Jump to content

Cumparare BMW 320i pe firma din Germania


Unheilige_Shadow

Recommended Posts

Hi,

 

Am si eu o intrebare, pentru ca am auzit o multime de variante.

Vreau sa cumpar un 320i SH din Germania pe firma. Din cate am aflat,dorind sa o cumpar pe firma, in primul rand pot sa o iau la pretul fara TVA, iar apoi, daca masina nu se vinde in Romania (adica o folosesc numai eu ca asociat al firmei), nu trebuie sa platesti nici la noi TVA, nici macar atunci cand o inmatriculezi. Numai daca vrei sa o vinzi mai departe esti obligat sa platesti tva-ul.

 

Poate cineva care poate a facu acest lucru de curand sa ma lumineze :twoup:.

 

Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Nope. Cand inmatriculezi masina pe firma, tre sa duci de la finante o dovada ca TVA-ul a fost platit (ori in Germania ori in Romania).

 

Daca nu platesti in Germania, esti obligat sa il platesti in Romania. Si ca sa continuam cu idiotenia care domneste in legile fiscale din Romania, cand o sa vinzi masina si vei taia evident factura pentru ea, TVA-ul nu o sa fie deductibil. Nici TVA-ul care il platesti cand o inmatriculezi nu e deductibil, deci pierzi o data cand o inmatriculezi, si mai pierzi inca o data cand o vinzi.

Link to comment
Share on other sites

Nu e dublu de plata. TVA se plateste la stat doar cand tai factura, adica cand vinzi masina. Dar in afara de leasing, TVA-ul de la autoturisme nu se deduce, au dat astia o lege acum un an si ceva cred.

 

N-ai cum sa inmatriculezi o masina la poltie, pe firma, daca nu duci o dovada ca la masina aia s-a platit TVA. Ca multi fac manevre, e cu totul altceva, dar iti zic 100% ca trebuie sa le dovedesti plata TVA-ului. Si eu am avut vreo 4-5 masini pe firma, ultima oara m-au trimis dupa chitante, ca aveam doar o hartie prin care se zicea ca am de plata atata TVA, dar a zis ala la ghiseu, domne dar de unde stiu eu ca chiar ai platit?

Link to comment
Share on other sites

Pai spre exemplu, la orice altceva in afara de masini nu trebuie sa platesti TVA cand cumperi pe firma din UE. Numai la masini, pentru ca se fac atatea smecherii cu TVA-ul, sunt o gramada care le iau pe firma din Germania si cand o inmatriculeaza in tara schimba actele si o baga pe persoana fizica.
Link to comment
Share on other sites

autoad, intelege ca nu e impotriva legilor UE. UE zice sa nu ai dublu-impozitare si nu ai. ORi platesti TVA in DE ori in RO.

Acum cativa ani, luai masina fara TVA din DE si la inmatriculare nu iti cereau dovada platii, tu nu plateai si povestea se incheia aici, doar daca nu venea vreun control peste firma ta.

Acum la inmatricualre iti cere.

In afara de falsuri si manevre cu iz penal, ce mai poti face e sa platesti TVA in DE, ca e mai mic, doar 19%. La inmatriculare faci dovada platii TVA in DE si gata..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Asa era si pe vremuri cand nu eram in UE si iti dadeau TVA-ul inapoi, le duceai documentul de tranzit stampilat ca a iesit masina din UE si iti luai TVA-ul, in caz ca nu avea incredere sa ti-o dea de la inceput fara.

 

Oricum e o aiureala totala, ca e diferenta intre TVA-ul nostru si al lor.

Link to comment
Share on other sites

WLF , eram deja in UE , cand am luat-o asa . Oricum eu zic ca se poate deschide proces pe tema asta , la fel ca si cu taxa de intatriculare , adica atata timp cat legea UE a taxarii TVA se aplica la toate bunurile cumparate pe firma din UE , normal ar fi sa se aplice si la masini. Ca desteptii de la noi au dat o taxa ca sa platim in plus eu zic ca se poate ataca in instanta , pentru ca eu platesc o data TVA cand cumpar masina pe firma si apoi mai platesc inca o data cand o vand afara din firma .
Link to comment
Share on other sites

eu mi-am luat masina personal din germania ... am platit-o acolo fara tva si am inmatriculat-o la noi tot pe firma si n-am platit niciun tva

 

ideea este ca pentru achizitiile intracomunitare nu se plateste tva ... acelasi lucru este valabil si pentru achizitii de utilaje , echipamente , utilaje agricole , bunuri , etc.

deci dc vrei sa-ti iei un tractor de ex nou sau sh din germania , olanda , italia , etc ... il achiziti la valoarea fara tva . Acelasi lucru este valabil pentru toate achizitiile din spatiul UE.

 

in schimb ... la vanzare ... facturezi cu tva iar tva-ul incasat de la cumparator il dai la stat .

 

 

cam asta este :twoup:

 

see ya

Link to comment
Share on other sites

Pai de asta ziceam eu ...si eu stiu ca la pers fizice este asa cu zici tu ...dar la juridice ...normal ar fi cum zic eu :twoup: ---- uite aici raspunsul de la Alex_Ag , si-a inmatriculat masina in 10 Dec

 

Referitor la TVA, se plateste in momentul in care vinzi masina. Nu am auzit pe nimeni sa plateasca la finante (poate asa se proceda in trecut).

Mult succes!. O sa-ti mai trebuiasca un certificat fiscal pe care il iei de la finante. Se numeste mai exact "CERTIFICAT DE INREGISTRARE IN SCOPURI DE T.V.A."

Daca firma are ceva vechime e posibil sa-l aiba, dar totusi e bine sa verifici. Fara acest certificat (care este inter-statal) o sa-ti fie cam greu sa cumperi net.

A, si sa nu uiti stampila societatii cunosc pe cineva care a uitat-o si a trebuit sa astepte 2 zile sa i-o trimita din tara...

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

unii mai scriu si pe langa subiect ... v-am explicat mai sus cum sta treaba

 

ce acte ai nevoie la tine : CUI , RO-ul , imputernicire dc nu esti administrator sau asociat unic , stampila si pasaportul/CI

Iti va verifica Ro-ul pe http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/ parca si apoi cumperi masina ... nimic mai simplu :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.