Jump to content

senzor abs


SEGA

Recommended Posts

salutare.vreau sa cumpar un senzor de abs second.si vreau sa stiu cum il pot verifica daca e bun,in afara de faptul sa-l vad montat e masina,si inca o intrebare,daca schimb senzoru,se stinge becul din bord?

multumesc celor care imi raspund

Link to comment
Share on other sites

salutare.vreau sa cumpar un senzor de abs second.si vreau sa stiu cum il pot verifica daca e bun,in afara de faptul sa-l vad montat e masina,si inca o intrebare,daca schimb senzoru,se stinge becul din bord?

multumesc celor care imi raspund

141574[/snapback]

nu prea poti sa-l verifici.. chiar daca e bun nu se stinge becul, trebuie sa mergi sa iti reseteze eroarea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
fratilor nu stiu ce sa ma mai fac.nu dau de capat.am fost pana acu la 4 testere.toti se lauda ca au softuri bune dar nimic.nici un ,,meseries "nu-mi da de capat.azi plec acasa in roman si vreau sa verific releele de abs sa vad daca sunt bune.le scot si le duc la un electronist sa le masoare.ca alt ceva nu mai stiu ce sa-i mai fac.
Link to comment
Share on other sites

Cum zicea zody, verificarea cea mai buna este la o frana puternica. Ar trebui sa franeze corect toate rotile.

Eu am vrut sa schimb senzorul de ABS de la o roata (la un golf) dar la reprezentanta in DE (nu eram cu masina ca sa o testeze) mi-au zis ca e putin probabil sa se duca senzorul, mai degraba cablul.

Link to comment
Share on other sites

esti sigur sigur ca nu ai vreun fir intrerupt?

147148[/snapback]

nu am nici un fir intrerupt de la roti.nu se vede nimic.apropo,releele sunt bune.am pus vre-o 10 frane pe soseaua uda si masina franeaza pe toate rotile si nu trage .merge drept si cu rotile blocate.tot sistemul de franare este nou(discuri ,placute,tamburii pe spate,ca e 1.6)mi-a zis cineva ca e dus calculatoru de abs care se afla sub torpedou.daca al schimb pe ala se stinge singur becu din bord?apropo ,mecanicu asta a zis ca are el un calculator de 1.6 si m-a intrebat daca a meu este cu 2 axe cu came.nu am stiut ce sa ai zic.masina mea este un 316 din 95 de 102 cp.ca daca ada se potriveste calculatoru.si mai am o intrebare,daca calculatoru lui de abs se potriveste la mine,chiar daca nu corespund caii putere de la care a fost demontat,are legatura puterea motorului cu sist de franare?multumesc.sper sa o scot la capat

Link to comment
Share on other sites

De verificat un senzor faci cam asa....iei cele 2 fire ale lui din mufa respectiva, le conectezi la un instrument DIGITAL de masura, pe ohmmetru sau pe voltmetru, pe scala cea mai sensibila la ultimul sau pe scala de rezistente unde-ti indica rezistenta in curent continuu a senzorului (trebuie sa-ti indice niste cifre...nu are importanta-in acest moment valoarea)...apoi apropii senzorul brusc de o bucata masiva de metal, sau pui senzorul pe o bucata masiva de metal, la margine (marginea unui ciocan, de ex) si-l misti rapid cand spre ciocan, pana aprioape de contact, cand spre exterior...adica sa incerci sa simulezi rotatia sectorului dintat de pe roata...ei bine, el ar trebui sa simta aceasta diferenta dintre apropieri/departari, fie prin variatia rezistentei in cc, fie prin aparitia unei tem/tcem, ceea ce inseamna ca, intr-o prima faza, senzorul este bun, macar din punct de vedere functional, el avand bobina interna buna.

PS vezi ca senzorii de abs de fata sunt diferiti, mecanic vorbind, nu elecrtic, de cei din spate...unii dintre ei sunt mai lunguieti, altii sunt mai tociti...am vazut asta la un E32...nu bag mana in foc ca si alte modele au senzorii diferiti :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.