Jump to content

Senzor prezenta pasager E46 2004 FL


MOTANUL

Recommended Posts

azi am vb la service autorizat BMW, si mi s-a spus clar ca airbagul nu se va declansa la impact DELOC, daca senzorul este anulat.

ce sa cred ?

cei care sustin ca sare , pe ce se bazeaza ? au probat ei ? sau.......

Sunt masini care nici macar nu au senzor de prezenta pasager, iar airbag-ul sare indiferent daca e sau nu cineva in scaunul pasagerului. Interesul service-urilor este sa mergi la ei, sa cumperi de la ei plasa cu senzori, si sa le platesti manopera. Tu nu ai face la fel?

Edited by Nicoara Alex
Link to comment
Share on other sites

Sunt masini care nici macar nu au senzor de prezenta pasager, iar airbag-ul sare indiferent daca e sau nu cineva in scaunul pasagerului. Interesul service-urilor este sa mergi la ei, sa cumperi de la ei plasa cu senzori, si sa le platesti manopera. Tu nu ai face la fel?

 

pai nu stiu ce e cu comparatia asta. pai daca nu au senzor, se declanseaza pe alt criteriu airbagul. asta daca are senzor, pentru asta il are. altfel, explica-mi de ce e senzorul ala acolo. ca nu ii vad rostul.

 

nu cred ca e doar interesul celor de la service. probabil ca ei asa stiu.

 

repet, daca cineva sustine contrariul, as vrea sa il demonstreze.

 

mie unul nu imi vine sa risc viata sotiei sau a prietenilor, fara sa stiu 100 % ca e asa.

Link to comment
Share on other sites

pai nu stiu ce e cu comparatia asta. pai daca nu au senzor, se declanseaza pe alt criteriu airbagul. asta daca are senzor, pentru asta il are. altfel, explica-mi de ce e senzorul ala acolo. ca nu ii vad rostul.

 

nu cred ca e doar interesul celor de la service. probabil ca ei asa stiu.

 

repet, daca cineva sustine contrariul, as vrea sa il demonstreze.

 

mie unul nu imi vine sa risc viata sotiei sau a prietenilor, fara sa stiu 100 % ca e asa.

Te inteleg, nici eu nu as risca viata nimanui. Senzorul e acolo pentru a reduce costurile in caz de impact, daca e cineva pe scaun airbag-ul se va declansa, iar daca nu NU. Astfel reduci costurile in caz de accident cand trebuie sa schimbi toate airbag-urile. In cartea BMW mi se pare ca scrie, sa nu pui scaun de copil in locul pasagerului, fiindca senzorul nu il vede. O sa ma mai documentez ca sunt foarte curios, am citit pe un forum "din afara" ca ar sari airbag-ul www.e90post.com/forums/showthread.php?t=583819&page=1 , dar nu te poti lua dupa ei in caz de vreun accident, Doamne fereste!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Salut, sunt nou pe acest forum si vin si eu cu o intrebare, am un bmw e46 cu aceeasi problema la plasa de la pasager, am vazut ca se foloseste o rezistenta de 15kohm, atat de mare este rezistenta plasei? Intr-un clip postat pe youtube foloseste doua rezistente de cate 100 ohm. Nu sunt electrician dar am sesizat aceasta diferenta enorma.
Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt nou pe acest forum si vin si eu cu o intrebare, am un bmw e46 cu aceeasi problema la plasa de la pasager, am vazut ca se foloseste o rezistenta de 15kohm, atat de mare este rezistenta plasei? Intr-un clip postat pe youtube foloseste doua rezistente de cate 100 ohm. Nu sunt electrician dar am sesizat aceasta diferenta enorma.

 

Salut,

 

Si eu am aceeasi problema la BMW E60 si mi-am luat un dispozitiv din Marea Britanie si l-am montat sub scaun, m-a costat 50 de lei. Inlocuirea plasei ma costa 1.300 lei. Din pacat nu stiu ce valoare are rezistenta.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Salut,

 

Am un 320d E90 din 2006 si am aceeasi problema - martor airbag si centura aprinse tot timpul. Initial am deconectat mufa si am stins eroarile din tester dar daca exista o solutie permanenta as vrea sa o pun in practica. Cu toate astea nu ma pricep deloc la partea electrica si m-ar interesa sa apelez la ajutotul unei persoane care a mai facut asta. Vreo recomandare?

 

P.S. sunt din Bucuresti

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...
  • 2 months later...
  • 1 year later...
Salutare bĂŁieți. Am un e87 aceeasi problema. Pe tester sistem restayn sistem. Plasa de sub scaun. Problema este ca din plasa pe sub scaun ies 3 fire. La acest model cum pot face baypass-ul? DiferĂŁ ceva? De ce fire trebuie sa ma leg si de care nu. Si ce tip de diode si rezistente trebuie sa folosesc. Edited by RzvBRG
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.