Jump to content

My BMW E36 Cabrio 2.0i 150cp


Giovanny

Recommended Posts

Salutare. Sunt nou in BMW CLuB Romania, si cum am dat si eu de el m-am si inscris. Eu am reusit sa-mi conving parintii sa imi cumpere un e36 din 1996 motorizare 2.0i Vanos 2 6 cilindri 150cp, cabrio + hardtop, adusa din Germania in Ianuarie 2011, si achizitionata de la Constanta de la un parc auto. L-as putea considera un cadou de majorat;)) avand in vedere ca deabea am implinit 18 ani :D in februarie. Sper ca nu voi fi luat in ras de alti membri ai acestui Club. Detalii despre masina: a avut un singur proprietar in Germania, in bord avea 138.000 km, acum are 139.800...sunt aproape sigur ca nu sunt reali,dar nu asta conteaza. Masina functioneaza ireprosabil,motorul functioneaza perfect, consumul este cam mare...dar asta este...daca mi-a trebuit 320i :D. Ar trebui sa mai bag niste bani in ea,cum ar fi: telescoape fata+spate noi si tot ce tine de zgomote si troncaneli in zona rotilor(bucsi,pivoti,planetare...etc nu ma prea pricep, trebuie sa ma duc intr-un service)...ca dotari masina are:

- piele alba(nu vinilin sau imitatie de piele) facuta la comanda in Germania;

- dublu climatronic;

- inchidere centralizata + alarma originala BMW;

- geamuri + oglinzi electrice;

- jante originale BMW;

- hardtop;

- proiectoare ceata;

- cotiera... etc ( nu imi mai amintesc )

post-47338-0-81255900-1302535977_thumb.jpgpost-47338-0-85545700-1302535998_thumb.jpgpost-47338-0-05586400-1302536009_thumb.jpgpost-47338-0-29309900-1302536015_thumb.jpgpost-47338-0-65211000-1302536020_thumb.jpgpost-47338-0-50507100-1302536027_thumb.jpgpost-47338-0-20253600-1302540038_thumb.jpgpost-47338-0-88713800-1302540056_thumb.jpgpost-47338-0-21178600-1302540080_thumb.jpg

Am atasat si pozele care sunt de pe autovit de cand a fost masina pusa la vanzare,si poza facuta de mine:)

Edited by Giovanny
Link to comment
Share on other sites

Ai inmatriculat-o cu taxa sau fara ? bad post

 

Dupa numere banuiesc ca a fost gata inmatriculata

da am luat-o gata inmatriculata...inca e inmatriculata de CT, ca am asigurarea pana in august si nu are rost sa o inscriu pe NT deocamdata sa platesc iar la ea asigurare...etc.etc... :getlost:

Link to comment
Share on other sites

nu e asa mare drama, piesele la e36 nu sunt o avere..

tot ce iti trebuie pe fata.. meyle care ar fi cica ceva firma..

http://cgi.ebay.de/QUERLENKER-SATZ-VORN-BMW-3er-Cabriolet-E36-318-320-323-/330518753334?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item4cf473f036#ht_3000wt_924

Tine cont ca e absolut tot ce iti trebuie pe fata, o sa ai toate articulatiile complet noi..

http://cgi.ebay.de/QUERLENKER-SATZ-VORN-BMW-3er-Cabriolet-E36-318-320-323-/330518753334?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item4cf473f036#ht_3000wt_924

sau varianta mai blanda.. nu e nici o drama dupa cum vezi.

Chiar si astea din varianta 2 ar trebuiis a te tina un 40k km fara probleme.. depinde si cata grija ai tu. De regula cu un cabrio nu se fac multi km, la tine e posibil chiar sa fie reali. In DE e posibil sa tii masina in circulatie numai 6 luni pe an. si asta fac multi proprietari de cabrio, sa reduca cheltuielile cu asigurari si impozite.

 

 

amortizoare iti recomand bilstein, sachs.. iar nu costa o avere si o sa ai o masina pusa la punct. Daca schimbi amortizoarele schimba si flansele.

 

Pielea sa o cureti macar odat pe luna cu Sonax .. e bun si rezonabil la pret.. albul ala o sa iti dea batai de cap..

 

Sa fii sanatos sa te bucuri de ea..

Link to comment
Share on other sites

nu e asa mare drama, piesele la e36 nu sunt o avere..

tot ce iti trebuie pe fata.. meyle care ar fi cica ceva firma..

http://cgi.ebay.de/QUERLENKER-SATZ-VORN-BMW-3er-Cabriolet-E36-318-320-323-/330518753334?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item4cf473f036#ht_3000wt_924

Tine cont ca e absolut tot ce iti trebuie pe fata, o sa ai toate articulatiile complet noi..

http://cgi.ebay.de/QUERLENKER-SATZ-VORN-BMW-3er-Cabriolet-E36-318-320-323-/330518753334?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item4cf473f036#ht_3000wt_924

sau varianta mai blanda.. nu e nici o drama dupa cum vezi.

Chiar si astea din varianta 2 ar trebuiis a te tina un 40k km fara probleme.. depinde si cata grija ai tu. De regula cu un cabrio nu se fac multi km, la tine e posibil chiar sa fie reali. In DE e posibil sa tii masina in circulatie numai 6 luni pe an. si asta fac multi proprietari de cabrio, sa reduca cheltuielile cu asigurari si impozite.

 

 

amortizoare iti recomand bilstein, sachs.. iar nu costa o avere si o sa ai o masina pusa la punct. Daca schimbi amortizoarele schimba si flansele.

 

Pielea sa o cureti macar odat pe luna cu Sonax .. e bun si rezonabil la pret.. albul ala o sa iti dea batai de cap..

 

Sa fii sanatos sa te bucuri de ea..

multumesc mult chiar mi-ai fost de ajutor.te rog da-mi un mail sau un id de messenger sa te mai intreb cate ceva. multumesc anticipat.

Cat despre masina... Nu prea circul cu ea...astept sa vina caldura ca e cam urat afara...si nu prea o scot pe vreme de asta ca mi-e mila de ea... am uitat sa precizez, la soft-top am o problema, stii gemuletul ala mic al ei original,la mine nu e prins, e cazut... si il am,asa am cumparat-o...tipul de la care am luat-o il avea prins cu fermoar... si nu mai are cheita de la fermoar...si nu am cum sa-l prind. Ce ma sfatuiesti sa il prind cu capse sa fie fix sa nu-l mai pot da jos,sau tot cu fermoar cum a fost prins de tipu de la CT? inca o intrebare ca nu am de unde sa stiu,poate stii tu... cand o decapotez,pot lasa gelumetul ala care e dintr-un material elastic si fumuriu,atasat de soft top? adica intra cu prelata in compartimentul ala din portbagaj,sau trebuie dat jos de fiecare data cand o decapotez ca nu are loc acolo? chiar nu stiu.... astept raspuns. THX :good:

Link to comment
Share on other sites

foarte frumos cabrio - intretinut. Sa il porti sanatos si fara evenimente! :D Ai grija acuma la inceput, pana te obisnuiesti cu masina. In rest zic eu ca ai sa fii multumit de achizitie :good:

Eventual, te asteptam daca ai sa ai drum prin Iasi la una din intalnirile noastre.

Link to comment
Share on other sites

da am luat-o gata inmatriculata...inca e inmatriculata de CT, ca am asigurarea pana in august si nu are rost sa o inscriu pe NT deocamdata sa platesc iar la ea asigurare...etc.etc... :getlost:

 

ma mir cum a acceptat proprietarul , ti-a scris pe talon si ai radiat de la financiara ? parca ai 1 luna sa inmatriculezi masina daca ti-a scris pe talon

Link to comment
Share on other sites

Nu prea te-am ĂŽnțeles... Am certificat fiscal si fișa... O s-o ĂŽnmatriculez când i-o veni timpul... Am zis cĂŁ am luat-o dintr-un parc auto din constanța... Deci proprietarul nu are nimic ĂŽmpotrivĂŁ.

 

Frumos interior! Imi place sa-l PRIVESC, dar nu l-as pune pe masina! Trebuie curatat saptamanal!

In rest, s-o stapanesti sanatos!

Ăntr-adevar,interiorul este curațat sĂŁptĂŁmânal:) :x este o plĂŁcere sĂŁ-l curĂŁț. Plus cĂŁ nu trebuie depus prea mult efort. MeritĂŁ toatĂŁ munca,la cu aratĂŁ:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.