Jump to content

Conversie volan dreapta pe stanga


bmwise

Recommended Posts

Salutare ,

 

M-am mai uitat printre posturi si nu am reusit sa gasesc ce ma intereseaza.

 

Doresc sa schiitionez un e36 cu volan pe dreapta.

 

Ce implica conversia ansablurilor/subansamblurilor de pe partea dreapta pe cea stanga ?

 

Eventual si niste costuri , riscuri .

 

Cheers

Edited by Mihai!
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare o idee simpla si ieftina ideea cu,cureaua doar ca implica anumite riscuri pt siguranta circulatiei,is curios cum se uita un militian de-al nostru cand vede asa cv intr-o masina,sau la Rarom.

Eu cred ca glumea ! Cum sa faci asa ceva ? !

 

La e36 nu poate costa mult schimbarea volanului de pe o parte pe alta ! Sunt destule la dezmembrat de unde poti lua piese , mai trebuie sa cauti omul potrivit sa faca asa ceva !

Link to comment
Share on other sites

E pacat ca doar putini au simtul umorului! Si, gluma, nu a fost nici macar subtila!!!

Fireste ca NU asta ti-a recomandat; a fost o GLUMA!!!! Ok?

Apoi, ca sa schimbi postul de conducere de pe dreapta pe stanga (indiferent de masina) ai nevoie de multe! Ca sa fie simplu, pune doua masini, una langa alta si vei vedea cat ai de schimbat: de la fetele de usi (sofer-pasager), pana la bord complet, tras pedalier in stanga, etc. (cred ca si stergatoarele de parbriz trebuie schimbate!!!). Deci, chiar si de la dezmembrari daca iei piese, te costa ceva. Plus manopera!

Dar e chiar atat de greu sa vezi ce diferente sunt (chiar si poze pe net, daca nu ai doua masini ) si sa incerci sa "aduni" piesele diferite??

Cu stima

Edited by c.sainz
Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere pretul de achizitie al unui e36 cu volan pe stanga chiar merita toata aventura asta cu schimbarea volanului? Ca sa mai inmatriculezi un gunoi la vecinii bulgari? Serios vorbind, daca motivul pt care te-ai gandit la mutarea volanul de pe dreapta pe stanga este sa economisesti cateva sute de euro..mergi cu RATB. Cu tot respectul, poti sa o iei cum vrei, dar asta e parerea mea. Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

Nu am schimbat inca la nici un bmw. Dar am facut un passat mai demult. E clar ca sint mult diferite dar in mare va trebui sa faci urmatoarele modificari:

-alta caseta directie

-alta timonerie stergatoare parbriz

-schimbate conductele de la clima

-alte fete de usi

-broaste usi

-alt bord

-posibil si alta aeroterma (la e46 e aceeasi aeroterma)

-alta instalatie electrica daca motorul e diferit, eventual se modifica actuala sau se schimba cu alta pt. motorul respectiv

-maner frana mana

-pedalier

-modificate conductele de la frane

-posibil si alta tulumba (la passat a trebuit)

-faruri

-centrala airbag-uri

-scaune (daca sint electrice)

Link to comment
Share on other sites

Nu am schimbat inca la nici un bmw. Dar am facut un passat mai demult. E clar ca sint mult diferite dar in mare va trebui sa faci urmatoarele modificari:

-alta caseta directie

-alta timonerie stergatoare parbriz

-schimbate conductele de la clima

-alte fete de usi

-broaste usi

-alt bord

-posibil si alta aeroterma (la e46 e aceeasi aeroterma)

-alta instalatie electrica daca motorul e diferit, eventual se modifica actuala sau se schimba cu alta pt. motorul respectiv

-maner frana mana

-pedalier

-modificate conductele de la frane

-posibil si alta tulumba (la passat a trebuit)

-faruri

-centrala airbag-uri

-scaune (daca sint electrice)

 

 

Ai idee cam la e pret pot fii luate toate piesele la pachet ?

 

Cat ar fii manopera , +/- ?

Edited by Mihai!
Link to comment
Share on other sites

SI piesele , cam cat ar costa , are cineva idee ? 300 de euro pt instalatia electrica , la care , din cate stiu e foarte mult de lucru nu mi se pare o suma mare.

Mai bine iei o masina cu totu', folosesti ce-ti trebuie de pe ea si apoi o dezmembrezi. Iesi mult mai ieftin decat daca cumperi fiec. piesa in parte.

Link to comment
Share on other sites

sincer, tigania asta aparuta de cativa ani buni cam la toate marcile, sa faci economie de un butuc la o masina, e prea de tot.cred ca le-ar conveni sa-ti vanda o holograma in loc de masina, si sa mai si platesti reviziile din garantie in avans... Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

Cum nu ai gaurĂŁ pt cheie?

Eu acum conduc octavia 2 Âşi are broascĂŁ la ambele uÂşi.

Chiar o sã fiu atent la aspectul ãsta. ªi oricum, sã zicem cã n-ar avea, nu se poate muta broasca de pe dreapta pe stânga?

ªi cu mânerul la frâna de mânã cum e? ªtiu cã, fãcând conversia, mânerul va fi lângã scaunul pasagerului, dar de ce trebuie Înlocuit? Eventual consola se Înlocuieºte ºi mânerul doar se repoziÞioneazã, nu?

Link to comment
Share on other sites

Nu poti muta broasca pe alta usa iar ca sa muti frana de mana va trebui sa ii faci alt sistem fixare pe caroserie. Adica flex, aparat sudura..etc.

Probabil la octavia sint 2 broaste cu cheie pe ambele usi dar la bmw nu. Si eu la passat tot o singura broasca cu cheie am.

Link to comment
Share on other sites

E36 are broaste la usi pe ambele parti .Parerea mea e ca daca esti pasionat si le ai oleaca cu mecanica sa poti sa iti faci tu modificarea se merita .Inafara de caseta de directie ,restul de piese cred ca le gasesti la orice dezmembrare ca nu folosesc la nimeni . Edited by DEST
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Eu cred ca glumea ! Cum sa faci asa ceva ? !

 

La e36 nu poate costa mult schimbarea volanului de pe o parte pe alta ! Sunt destule la dezmembrat de unde poti lua piese , mai trebuie sa cauti omul potrivit sa faca asa ceva !

 

 

Glumeam si eu :) Omul il am doar ca e36-le pare putin invechit , sa vedem ...

 

E pacat ca doar putini au simtul umorului! Si, gluma, nu a fost nici macar subtila!!!

Fireste ca NU asta ti-a recomandat; a fost o GLUMA!!!! Ok?

Apoi, ca sa schimbi postul de conducere de pe dreapta pe stanga (indiferent de masina) ai nevoie de multe! Ca sa fie simplu, pune doua masini, una langa alta si vei vedea cat ai de schimbat: de la fetele de usi (sofer-pasager), pana la bord complet, tras pedalier in stanga, etc. (cred ca si stergatoarele de parbriz trebuie schimbate!!!). Deci, chiar si de la dezmembrari daca iei piese, te costa ceva. Plus manopera!

Dar e chiar atat de greu sa vezi ce diferente sunt (chiar si poze pe net, daca nu ai doua masini ) si sa incerci sa "aduni" piesele diferite??

Cu stima

 

 

Asa din poze vezi 20 , cand desfaci vezi ca sunt 60 de piese de schimbat , de asta am intrebat :) Stiu ca a glumit colegul cu poza :)

 

Avand in vedere pretul de achizitie al unui e36 cu volan pe stanga chiar merita toata aventura asta cu schimbarea volanului? Ca sa mai inmatriculezi un gunoi la vecinii bulgari? Serios vorbind, daca motivul pt care te-ai gandit la mutarea volanul de pe dreapta pe stanga este sa economisesti cateva sute de euro..mergi cu RATB. Cu tot respectul, poti sa o iei cum vrei, dar asta e parerea mea.

 

 

Vorbeam sa iau un M nu o cazatura de bmw ca sa fac transplantul, deci teoria ta cu economisitul cateva sute de euro cade, citeste macar postul initial inainte de a posta aberatii.Daca tie miile care reprezinta diferenta de pret intr`un m cu volna pe stanga si unul cu volan pe dreapta nu te pun pe ganduri esti un norocos , inseamna ca ai ceva sute de mii in banca :)

 

 

P.S. Rog moderaorul care a unit posturile sa schimbe si titlul topicului cu ultimul , aici vorbim de un M nu de un e36 stock.La e46 am inteles ca e mai complicat deci iese din discutie.

Edited by bmwise
Link to comment
Share on other sites

teoretic nu se merita la nici-o masina o astfel de conversie, ptr ca sunt multe consencinte, erori multe aparute dupa,bordul si interiorul masini, va bate foarte urat, ca nimeni nu le poate monta ca in fabrica, dar tinand cont ca e36 este o masina simpla,cu putina electrica si putini senzori si multe dezmemrari,mai merge.

nu ai de schimbat multe ca la alte masinia, dar ai ceva de schimbat. succes in proiect sper sa reusesti. poate dupa aceea facem si noi o conversie la logan sau la 1310 sa vedem ce iasa;))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.