Jump to content

Sunt un fraier, sa nu zic altfel


alex_b316

Recommended Posts

Salutare. Din pacate acum 3 zile veneam dinspre Mihai Bravu si mergeam spre BIG BERCENI,iar in intersectia(aia cu rondul)care da spre Tineretului, un baiat destept care venea dinspre BIG Berceni si a vrut sa mearga catre Bd.Tineretului in loc sa faca rondul sa mearga ca omul normal s-a gandit el sa vireze direct stanga in mijlocul intersectiei si a intrat direct in mine, m-a lovit in usa stg.spate si roata stg.spate ca m-a intors la 180 grade. Am avut noroc , daca pot sa spun asa , ca acum lucreaza aia la viitorul pasaj care il fac acolo si au delimitat sensurile de mers cu un gard din plasa metalica, si m-am proptit in gardul ala si putin peste el, ca daca nu era gardul ma duceam pe contrasens si ma tavaleau aia care veneau de acolo.Am luat masina de acolo cu platforma pentru ca aveam roata rupta. Am zis sa fiu om si am hotarat sa nu mergem la politie sa-i ia carnetul individului si dupa ce am vazut ca avea asigurare Carpatica(atentie!toata lumea spune ca nu platesc,pana si politistul la care am ajuns a doua zi ,a inceput sa rada cand a vazut unde are RCA-ul) am hotarat sa fac masina pe polita mea CASCO.A doua zi cand a venit inspectorul de daune pentru constatare mi-a spus ca daca am lovit si un gard nu este valabila intelegerea amiabila si trebuie sa mergem la politie pentru dovada si de acolo.Cand am ajuns la politie
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am revenit. :twoup:

 

 

 

Cand am ajuns la politie trecusera 24 de ore de la accident,asa ca m-am ales si cu carnetul suspendat pentru o luna si o mica amenda de 134 lei.Am facut tot ce era de facut dupa care a inceput showul cu cei de la CASCO.La devizul pe care l-au facut cei de la service , cei de la CASCO au spus ca este dauna totala, deci o sa-mi iau pe masina -20% pentru fransiza dauna totala, -25% pentru epava, pentru ca ei nu sunt obligati sa o vanda si ca sa puna capac imi opresc si cele doua rate care au ramas de platit pentru polita in curs. Asa ca uite-ma cum caut piese de la dezmembrari pentru ca sa mai scad din deviz sa nu-mi dea dauna totala,pentru ca la final ramaneam doar cu vreo 3.000 euro.

Concluzia: nu incercati sa fiti buni samariteni sa va ganditi la altii(sa nu ramana fara carnet) si hai sa emigram in CONGO pentru ca acolo poate esti respectat pentru banii pe care-i donezi la CASCO. O zi buna sa aveti.

Link to comment
Share on other sites

@brownshark

La ce anume te referi când spui cã ãla de la daune spune numai prostii?

Ce a zis colegul e exact aÂşa cum e ĂŽn practicĂŁ. ÂŞi franÂşiza, valoarea epavei, faptul cĂŁ Ăži se reĂžin toate primele.. Toate astea sunt trecute ĂŽn contractul de casco.

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca in situatia de fata ar trebui sa ceri si o a doua opinie, plus un avocat specializat pe astefel de cazuri... cat despre amenda da in judecata politia si mai mult ca sigur o sa castigi procesul ... ce sa zic, nasol moment doamne fereste bine ca inca esti intreg ...multa bafta

 

app eu unu de as dispune de ceva banet de care sa nu'mi pese ...l'as tarfeli putin pe domnu ala prin sala de judecata ...prea multi bizoniiii ... ar merita parerea mea ...

Link to comment
Share on other sites

Am un E 46 - 2001. Din pacate fratilor inspectorul de daune are dreptate, ca asa-i in tenis.Este bataie de joc ,dar din pacate nu poti sa stai fara casco, dupa cum ziceam toti au ras cand au auzit ca ala are RCA carpatica.Exact ce spunea unul dintre colegi nea soferu' care a dat in mine mi-a spus ca-mi da asigurarea.Ce puteam sa fac? Dar stiu ce fac acum :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Nu te supara pe mine , dar ai fost cam...nu stiu cum sa zic , ca nu`mi permit . TU PLECI CU MASINA PE PLATFORMA SI NU TE DUCI LA POLITIE??? Daca ti-o zgaria mai era cu eram , dar dauna e mare si tu nu chemi politia sa constate ei ? :)

 

pacat de nefericitul eveniment.

 

+1

 

sa ai casco si sa ajungi la politie dupa 24 de ore ... io crek ii cu ata alba. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

...ai vrut sa fi "cumsecade" ....pe banii tai

 

...treaba sta asa...cand masinile implicate in accident au devenit nedeplasabile prin forĂže proprii ĂŽn urma evenimentului, conducĂŁtorii auto au obligaĂžiade a anunĂža telefonic poliĂžia despre evenimentul produs Âşi de a aÂştepta la faĂža locului sosirea acestora, de a se prezenta ĂŽn termen de 24 de ore de la producerea evenimentului la poliĂžie biroul daune pentru ĂŽntocmirea documentelor de constatare Âşi eliberarea autorizaĂžiei de reparaĂžie. Neprezentarea ĂŽn acest termen constituie contravenĂžie Âşi se sancĂžioneazĂŁ cu amendĂŁ, iar permisul de conducere se reĂžine, perioada de suspendare fiind de pana 90 zile...poate fi contestat in termen de 15 zile, sansele de castig in instanta sunt numai daca se constata existenta unor cauze de nulitate, adica date din p-v de orice fel completate incorect/incomplet/gresit...in cazul in care e completat corect....slabe sanse de castig

 

...in ce priveste despagubirea, functie de ce scrie in contractul de casco, au sau nu dreptate in ceea ce ti-au oferit initial

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.