Jump to content

BMW 320D E90 184PS


SILVIU2004

Recommended Posts

Vroiam sa dicutam un pic despre acest model pt ca nu prea inteleg cum de consuma asa de putin si nu am idee cum cu 7 cai in plus fata de cel de 177 cai scoate 7.5 s pana la 100km/h. Din observatiile mele personale, ce am mai citit si vazut pe youtube am ajuns la concluzia ca, cutia de viteze are rapoartele un pic mai scurte ,aproximativ la fel ca cele de la seria 1 123d cu 204 cai.In trepata a treia la 4.000rpm nu apuca 100km/h (sa ma uit maine la mine sa vad cat am la 4.000 rpm). Din ce am vazut pe net cutiile de viteze la moatoarele de 163 si 177 cai sunt identice. Alte diferente fata de motorul de 177 cai ? Edited by SILVIU2004
Link to comment
Share on other sites

Eu am mers cu amandoua, si pot sa-ti spun ca diferenta e evidenta, deci banuiesc ca au umblat si la curba de cuplu sau la managementul motorului. Cel de 184cp se simte mai 'alive' :)

Pai si din filmuletele de pe youtube se vede ca ala de 184 cai e mai nervos,dar eu cred totusi ca e alta cutie de viteze mai sportiva.Ma uit maine sa vad exact ce viteza am la 4.000 rpm cu diverse trepte de viteza.Eu am varianta cu 163 cp si mi se pare cam lunga treapta a treia de viteza.Am un prieten cu versiunea de 177 cai si cu a treia amandoi la 60 km/h pana la 100km/h pot spune ca m-a depasit relativ usor.

 

184CP vs. 177CP

380Nm vs. 350Nm

 

Ce-i drept, si pe mine m-a mirat un pic plus-ul de performanta 0-100: 7.5 vs. 7.9, vmax: 235 vs. 230. E ceva.

Cred ca pana la 100 km/h e mai mult cutia de viteze iar top speedul probabil managment mai bun la turatie mare,probabil ca foloseste mai bine toti caii putere.

Link to comment
Share on other sites

MA indoiesc ca e alta cutie de viteze, dar daca chiar vrei sa verifici cred ca poti gasi pe realoem sau alt site similar codurile de la cutii..

Cutia e aceasi la variantele de 163 si 177 cai,cod GS6-37BZ/DZ, dar la 184 cai nu gasesc cod probabil prea noua masina.

 

M-am uitat la cateva filmulete pe youtube si rapoartele la cutie (steptronic) par la fel.

Mie imi pare aceasi cutie de viteze ca la 123d 204 cai, ia incearca si asa incearca sa retii la 4.000 rpm ce viteza au.Din ce am observat fata de a mea cutia de la 123d are reprizele un pic mai scurte.

Link to comment
Share on other sites

Compari acelasi tip de cutie? La automata rapoartele sunt mai scurte un pic, am observat.

Nu prea scriu nici astia la fimulete ce cutie au.Aia automata la cat schimba ? Tu ce zici cum au obtinut 30nm daca nu din cutie , e la fel ca la Passatul de 131 cu 6 trepte vs 5 trepte , cel cu 6 trepte era mult mai dinamic la aceasi cai putere.

Link to comment
Share on other sites

Tu ce zici cum au obtinut 30nm daca nu din cutie

Nu inteleg ce vrei sa spui. Ce treaba are cuplul cu cutia?

 

Steptronic schimba la 4500 in DS/full throtle. In filmulete iti poti da seamana usor daca e automata - apare D/DS/M in bord.

Edited by EQUANT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.