Jump to content

Petitie catre BMW AG cu privire la nemultumirea referitoare la nivelul de detaliu pentru harta Romaniei


d-rive

  

232 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Nu mi se pare normal ca sa platim aceeasi bani pentru Navi ca ceilalti din UE dar sa nu putem folosi acest sistem la adevaratul lui potential.

Si cea mai banala navigatie de buzunar are hartile complete inclusiv pentru Romania.

Suntem in UE, aceleasi legi ne guverneaza, aceleasi drepturi si indatoriri. Consider ca in calitate de consumatori, avem dreptul la tratament egal (comparativ cu celelalte tari membre UE) din partea BMW AG.

 

E o problema doar de harta, de soft, simpla si banala si e vorba doar de niste banuti pe care BMW AG trebuie sa-i plateasca furnizorului hartii. Asa cum face lucrul asta pentru celalalte tari din UE, e normal sa o faca si pentru noi.

 

Ar fi bine ca dupa o perioada de timp, un coleg de pe forum sa faca un e-mail in germana si engleza care sa fie remis celor de la BMW AG si sa primim din partea lor un raspuns oficial.

 

Eu unul m-am saturat sa fiu nevoit ca la o masina de +80k euro cu tot ce misca pe ea, sa fiu nevoit sa pun telefonul pe bord ca si navigatie sa gasesc un oras ca... Vatra Dornei de exemplu. E penibil.

Nu mai vorbesc de celelalte sisteme BMW Assist care ar trebui sa le avem si noi dar alea depind si de alte lucruri. Dar o harta, tu-i mama ei de harta... ce mare lucru o fi.

 

Va multumesc pentru vot si haideti sa luam atitudine. Facandu-ne cunoscuta pozitia, punctul de vedere al posesorilor si pasionatilor de BMW din Romania, poate atragem atentia si asupra noastra si consider ca si noi, prin banii care-i platim pe masinile BMW, meritam RESPECT.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Dar, sa platesti mai mult aceeasi piesa, ti se pare corect? Si ma refer la pretul fara TVA. Daca avem aceeasi masina ca in D, B, NL, F etc, nu ar trebui sa platesc acelasi pret, fara TVA, pentru o bucsa, bascula, injector etc? De ce preturile pe piata noastra sunt mai mari??!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu, in mod clar nu te inseli.

@LYM, am penultima versiune. Cea din 2010 cu care a venit masina.

Trebuie sa ma uit la masina sa vad exact care e.

 

Versiunea noua e putin mai buna dar nicidecum cum ar trebui sa fie.

In Austria imi arata toata cararile dar in Romania, in afara de drumurile importante si strazile mari din orase, canci, nu gasesti nimic. Nu mai zic de drumuri judetene sau scurtaturi.

Link to comment
Share on other sites

@LYM, am penultima versiune. Cea din 2010 cu care a venit masina.

Trebuie sa ma uit la masina sa vad exact care e.

Pai pune-ti ultima versiune (am vazut ca a aparut si 2012 acum). Eu am 2011 si este incomparabil mai detaliata decat 2009 (parca), cu care a venit masina.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca o sa o pun dar din ce ziceti voi, tot nu e ceea ce ar trebui sa fie. Si mai e si cu bani, destui. Nu ca asta ar fi o problema dar macar sa stiu pe ce dau banii.

 

Cu toate ca, la cati bani a costat masina/navi, era o chestie de bun simt sa ai update gratuit, asa cum e atunci cand cumperi un Garmin sau altceva de exemplu, unde ai update-uri gratuite timp de un an.

Link to comment
Share on other sites

Bre mister @d-rive, in primul rand, am votat da. In al 2-lea rand, cu toate ca stiu ca o sa ma certi ca nu sunt ontopic, crezi ca poti include in petitia ta si faptul ca am ramas fara baterie intr-o iarna la e60 in drum spre Austria, am sunat la cea mai apropiata reprezentanta din RO si mi-au cerut 1700 lei, mi-am bagat picioarele si am mers asa mai departe iar o data ajuns la destinatie mi-am montat la reprezentanta austriaca fix aceeasi baterie cu 200 euro tva si montaj incluse ? :rolleyes: Edited by KIP
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Superba initiativa!

 

Optiunea navigatie professional costa 3300 euro in dec 2007. Primele update-uri nu contineau nici macar Ungaria si nici Romania.

 

Un simplu update de DVD (dai DVD-ul original inapoi) este cam 6 mil. Inainte se intampla de 2 ori pe an deci 12 mil/an.

 

Eu sunt pentru. Desi nu cred ca vom rezolva ceva, eu sunt pentru. Macar incercam.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Pe cat de bun gust este initiativa, pe atat de prost gust este modul in care BMW priveste acest aspect. De gunoaiele care rad printre masele cariate si dinti lipsa, nu mai discut....

 

 

 

 

Si inca un aspect:

 

 

 

Probabil ca o sa o pun dar din ce ziceti voi, tot nu e ceea ce ar trebui sa fie. Si mai e si cu bani, destui. Nu ca asta ar fi o problema dar macar sa stiu pe ce dau banii.

 

Cu toate ca, la cati bani a costat masina/navi, era o chestie de bun simt sa ai update gratuit, asa cum e atunci cand cumperi un Garmin sau altceva de exemplu, unde ai update-uri gratuite timp de un an.

 

Nu stiu unde cum de ai ajuns la concluzia asta. Eu mi-am cumparat Garminul din Suedia si nu mi s-a spus nimic in acest sens. Inafara de faptul ca m-am inscris - ce-i drept, gratuit - pe siteul lor in calitate de client, singurele lucruri pe care le-am primit gratuit au fost niste newletters si nimic mai mult. Nu am putut face nici un upgrade de harti fara sa platesc. Ultimul "upgrade" l-am achizitionat de pe okazii.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.