Jump to content

Masina lasata pe spate


Recommended Posts

altceva in afara de arcuri nu prea are ce sa fie...

la 78 000 km arcurile pot fi rupte sau lasate. daca masina a stat f mult timp nemiscata, arcurile se lasa.

 

o alta posibilitate ar fi sa ai arcuri diferite fata spate. diferenta intre arcurile de serie si cele sport e cam de 4 cm.

 

LE - presupun ca jantele si cauciucurile sunt de aceleasi dimensiuni fata - spate...

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE

n-au nici o treaba amortizoarele....decat putin atunci cand lasi masina pe un drum foarte denivelat,si ai rotile un pic mai intrate in oale decat ar trebui....

Dar lasa masina intr-un loc perfect drept ,ia o rigla si zi-ne si noua cat de intrate sunt rotile in oale....masoara intre buza aripii si cauciuc,sau pe interior cat " intra" cauciucu in aripa....

Edited by IulianE
Link to comment
Share on other sites

nu stiu cat de limpede e ca sunt arcurile.si eu am fost la fel de revoltat si am intrebat in germania la mai multe ateliere si le-am aratat masina care statea jos de spate .am primit acelasi raspuns:STOSDAMPFER bineinteles ca nu am ascultat si mi-am cumparat arcuri noi si masina statea la fel.dupa ce am schimbat in schimb amortizoarele alta viatza.asa ca nu mai fitzi asa siguri pe voi.tu care ai masina lasata de spate incearca cu niste telescoape noi daca poti sa iei de la cineva imprumut si verifica ce am postat eu aici.eu asa am patzit.acum fiecare face cum vrea.nu am ascultat de cei din germania si m-am luat dupa invatatura pe care am primit-o aici.sunt convins ca 99 la suta au sa ma contrazica. p.s.chiar am cumparat arcuri noi degeaba.
Link to comment
Share on other sites

la fel se procedeaza si cu amortizoarele... ce sens are sa cumperi piese daca nu sti sigur ca sunt uzate/defecte ?

 

nu zic ca e imposibil sa fie de la amortizoare, dar nu prea are logica.

 

Cristi84 - poti sa pui o poza cu masina? ai masurat distanta intre roata si aripa, dupa sugestia lui IulianE ?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca innebunesc  :blink:  am cumparat arcuri noi si masina  tot la fel sta... unde sa ma duc la un service care se pricepe pe bune ca nu mai vreau sa schimb ceva degeaba... cred ca dau faliment

140792[/snapback]

ti-am zis ca am cumparat si eu arcuri noi si statea tot asa.numai dupa ce am schimbat amortizoarele si-a revenit.dar nu ma asculta pe mine ca sunt tot felul de pareri.eu ti-am zis ce am facut.toate serviceurile din ro au zis:schimba arcurile si cei din germania schimba amortizoarele,eu am ales si eu arcurile dupa care am ajuns sa cumpar amortizoarele

Link to comment
Share on other sites

daca inclinarea este pronuntata si nu ai suspensie sport, e cam rau...

exista un simptom la e46, dar sper sa nu fie cazul tau. e vorba de deformarea si uneori ruperea oalelor amortizoarelor spate. din nou, sper sa nu fie asta...

 

in afara de pozitia mai lasata pe spate, ai mai observat si altceva - zgomote cand treci peste denivelari, vibratii ? masina se balanseaza fata- spate cand treci peste hopuri? se aud fasaituri de la amortizoarele spate cand apesi pe ele?

Link to comment
Share on other sites

daca inclinarea este pronuntata si nu ai suspensie sport, e cam rau...

exista un simptom la e46, dar sper sa nu fie cazul tau. e vorba de deformarea si uneori ruperea oalelor amortizoarelor spate. din nou, sper sa nu fie asta...

 

in afara de pozitia mai lasata pe spate, ai mai observat si altceva - zgomote cand treci peste denivelari, vibratii ? masina se balanseaza fata- spate cand treci peste hopuri? se aud fasaituri de la amortizoarele spate cand apesi pe ele?

140871[/snapback]

 

Nu e pronuntata inclinarea, am comparat cu un alt bmw ca al meu si e la fel... deci nu imi fac probleme. Nu se aud nici un fel de zgomote, nu face balans... nimic... cum am spus si in primul post nu are nimic la tinuta de drum... acum 3 sapt am fost in austria si am alergat-o pe autostrazi, am luat toate curbele tare si nimic... masina e super teapana. Singurul lucru, daca apas tare pe porbagaj se sude un scartait usor... dar nu fasait

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.