Jump to content

Articol: Cutii automate intretinere


DOMI

Recommended Posts

pai sa reconditionezi cutia cu garantie de 1 an/50k km e in jur de 1000 si ceva.de euro, oricum mai mult de 1200 nu ar trebui sa coste

Sa faci nebunia aia sa treci pe manuala sari lejer de banii astia chiar daca iei o parte din piese sh. Si daca ai impresia ca o cutie manuala de 530d e ieftina, sa stii ca nu prea e..

Link to comment
Share on other sites

chiar am sa ma interesez cat costa piesele,sunt 100% sigur ca e mult mai convenabil sa trec pe manuala,si mai ieftin si mai eficient,de legat nu e greu cutia o montez cu kit ambreiaj nou,pedalier pompa ambreiaj si cardan daca e nevoie.maxim 7 800 euro toate piesele,am intrebat intr-un singur loc si cere 500 euro pe o cutie cu tot cu pompa ambreiaj,dar cu siguranta voi cauta si voi gasi o cutie la 300 euro in stare buna
Link to comment
Share on other sites

de munca nu e chiar asa de mult stiu cam despre ce e vorba,pt mine nu ar fi mult de munca,kitul de ambreiaj oricum e bine pus nou ca sa nu fie nicio problema pe parcurs si merge mult mai bine masina nu mai merge in suturi cand se incalzeste si consuma si mai putin,majoritatea cand vand cutiile vand si cilindrul de ambreiaj incorporat,asa sa iau o cutie automata sh nu stiu cat va tine si tot nu imi place,cand o calc nu raspunde ca una manuala,singura frica mi pe partea electrica,cat de greu ar fi de modificat sa nu mai apara in bord P R N D

Tu ai ĂŽncercat așa ceva? Am avut o asemenea experiențĂŁ, doar cĂŁ ĂŽn celĂŁlalt sens. Sunt foarte multe repere de pus cap la cap.

Asta cu rĂŁspunsul unei cutii automate fațĂŁ ĂŽn fațĂŁ cu una manualĂŁ dacĂŁ ambele sunt OK, dupĂŁ pĂŁrerea mea, nu prea suportĂŁ comparație.

Link to comment
Share on other sites

pai sa reconditionezi cutia cu garantie de 1 an/50k km e in jur de 1000 si ceva.de euro, oricum mai mult de 1200 nu ar trebui sa coste

Sa faci nebunia aia sa treci pe manuala sari lejer de banii astia chiar daca iei o parte din piese sh. Si daca ai impresia ca o cutie manuala de 530d e ieftina, sa stii ca nu prea e..

6hp nu se repara pe 1000 euro. Asta e pret pentru 5hp sau GM 5L40e.

 

Cei care dau preturi mici nu schimba tot kit-ul de reparatie.

 

Atata timp cat un 6hp cu tot cu convertizor costa 750-800 euro, e normal ca pretul reconditionarii sa fie mult mai mare.

 

de munca nu e chiar asa de mult stiu cam despre ce e vorba,pt mine nu ar fi mult de munca,

Pai atunci de ce mai intrebi? Fa asa cum te taie capul si spune-ne dupa ce ai facut.

Iar daca tu iei toate piesele alea cu 700-800 euro, nu mai e nimic de zis.

Edited by Service Premium
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1500 euro cu garantie de 1 an. Eu atat cer pentru ca folosesc piese originale. Ulei, baia, toate piesele.

Evident ca poti iesi mai ieftin, dar asta doar la cei care folosesc ulei mai ieftin, nu ZF sau original, cea mai ieftina baie pe producator si tot asa.

O cutie poti s-o repari cap-coada sau poti inlocui doar ceea ce este uzat. Cei care cer preturi mici nu inlocuiesc tot pentru ca n-ar mai scoate profit decat foarte putin.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

chiar am sa ma interesez cat costa piesele,sunt 100% sigur ca e mult mai convenabil sa trec pe manuala,si mai ieftin si mai eficient,de legat nu e greu cutia o montez cu kit ambreiaj nou,pedalier pompa ambreiaj si cardan daca e nevoie.maxim 7 800 euro toate piesele,am intrebat intr-un singur loc si cere 500 euro pe o cutie cu tot cu pompa ambreiaj,dar cu siguranta voi cauta si voi gasi o cutie la 300 euro in stare buna

 

vezi ca iti trebuie si volanta noua, numai kitul de ambreiaj cu volanta si te apropii bine 40 de mil la care mai pui cutie si manopera..

Nu stau sa ma cert pe preturi, fiecare iti poate cauta oferte singur, prin Ungaria Austria e in jur de 1200 6hp recondtionat, de fapt dai cutia veche la schimb asa cum e si iti pun alta..In romania habar nu am..

Link to comment
Share on other sites

da volanta noua stiu,asta face parte din kitu de ambreiaj,decat sa iau o cutie reconditionata si sa se strice iar,cum au patit multi mai bine pun una manuala si nu mai am nicio problema,manopera nu platesc,ca imi fac singur modificarea. Edited by Bmw 530d
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Saliut, am un 120d din 2005, cutie 6hp19, km 180 000. Uleiul in cutie mai mult ca sigur nu a fost schimbat niciodata.

 

Problema sta in felul urmator. Cutia inainte sa schimbe in orice treapta ( sesizabil mai ales la deal sau intre 1800-2500 rpm) are o vibratie. In rest schimba ok. Incepand cu viteza de 100 kmh incepe sa vibreze ceva sub masina, la 110 e cel mai rau. Dupa 120kmh inca e sesizabila ( se simte in cotiera, pedale etc). La service mi s-a spus ca ar putea fi convertorul, si sa incerc sa schimb uleiul prima data. Cutia nu patineaza in rest, sa vibreze convertorul doar dupa 100 kmh? E posibil asa ceva? Am luat 10 l de zf lifeguard 6 si filtru original , ma gandesc daca sal irosesc sau sa schimb cutia. O cutie second (8000 km facuti cu ea) costa 1300 euro, la service imi cere atata doar pt convertor si manopera.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai cum sa schimbi toti 10 litri. Aveai nevoie doar de 6 litri.

E posibil sa fie alta problema, nu neaparat convertizorul.

Pretul e foarte mare doar pentru inlocuirea convertizorului. Un convertizor e vreo 500-600 euro. Manopera in cazul asta n-ar trebui sa fie mare pentru ca nu e nevoie sa desfaci cutia ca sa schimbi convertizorul. Trebuie doar data jos.

 

O problema de genul asta nu se poate rezolva doar prin schimb de ulei. Iar daca nivelul de ulei nu ar fi fost ok, cutia ar fi patinat. Deci schimbul de ulei e inutil.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa precizez ca locuiesc in Danemarca, de unde si pretul pe masura. Stiam ca la inlocuirea convertorului se da cutia jos.

 

Ce se recomanda in situatia de fata? Merge orice cutie montata de pe alt 120d? Nu vreau sa dau un car de bani si sa ma trezesc ca nu e convertorul problema.

Link to comment
Share on other sites

Daca esti in Danemarca si ei iti garanteaza ca-ti rezolva problema cu 1300 euro, probabil merita. Doar sa nu dai 1300 euro si dupa sa ridice din umeri.

Ai nevoie de o cutie 6hp19 de pe orice BMW. Verifica insa si codul de pe convertizor cand iei cutia.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Buna ziua, sper sa adresez intrebarea in locul potrivit. Se poate strica o cutie automata daca la semafor mut in N si nu las in D? Mi se pare ca motorul sta in tensiune in D. Am un steptronic pe e90 318d 2009. Multumesc

daca estimezi ca stai peste 5 min scoti in P , eu nu trec in N vreodata , doar in service cand o pregatesc de elevator . Motorul nu sta in tensiune , nu-ti mai face griji :)))

Link to comment
Share on other sites

Am observat acum cateva zile o mica pata de ulei sub masina. A doua zi am plecat la service si surpriza ``scapa`` ulei pe la busonul de la baia cutiei. Mecanicul a incercat sa-l mai stranga dar nu a vrut sa forteze si mi-a indicat sa revin dupa sarbatori ca nu are cum sa faca rost de o-ring-ul de la buson (asta fiind ieri) si ca dupa sarbatori o rezolva. Problema e ca nici nu a vrut sa il forteze pentru ca fiind din plastic risca sa cedeze cu totul si sa raman fara masina pana dupa sarbatori. Voi ati mai patit careva asa ceva? Uleiul si inclusiv baia le-am schimbat acum aproximativ 13 luni si de atunci pana acum nu am avut probleme.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.