Jump to content

Probleme E39 - lumini, joc schimbator, resetare SI


Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

De curand am achizitionat si eu un BMW 520i E39 din 98', si am mici probleme cu el si m-am gandit ca ma puteti ajuta.

 

1. Nu gasesc mufa OBD II pe nicaieri.

2. Am joc foarte mare in schimbator si cand este in viteza si cand nu(am mai citit pe aici pe forum una alta dar nu m-am lamurit)

3. Nu gasesc sa cumpar furtunele care pleaca din vasul de servo, deoarece sunt imbatranite si s-au dus si pierd ulei.

4. De un manual de e39 partea a-2a de unde as putea face si eu rost(partea electrica)?

5. Cum resetez si eu "Inspection" ?

6. E posibil sa aibe masina proiectoare, sa fie legate pe instalatie si sa nu aibe buton?

7. Am mai avut o problema cu farul pe partea stanga(faza lunga statea aprinsa), am rezolvat-o tragandu-i fir de la faza lunga din dreapta.Dar azi m-am trezit ca a inceput sa stea si ala aprins. Alta modalitate infara de a cumpara modulul de lumini ?

 

Ma puteti ajuta??

Astept pareri,sugesti,rezolvari.

 

Merci,

Catalin :)

Edited by Sp1d3r
Link to comment
Share on other sites

01. In primul rand, titlul topicului trebuie sa reflecte problema din topic. Topicurile cu titlu generic de gen Ajutor, Am o problema, pot fi sterse fara preaviz.

 

1. La E39 din 98 nu ai mufa OBDII, ai o mufa rotunda in compartimentul motor.

 

2. Daca ai joc in schimbator, trebuie sa verifici timoneria schimbatorului. Sunt o serie de bucse si articulatii care se uzeaza si capata joc. Le poti vedea aici.

Verifica in special piesele 4, 14, 13, 12, 7, 5, 1, 3.

 

3. Furtunurile le gasesti la reprezentanta BMW. Ia si rezervorul, ca de obicei se fisureaza si curge. Eu asa am patit, am tot zis ca scapa pe la furtunuri, dar scapa pe la rezervor.

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=DD11&mospid=47537&btnr=32_0723&hg=32&fg=20

 

4. Manualul pentru partea electrica se numeste WDS. Il gasesti si online.

 

5. Da o cautare pe forum ca s-a tot discutat. De exemplu aici. In mare trebuie sa faci un scurt intre doi pini - 7 si 19 din mufa de diagnoza (cea de la punctul 1).

 

6. Nu este posibil sa ai proiectoare fara comutatorul aferent. Pe masina pot exista totusi cablajele necesare si sa fie nevoie doar sa pui un comutator si eventual sa recodezi modulul de lumini.

 

7. Ai facut o mare prostie ca ai pus farurile in paralel. Comanda farurilor este facuta de un mic circuit integrat care s-a ars probabil din cauza suprasarcinii.

Vezi ca se gasesc module de lumini SH la preturi de ordinul a 200-300 de lei.

Link to comment
Share on other sites

Merci frumos paul.

Imi cer scuze pentru topicul postat gresit.

Acum o sa ma apuc de treaba sa vad.

 

Bafta!

Edited by paul
Nu e nevoie sa citezi postul anterior. E obositor.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

revin si eu cu problema numarul 2 de mai sus.

 

am fost ieri la AB mi-au verificat toate bucsele si articulatile de la schimbator, dar mi-au zis ca problema este din cutie si BMW nu recomanda reconditionarea cutiei ,ei recomanda doar inlocuirea ei.mi-au facut si o oferta pentru o cutie noua (12400 ron fara manopera). si eu am dat 12600 ron pe masina....

stiti un service bun unde pot duce masina sa imi demonteze cutia sa vada ce are?

sau o cutie sh ?

 

merci,

catalin

Edited by Sp1d3r
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.