Jump to content

Pilot Automat, E46


ser23

Recommended Posts

salut

 

tot am cauta un topic despre Pilot Automat dar nimic si sper ca acest Nou Topic sa ramana Deschis.

 

- nu stiu din ce cauaza Pilotul, cand se Conecteaza cand nu se Conecteaza. am un E46 318, 118 CP din 99.

are cineva idee din ce cauza?

- dupa ce dezactivam Pilotul ramanea " doar 1 data mi s-a intamplat " Blocata Pedala de Acceleratie

 

din ce Cauza toate Acestea?

Link to comment
Share on other sites

salut

 

tot am cauta un topic despre Pilot Automat dar nimic si sper ca acest Nou Topic sa ramana Deschis.

 

- nu stiu din ce cauaza Pilotul, cand se Conecteaza cand nu se Conecteaza. am un E46 318, 118 CP din 99.

are cineva idee din ce cauza?

- dupa ce dezactivam Pilotul ramanea " doar 1 data mi s-a intamplat " Blocata Pedala de Acceleratie

 

din ce Cauza toate Acestea?

 

 

vezi pe un tester

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar fi bine sa verifici mufa din spatele volanului, de pe coloana de directie si de pe volan.

Probabil un contact imperfect iti da bataie de cap.

Cat despre pedala, ma abtin... si eu am pilot automat, si am acceleratie electronica, dar nu mi s-a intamplat sa se blocheze.

Bafta :twoup:

 

(E46 320d 1999)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar fi bine sa verifici mufa din spatele volanului, de pe coloana de directie si de pe volan.

Probabil un contact imperfect iti da bataie de cap.

Cat despre pedala, ma abtin... si eu am pilot automat, si am acceleratie electronica, dar nu mi s-a intamplat sa se blocheze.

Bafta :twoup:

 

(E46 320d 1999)

 

 

el nu are acceleratie electronica, e un motoras separat care ii trage pedala

Link to comment
Share on other sites

sau eventual niste poze, gasite pe undeva! normal ca nu vei sta acum sa faci poze personal ca sa le Atasezi

 

Uite, chiar mi-ar fi placut sa iti dau poze de pe masina mea, dar am gasit pe net ceva.

Sagetile Rosii sunt pentru Airbag si Claxon

Sagetile Verzi sunt pentru Pilot Automat (Tempomat)

 

Uite... eu mi-am pus volan cu comenzi, ceva de genul (masina mea nu avea comenzi)

post-27623-1296928232_thumb.jpg

In poza asta, am marcat mufele pentru airbag si claxon (rosu) si cablul de legatura intre cele 2 module si mufa care leaga butoanele de bord (verde)

post-27623-1296928148_thumb.jpg

Si in poza asta, ai conectorul de pe coloana de directie pt comenzi (verde) si conectorul de la airbag si claxon (rosu)

post-27623-1296928015_thumb.jpg

 

Ce pot spune... verifica sa fie bagate bine mufele, sa nu fie oxidate... etc.

Pentru ca nu am avut volan cu comenzi, am cautat pe net si am gasit asta Multi_Function_Steering_Wheel_Retofit_Kit.pdf

Am respectat pasii din document si mi-am instalat singur volanul cu comenzi.

 

Sa ai spor :twoup:

 

PS: Daca esti din Cluj, te ajut cu drag.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

pt suzzuka - cred ca sunt prea prost! daca il activez dupa 100 km/h merge de minune, pe distanta valcea - turcia l-am folosit de mi s-a luat mine.

cred ca pilotul meu a fost setat dupa 100 km/h sa isi intre in drepturi.

oricum, merci mult pt imagini si chiar sunt de folos, daca pt moment nu pt mine, poate pt altii.

apreciez mult gestul si rabdarea dovedite.

 

pt Ice_man - am vazut ca esti din valcea, daca vrei, lasa-mi in privat nr tau si iti arat masina; sunt si pe cablu de acceleratie masini cu pilot automat si chiar cu volan sport. in afara de piele si navigatie si webmasto " sau cum s-o scrie " am tot e se poate.

 

acum, depinde si de versiunile de confort ale fiecarei masini cum a fost sortita sa iasa din fabrica.

 

 

oricum, trebuie sa-i schimb " clapeta de acceleratie, sa-i zic asa " deoarece mai agata cateodata acceleratia si m-am interesat in aceasta privinta si nu sunt singurul cu asa ceva, deoarece in timp se face un fel de cant, santz - se tocesete ceva acolo - si din cand in cand agata ".

 

deja am gasit la 200 lei cu tot cu motoras dar sa o aduca din afara.

 

 

 

 

 

pt suzzuka - chiar acum am vorbit cu un electrician si maine da volanul jos sa curete contactele, mufele, absolut to ce se poate, ca sa fie treaba facuta.

am sa te tin la curent.

Edited by ser23
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

inca nu am rezolvat nimic, deoarece acel electrician cand are timp cand nu are si tot asa, pana astazi cand mergand pe autostrada pitesti - bucuresti, in timp ce mergeam pe pilot Mi s-a Deconectat din Senin !!!

 

din ce sa fie oare? specific ca masina trage de rupe, nu are nici un fel de alte probleme.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

gata, s-a rezolvat problema si anume, era arcul rupt de la pedala de ambreiaj si in acest sens, pedala statea mereu " activata sa-i zic asa " si pilotul nici cu slujbe nu se mai activa.

de aceea nici pe teste rnu mi-a dat nici un fel de eroare si toate lumea a zis " ba un senzor, ba un swich, ba un calculator, etc "

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

gata, s-a rezolvat problema si anume, era arcul rupt de la pedala de ambreiaj si in acest sens, pedala statea mereu " activata sa-i zic asa " si pilotul nici cu slujbe nu se mai activa.

de aceea nici pe teste rnu mi-a dat nici un fel de eroare si toate lumea a zis " ba un senzor, ba un swich, ba un calculator, etc "

 

Salut...am si eu problema asta la e46, la mine cupleaza ok I/O-ul, dar nu tine constant acceleratia (nu merge +/-).

Spune-mi mai precis care era problema la ambreaj...ca sa pot investiga si eu.

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

salut

 

pune un electrician sa iti dea capacul de la pedale jos si sa iti verifice " arcul " de la pedala de ambreiaj care aduce pedala in pozitia 0.

este posbil ca acel arc sa se fi slabit si sa nu mai traga pana la capat pedala de ambreiaj.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 month later...
  • 7 months later...

trebuie tras fir catre DME.

comenzile audio iti merg? ai lumina pe butoane?

 

si e volan de seria 5 , au mai fost persoane pe forum carora nu le-au mers comenzile de seria 5 pe e46

 

Nu am lumina la ele. Am alt tip de CD Player deci comenzile audio nu cred ca o sa le pot folosi. Momentan nu functioneaza nimic de pe volan

 

Am citit ce scrie la : http://www.bmwclub.ro/forums/topic/53720-diy-instalare-volan-mfl/

 

si vreau sa fac ce scrie acolo avand in vedere ca urmeaza o saptamana de concediu o sa am timp sa iau tot necesarul.

 

Parerile vad ca sunt impartite din pacate. Unii spun ca doar daca pun comenzi de e46 vor fi functionale fiindca trimit alte informatii comenzile de la e39 fata de cele de e46.

 

Orice incurajare suplimentara este bine venita.

 

Multumesc mult ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.