Jump to content

un sfat va rog - E36 328i


teddy

Recommended Posts

ce puteti sa-mi spuneti despre modelul asta? probleme comune, consumuri si daca merita per total?

e din 1995 si astea sunt specificatiile:

158000 km motor 2800 cmc 210 cp (admisie schimbata)

-aer conditionat

-ABS

-servo

-full electric

-pilot automat

-piele+scaune incalzite

-etc

 

cam cat merita masina asta? in poze arata bine.

Link to comment
Share on other sites

ce puteti sa-mi spuneti despre modelul asta? probleme comune, consumuri si daca merita per total?

e din 1995 si astea sunt specificatiile:

158000 km motor 2800 cmc 210 cp (admisie schimbata)

-aer conditionat

-ABS

-servo

-full electric

-pilot automat

-piele+scaune incalzite

-etc

 

cam cat merita masina asta? in poze arata bine.

139124[/snapback]

 

 

 

La ce bani ? Inmatriculata sau nu ? kilometri pot fi sau nu reali . Cand iti cumperi o masina din 95 nu mai intrebi cati kilometri are. Teoretic poate fi din 2002 si sa aiba 300 de mii...

Una peste alta cred ca e o masina super misto. In general la toate E36 problemele sunt cam aceleasi... Culbutorii , pompa de benzina sau debitmetrul... Butoanele de la geamuri si cam asta e... Daca motorul intr-adevar are 158 de mii considera-l ca si nou...

Consumul cred ca e undeva la 13 in oras. Dar merita. Gandeshte-te ca la consumul asta plateshti cam cu 60-70 de mii de lei pe zii in plus ( maxim sau in functie de cat mergi ) fata de o mashina cu consum normal... Adica nu mai lasi spaga la terasa cum s-ar zice sau bei o bere doua mai putin ( sau stii tu mai bine ).

 

Eu am motor de 2.5 si rupe pamantul . Gandeste-te cum trebuie sa fie 2.8 ...

 

Daca ai banii ... IA-L !!!

Link to comment
Share on other sites

Atentie la tipul motorului,sa nu fie nikasil.

139136[/snapback]

 

 

Ce e aia "nikasil " ???? Alta chestie... am inteles ca motoarele din 95 sunt cele mai proaste... Aici pe forum am citit.... Mai multe nu stiu.. Cica aliajul din care e facut blocul e mai prost sau mai nushtu-cum...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

mie mi se rupe daca sunt km reali sau nu, motorul sa traga bine, inca nu am testat-o. e inmatriculata masina si arata superb.

cat despre consum... intrebarea mea era daca il pot scoate la 15-16... 13 cred ca deja e doar o fantezie.

139141[/snapback]

 

 

La 13/100 daca mergi normal in orash . Nu te gandi la forja.... La mine motorul de 2.5 imi ia 12 in orash si 9-10 afara. La 220KM pe ora are consum de 20. Mai sus n-am avut tupeu...

Link to comment
Share on other sites

pai vroiam sa va intreb inainte pe voi... voi cat ati da pe asa ceva? tinand cont ca arata superb iar proprietarul se lauda cu stare exceptionale, motorul tare si rar pe care il are si optiunile alea?

139149[/snapback]

 

 

In Romania cred ca la 8 mii e ok. Poate 8500... Iar la sub 6 imi pare foarte suspect. Ieri ma uitam pe mobile.de unde preturile la M3 (pisica ) incep de la 10500 pana pe la 22 de mii... iar primul e46 M incepe de pe la 25 de mii...

Link to comment
Share on other sites

era de vanzare la 7900, eu dau mondeo-ul meu la schimb (valoreaza ~6500), tipul a fost foarte incantat si in prima faza s-a scuzat ca nu are bani sa imi dea diferenta, si l-am linistit ca nu cer asa ceva.

139155[/snapback]

 

 

Daca motorul e OK si n-a fost manarit faci SUPER afacere dar imi pare cam dubios ca s-a aruncat asha repede in cap... Vezi sa nu ti-o furi.... Daca o duci la computest si iese ca e OK motorul cred ca ai dat lovitura ( din punctul de vedere al unuia care e fan bmw :blink: )

Link to comment
Share on other sites

In nici un caz nu cred ca iti consuma 18... Poate in super super forja dar nici asha nu cred....

 

Si eu am fost la inceput speriat de consum la BMW dar am vazut ca e doar un mit. Am avut surpriza sa vad ca la 318 IS pe care l-am avut la inceput consumul era in jur de 8 la suta... Imi pare super rezonabil... Acum , ti-am zis... in nici un caz motorul de 2.5 nu sare de 12... Deci un 2.8 tre sa-ti ia max 14 ma gandesc eu. Dar cel mai bine ar fi sa-ti zica cineva cu un motor de 2.8....

Bafta si sper sa cumperi masina si sa te bucuri de ea. Tine-ne la curent...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

nu e vorba de ce am auzit. am avut bmw si nu sunt speriat in mod normal. am ramas poate traumatizat din cauza grand cherokee-ului 2 V8 pe care l-am condus anul trecut. nu as vrea diesel, doamne fereste, dar daca tot e sa fie benzina vreau ceva care consuma maxim 16.
Link to comment
Share on other sites

nu stie ce e nikasil si alusil. are masina de 3 ani (semn bun cred - daca nu esti multumit de o masina o vinzi repede nu dupa 3 ani). totul functioneaza. motorul e original. intretinuta la bavaria. cei de acolo cica au spus ca kilometrajul poate fi real dupa uzura motorului.
Link to comment
Share on other sites

nu stie ce e nikasil si alusil. are masina de 3 ani (semn bun cred - daca nu esti multumit de o masina o vinzi repede nu dupa 3 ani). totul functioneaza. motorul e original. intretinuta la bavaria. cei de acolo cica au spus ca kilometrajul poate fi real dupa uzura motorului.
Link to comment
Share on other sites

totul e functional, tipul o are de 3 ani, motorul e cel original de pe masina, cei de la bavaria au spus ca dupa uzura motorului kilometrajul poate fi cel real. are bara fatza rieger superba dar bara spate e un tuning cam aiurea din fibra care a si crapat un pic. masina e in stare buna per total.

tipul habar n-are de diferenta dintre nikasil si alusil, stie doar ca starea motorul e f. buna. sa vedem...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.