Jump to content

Caseta directie e34


Recommended Posts

Masina e e34 520i din 95. Am schimbat zilele trecute amortizoare fata, spate, bielete, bucsi bascula. Capete de bara, pivoti etc. sunt ok. Caseta de directie pare sa aiba o problema: pe loc, la o miscare usoara, se simte o bataie in volan. La fel pe denivelari, la 20 km/h. Am ridicat-o pe elevator si se vede ca miscarea din volan se transmite la ax, pana in caseta, dar dupa caseta nu se mai transmite la fel in brate, e mai putin ampla. De mers, masina merge relativ ok, parca directia e totusi mai greoaie si nu la fel de precisa. Nu e deranjant, totusi, cred ca altcineva nici n-ar observa. Sa fie caseta? Daca da, la cat ajunge una sh buna? Una noua e cam 60 de mil.(asa am auzit, n-am vazut pretul la AB in catalog), iar una reconditionata, cu a mea la schimb, e cam 23 de mil. Cu ce am mai bagat in ea si cu o mica diferenta, imi luam e39, asa ca nu-mi mai vine sa dau banii astia pe caseta noua...
Link to comment
Share on other sites

Caseta are un surub de reglaj,iar daca nu are joc foarte mare poate scapi ieftin.

Eu am schimbat intr-o singura zi 3 casete sh si iti spun sincer ca toate au un joc mic dar la mine nu se auzea nici o bataie doar se simtea in volan.Verifica si semicaseta si bucsa aia de guma din axul volanului.

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

aceasi problema am avut si eu la un e34 530i,am desfacut panoul de deasupra pedalierului si am strans piulita care vine pe axul de directie.Au trecut 8 luni de atunci si nu mai am nici o problema.Alta varianta ar fi sa mai strangi surubul de reglaj de la caseta.Succes!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Uite niste idei bune! La surubul de reglaj al casetei s-a umblat deja, mecanicul zicea ca daca il mai strange raman cu rotile virate in curba... Deci, ramane sa verific piulita de pe ax si bucsa. Unde se reconditioneaza casete de directie? Exista kit-uri pt asa ceva, ca la cutiile de viteze?
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Rezolvat problema de ceva vreme, n-am mai avut cand sa scriu. Problema nu era la caseta de directie. Un mecanic istet mi-a gasit uzuri la cuplajul volanului si axul de deasupra lui (avea un joc mic, dar constant, care ma scotea din pepeni). Le-am schimbat si e ok. Caseta de directie e buna. Cuplajul a fost 120 de euro, original, facut la Munchen, iar axul l-am luat de la un prieten, degeaba. Mi l-a dat cu tot cu cuplaj, dupa ce il cumparasem pe ala nou. Asa ca acum am doua in plus... Oricum, ma pregateam de alta caseta, asa ca asta chiar nu mai conteaza. Daca nu ma incapatanam sa mai verific si la altcineva, schimbam caseta degeaba. Unii mecanici...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.