Jump to content

A venit iarna


Kroko

Recommended Posts

pai nu sunt buline? :)

148302[/snapback]

ba da, da' m-am hlizit si io un pic...

offtopic...zic ca e buna sugestia cu bulinele, ca la un drum mai lung, prietena mea a inchis gura de ventilatie din dreapta si pe cea din mijloc (pe partea ei), iar pe cea de-a doua de pe mijloc a dat-o la jumate...bun asa...ma mai sui in masina pest vre-o 3 zile. eram cu ai mei parinti: lu taica-mio era cald: dau la ventilatie-cucu- dau rece-cucu-bag forta la aer-cucu...hait am zis ca am pus-o...era si noapte, m-am grabit sa-i duc la autogara, mai repede sa ma uit la instalatie...eram cu inima cat puricele, dar uitasem de pretena! - s-au dovedit doar gurile inchise... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cu bulina pe rosu , cu fulgu apasat sau nu, la mine pana nu trece acul de la apa peste zona albastra , pot sa setez clima la 30 de grade ca tot rece sufla. :D

Cu dezaburirea e simplu, nu dai pt recirculare.  :)

148409[/snapback]

 

 

dar sufla ceva? ideea este ca masina incepe sa bage aer cald atunci cand acesta atinge conditia minima ceruta de aparatul de aer... deci, daca tu il setezi pe 30 de grade si dai drumul la motor chiar acum nu-ti baga nimic (nici cald nici rece, nimic)... masina o sa inceapa sa bage aer cald cand va putea sa ofere aerul la cere 30 de grade cerute... de aceea eu ascult de manualul BMW si pun instalatia pe 22 de grade si automat va incepe sa bage aer caldut mai devreme decat daca as pune masinaria pe 30 de grade... pe masura ce se incalzeste motorul, daca mi-e firg, ridic si eu temperatura instalatiei si o duc pana pe la vreo 25 de grade iar pe zona centru o las cu 3 buline rosii...:) cam asta e...

 

Concluzia, daca vrei aer cald mai repede nu pune instalatia pe 30 de grade ci mai degraba pe 22 si masina va baga aer caldut ceva mai devreme inauntru...:) In mod normal, daca aerul nu are temperatura ceruta de tine nu se sufla nimic prin instalatie, maxim e curentul de aer produs de miscarea masinii (se simte mai ales in viraje)...:D

 

Apropos, la diesel se incalzeste si mai greu motorul... automat aer cald mai tarziu... :blink:

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

Ce bine ca existati....am problema asta si eu si am crezut e defecta masina mea.Eu am diesel e34 si motorul mi se incalzeste cam in 15-20 de min e normal sau am termostatul pe deschis.Alta problema....la mine ba baga ba nu baga aer cald....si cred ca am inceput sa ma prind.....daca dau la 28 (maximum la mine) nu baga nimic.,...daca dau pe 24-26 incepe sa bage si pe masura ce creste temperatura motorului baga mai tare.Si ca sa nu mai deschid alt topic vreau sa va rog daca stie cineva unde se afla debitmetrul la masina mea....

Scuze de off topic!

Link to comment
Share on other sites

Ce bine ca existati....am problema asta si eu si am crezut e defecta masina mea.Eu am diesel e34 si motorul mi se incalzeste cam in 15-20 de min e normal sau am termostatul pe deschis.Alta problema....la mine ba baga ba nu baga aer cald....si cred ca am inceput sa ma prind.....daca dau la 28 (maximum la mine) nu baga nimic.,...daca dau pe 24-26 incepe sa bage si pe masura ce creste temperatura motorului baga mai tare.

 

148572[/snapback]

 

chiar e bine ca ai postat pentru ca tu confirmi teoria mea cu ce trebuie facut ca sa bage masina aer cald mai repede... desigur in conditiile in care ai climatronic...:blink: la fel si chestia cu aerul rece care intra direct... din punctul meu de vedere (verificat si la Opel sau alte masini) prizele de aer ptr instalatia de climatizare sunt pe laterale si la viraje intra aer direct pe ele cu alta viteza decat cea stabilita de sistem (pentru ca automat presiunea pe intrare e mai mare) si in acest caz aerul a junge mai rece decat e cazul in masina (chestia asta se verifica la toate masinile indiferent de sistemul de incalzire adica clima, aer conditionat sau simplu)....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.