Jump to content

Problema stropitoare parbriz & faruri E90


Recommended Posts

Salut,

 

de vreo 2 zile nu mai imi merg stropitorile de parbriz si faruri. Nu se mai aude nici zgomot de motoras cand actionez maneta.

Am verificat siguranta din spatele torpedoului si e ok. Am vazut ca e siguranta comuna si pentru parbriz si pentru faruri.

Stie cineva de la ce altceva poate fi? Stiu ca sunt doua motorase diferite, la faruri si la parbriz, deci sa se fi ars amandoua deodata e putin probabil...

E posibil sa fi inghetat apa pe circuite, inclusiv in motorase? Din pacate am avut in rezervor lichid de parbriz de vara, ramas din toamna. Totusi, acum vreo saptamana - 10 zile, au functionat!

Sfaturi, solutii?

 

Merci.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Buna,

 

Am un E46, si ieri pe drumul de intoarcere de la mare am observat ca nu mai functioneaza stropitoarele de parbriz. Lichid de spalare este, nu am niciun martor aprins pe bord.

 

Aveti vreo idee ce ar putea sa fie?

Masina sta parcata sub niste tei - putea sa se infunde micile straopitoare de pe capota de la mazga aceea cleioasa a teilor. Acum nu mai e mazga, dar ... ma gandesc si eu.

 

Joi as vrea sa plec la mare cu masina, si tare mult as vrea sa rezolv pana atunci.

 

Merci anticipat de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Am cum sa verific ce s-a intamplat?

 

reformulez: am eu cum sa verific, pana se intoarce unchiu-meu, care in general se ocupa de masinut?

 

Mai inainte aveam o mica problema: lichidul de de spalare parbriz "disparea" daca pot spune asa f repede, desi nu-l foloseam. Am urcat masina pe rampa, si mi-au spus ca nu pierde lichid.

Cand mi s-a ars becul de far, s-a aprins un martor in bord - daca s-ar arde pompita nu am am martor?

Link to comment
Share on other sites

Nu ai.

Pompita e pe vasul de lichid, in stanga motorului cum deschizi capota.

 

Roaga pe cineva sa actioneze maneta si asculta daca se aude cum lucreaza.... daca nu auzi niciun bazait, e moarta.

Daca bazaie, verifica sa nu fie infundate duzele: desfa furtunul care merge la ele de sub grila capotei (e de ajuns sa desfaci la o singura duza) si actioneaza maneta - ar trebui sa curga lichid.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca se aude un sunet de la pompita - mai ales in habitaclu se aude.

Cum sa fac sa gasesc duzele? Poate cineva sa faca o poza si sa sublinieze pe ea care sunt duzele :) plizz

Sper ca nu va suparati pe mine ca sunt in febra asta DYI, dar unele chiar mi-au iesit si am fost f mandra de mine.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • 3 weeks later...

Salutare, de ceva vreme (inainte cu o zi de prima zapada) stropitoarele de la farurui nu mai intra pana la capat la loc, raman cam un cm in afara, functioneaza dar dupa ce stropesc farurile se opresc cu un cm mai devreme, aveti vreo sugestie.?

E vorba de un E90.

 

Multumesc frums!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.