Jump to content

E60 525I mici probleme, astept oferte pt unele piese...


mario_marius

Recommended Posts

Am fost zilele acestea sa fac o mica verificare la masina pe care am achizitionat-o de aproximativ o luna (stiu ca acum multi vor zice ca testu trebuia facut inaintea achizitionarii ... oricum acum nu mai are importanta). De la service mi-a dat o lista cu ce probleme ar avea masina, o lista nu chiar foarte scurta :twoup: Am sa incep cu problemele care mie mi se par a fi mai mari: bucse bara stabilizatoare fata , brat superior posterior stg-dr (care e ca pret si cel mai scump),bucsa cu bila spate stg-dr,flexibil frana si tampoane motor (nici tampoanele nu sunt chiar f ieftine). Acestea ar fi cam primele piese pe care doresc sa le schimb saptamana care vine. O alta problema e ca masina pierde putin ulei , iar cei de la service in privinta acestei probleme mi-au spus sa schimb urmatoarele: simering vibrochen fata,garnitura capac culbutori si conducta ulei . Astept si unele oferte de pret din partea voastra pentru piesele pe care ziceam ca doresc sa le schimb saptamana care vine.Simptomele uzurii suportilor motorului banuiesc ca sunt ca la schimbarea vitezelor daca las mai brusc de ambreiaj zmuceste putin si ca la oprirea motorului se aude un zgomot mai ciudat ?! zic bine da?
Link to comment
Share on other sites

Bucsele stabilizatoare fata sunt ieftine fata de ce cheltuieli poti avea cu un E60...

 

Destul de trist ca ti-ai luat o astfel de masina (scumpa si cu piese destul de scumpe) daca astfel de piese ti se par scumpe...

 

Ce vei face daca iti pica caseta de directie?

 

P.S. Exista topic unde poti intreba de preturi la anumite piese bazate pe VIN-ul masinii. Incearca acolo pentru ca vei primi raspuns prompt si la obiect

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bucsele stabilizatoare fata sunt ieftine fata de ce cheltuieli poti avea cu un E60...

 

Destul de trist ca ti-ai luat o astfel de masina (scumpa si cu piese destul de scumpe) daca astfel de piese ti se par scumpe...

 

Ce vei face daca iti pica caseta de directie?

 

P.S. Exista topic unde poti intreba de preturi la anumite piese bazate pe VIN-ul masinii. Incearca acolo pentru ca vei primi raspuns prompt si la obiect

 

 

stai linistit ca din moment ce am trei masini pe cap (si nu masini de 3000-4000 euro bucata ), la care doar impozit si asigurari platesc in jur de 700-800 euro pe an, imi permit sa le si intretin. Tu nu ai inteles ! eu nu m-am plans ca nu am bani sa fac la ea maruntisurile care trebuiesc facute (maxim 1000 euroi) ci doar ziceam ca poate gasesc si unele piese pe aici de la anumiti useri la preturi mai ok ca cele din magazin. Cand va pica si caseta de directie in o voi schimba cu una noua (daca la vremea acea va merita o asemenea investitie in aceasta masina, daca nu cu una second de la dezmembrari), dar asta sper ca nu se va intampla prea curand.Am sa caut si topicul utilizatorului care se ocupa de comercializarea de piese.

Link to comment
Share on other sites

stai linistit ca din moment ce am trei masini pe cap (si nu masini de 3000-4000 euro bucata ), la care doar impozit si asigurari platesc in jur de 700-800 euro pe an, imi permit sa le si intretin. Tu nu ai inteles ! eu nu m-am plans ca nu am bani sa fac la ea maruntisurile care trebuiesc facute (maxim 1000 euroi) ci doar ziceam ca poate gasesc si unele piese pe aici de la anumiti useri la preturi mai ok ca cele din magazin. Cand va pica si caseta de directie in o voi schimba cu una noua (daca la vremea acea va merita o asemenea investitie in aceasta masina, daca nu cu una second de la dezmembrari), dar asta sper ca nu se va intampla prea curand.Am sa caut si topicul utilizatorului care se ocupa de comercializarea de piese.

 

Daca tot iti permiti asa multe si te respecti poti sa bagi piesele OEM direct de la reprezentanta (eventual fara manopera la ei) si fara sa te simti jignit aici pe forum.

Sa ii faci si toate schimburile, pe langa maruntisuri, tot in aia 1000 "euroi". :twoup:

 

Spor la treaba!

Link to comment
Share on other sites

nu au rost aceste intepaturi, omul a intrebat ceva daca poate cineva il ajuta daca nu nu asta e.poti sa te uiti pe siteul autokarma si gasesti cam tot cea ce ai spus ca ai avea nevoie,nu stiu sigur daca vei gasi bucsile ,de la bara stabilizatoare dar in rest gasesti tot , si iti recomand sa cumperi piesele de care ai nevoie produse de doi producatori respectiv lemforder si swag.
Link to comment
Share on other sites

LOL.In fine....

 

Asta e topicul lui Groza Dan:

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?/topic/28055-vand-piese-noi-piese-caroserie-ulei-castrol/page__st__9140

 

Sau mergi la Zoli,are service si magazin pe Nicolae Bolcas

 

salut! daca tot esti de prin zona poate imi zici si mie pe unde as putea sa imi reglez suspensia caci acum e reglata prea sport si e foarte foarte rigida. As dori sa o ridic caci e dintr-aceea reglabila. Am fost acolo pe Bolcas dar mi-au zis ca nu se poate regla desi e 100 % reglabila. Acum ca nu aveau ei timp pt asa ceva e alta poveste.Faza e ca pana nu reglez suspensia nici nu are rost sa ma pun sa schimb bucse ,brate ca in 2,3 luni iar pot merge sa le schmb.

 

nu au rost aceste intepaturi, omul a intrebat ceva daca poate cineva il ajuta daca nu nu asta e.poti sa te uiti pe siteul autokarma si gasesti cam tot cea ce ai spus ca ai avea nevoie,nu stiu sigur daca vei gasi bucsile ,de la bara stabilizatoare dar in rest gasesti tot , si iti recomand sa cumperi piesele de care ai nevoie produse de doi producatori respectiv lemforder si swag.

 

sa stii ca de pe site-ul acela m-am gandit sa comand o mare parte din piese (unele nu leam gasit). Am sa ma uit dupa cele doua firme producatoare daca tu zici ca acelea ar fi mai ok. Ms

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.