Jump to content

DIY: Upgrade de frane seria 3, E46


Nick

Recommended Posts

dak nu iti permiti discuri perforate nu e bine sa faci astfel de ''chiciuri''! :goodjob:

 

Pai le-a crescut valoarea.....

O banala moneda de 50 de bani atat valoreaza...In schimb daca-i dai 4 gauri o vinzi cu 1 leu ca si nasture...Deci gaura aduce plusvaloare....:prankster:

Stau asa si cuget aiurea...Cred ca totusi a facut bine...a usurat discurile si fuge mai tare...Un filtru sport acum, sirena si stroboscoape si inca 5 cai se adauga ...

Laser frate

 

eu sunt convins ca discurile bat :popcorn:

 

Bat in albastru Myxule cand le incinge...........ca acum fuge mai tare cu ele usurate.

Se pare ca la A3 in schimb, asta e o procedura standard de tunuire

Edited by CodeZILLA
Link to comment
Share on other sites

Daca tu nu vezi nici un risc, asta nu inseamna ca el nu exista si baniesc ca nu esti nici macar calificat sa sustii asta. Cred totusi ca glumesti..:rolleyes:

 

Daca mergem pe firul tau logic: Daca tu consideri ca exista un risc, asta nu inseamna ca el e obligatoriu sa existe :hyper:

 

Eu nu as recomanda la nimeni sa faca asta, nu as face pentru masina mea, probabil sunt descentrate dupa gaurire - dar nu vad nici un motiv de panica pe termen scurt.

 

Daca mai are initiatorul topicului curaj sa scrie ceva vreodata - o sa confirme cum stau lucrurile. (daca bat, daca s-au fisurat etc).

Link to comment
Share on other sites

Felicitari, arata frumos...se vede ca esti pasionat de design si mai putin de partea tehnica a lucrurilor astora....Si unde este acel UPGRADE....Asta este DOWNGRADE maestre...oricum iau DYI asta ca pe o gluma proasta :popcorn:

Nu cumva acum dupa ce le-ai perforat, riscul de a se sparge a crescut cumva scazandu-le rezistenta? Ma gandesc ca in cazul in care ar fi fost posibil, producatorul le-ar fi gaurit el. Mai bine roaga un Mod sa-ti stearga imbecilitatea asta de DYI ca se poate intampla ca unii sa incerce sa te copieze in prostia ta, iar in caz de ceva aiurea, ei saracii nu au nici o vina. Posibil sa inceapa sa gaureasca discurile lor deja uzate si atunci sa vezi....

Esti un pericol in trafic stimate coleg...De ce puii mei nu ai cumparat unele deja perforate ?

Acum ia si niste capace de etrier Brembo de la Vitan sau de pe Okazii si sa vezi admiratie ...

 

Este totusi posibil ca un Mod responsabil sa curme aceasta ineptie?

 

 

+1 , sa perforezi niste discuri de frana , care initial au fost proiectate sa fie pline , e crima curata.

 

Nick trebuie sa fii inconstient sa faci asa ceva , discul nu mai are aceleasi proprietati , dupa operatiunea efectuata de tine. Pe spate sa zicem ca nu e asa evident , dar sa te vad pe fata daca ai curajul sa faci asa ceva si apoi sa iei masina in teste si sa franezi de la 140-120 in jos de vreo cateva ori :).

Link to comment
Share on other sites

Nu e vina lor! Daca politia nu ia nicio masura .... Fiecare face ce vrea si-i place, indiferent de consecinte asupra celorlalti!

Plus , mai sunt ce ĂŽși pun si in proiectoare, si când dau drumul la ambele nu mai vezi absolut nimik ..

Link to comment
Share on other sites

Si ce face Politia? NIMIC!! Ca sa nu mai discutam ca "afara", iei amenda doar ca ai proiectoarele aprinse cand NU e ceata!!!

Dar toate modificarile masinii, de tipul ...Vitan, au vreo certificare/agreere a RAR-ului? Si totusi circula si le ...."tuneaza" mereu!

Link to comment
Share on other sites

Iar ati deraiat, ca trenurile din China, de la subiect.

 

Prima masura in acest caz e sa se sterga topicul (parerea mea)... poate ii mai vine lu' unu vreo idee sa faca la fel, dar nu s-a si intamplat deja :bye:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Fireste!!! Si, sincer, la astfel de ..."tuning" nu m-am gandit niciodata! :laugh:

 

 

Stai linistit, ca s-au mai gandit si altii :laugh: .

Stiu pe unu' cu un Megan, care doar le-a crestat cu flexul ( adica a trasat dungi oblice pe disc) dupa modelul colegului nostru. Le are asa de 3 ani si nu au crapat inca (asta cred ca nu trebuia sa mentionez :wacko: , ca la unii le place tuning-ul si fac prostii :angry2: ).

App. Are si capace cu BREMBO.:twitch:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.