_mnt.shtml

 

 

Iese perfect totul daca SI racordul flexibil este PERFECT. Daca nu...

 

Pentru schimbul suportilor de motor ai aici pentru E39 :

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=1210416

 

Pentru schimbul suportilor de motor la E3x:

http://www.bmwe34.net/Wiki/tiki-index.php?page=Engine+mounts

 

 

aproape identic si la e46

 

Ms mult de tot Jacobs, m-am lamurit cat de cat de dificultatea acestei operatiuni, sper sa prind vreme frumoasa saptamana asta si sa ma apuc de treaba :drinks:

Am cumparat eu saptamana trecuta pentru e46 318i '99

 

Tampon stang. motor 175 lei

Tampon dreapt. motor 170 lei

Tampon cutie 40 lei x 2

 

Toate cele de mai sus sunt pe febi.

 

Si ca sa i schimbi mai bine te duci la un service trebuie ridicat motorul cu un cric hidraulic.

M-as fi dus eu la service, dar mi-e ca-mi vine rau pe acolo.... cand mi-or spune pretu :)) Stau in Italia si e vre-o 40-45€/ora si nu cred ca se merita, nu e asa de dificil, de cric hidraulic fac eu rost.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.