Jump to content

BMW 520d E60 2009


Andrei_VUV

Recommended Posts

Asta tine de Brand. Tu sti ca, spre exemplu, Rheinol are w40 cu norma C3. Idees este alta: viscozitate mai mare la cald nu ar putea duce la ungere defectuasa a anumitor componente? Sau viscozitate mai mica la uzura prematura...
Link to comment
Share on other sites

Kenbobo are E46 si banuiesc ca nu are DPF. Deci despre ce vorbim? Aici e vorba de E60 cu DPF. Poate la el merge 0w40 si nu conteaza daca are C3 sau nu.

Da..depinde de brand. Sunt si uleiuri 0w40 care au norma C3. Dar ravenol nu.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Atata timp cat uleiul vine prescris cu una din normele BMW uzuale, gen LL98, LL01 sau ultima norma LL04, nu stiu de ce se incearca inventarea altor norme, gen C3 ori whatever. Spre exemplu la LL98 se spune ca indeplineste si cerintele ACEA A3/B3, dar la LL04 nu mai zice nimic de astfel de aprobari. Probabil ca "by default" respecta si acel C3 mai nou. Acum nu trebuie sa cumparam uleiuri BMW si dupa C3, ci dupa acel LL04 la motoarele de ultima generatie cel putin. Sau va imaginati ca veti gasi atat LL04 ce respecta aprobarea C3 si altele LL04 ce nu le respecta? Sincer nu cred in treaba asta! Ori toate uleiurile LL04 respecta si C3 ori niciunul nu le respecta. Si pe de alta parte toate categoriile de uleiuri ce fac parte din LL04(0W30, 5W30, 0W40, 5W40), se pot folosi si in motoarele masinilor echipate cu DPF, asta insemnand ca nu vor afecta in nici un fel acel filtru de particule, fie ca vorbim de 5W30 sau 5W40. Evident ca un producator de uleiuri dezvolta de cele mai multe ori uleiuri de tip "usual", adica un ulei care se poate utiliza in mai multe tipuri de motoare si de la mai multi producatori. Exceptand cele OEM, gen uleiul BMW fabricat de Castrol(pana mai ieri), in rest, cele generale, asa cum am zis sunt pentru mai "multi", din aceasta cauza au si mai multe norme inscrise pe bidoane, norme sau alte aprobari. As spune ca normele sunt dedicate producatorilor de motoare care si-au creat anumite standarde, gen LongLife la BMW si alti producatori poate mai mici care nu si-au dezvoltat nici o norma proprie, si care se folosesc doar de anumite aprobari generale. Evident ca si producatorii mari care si-au creat propriile norme, le-au dezvoltat tot pe baza unor aprobari generale, standarde, cu mici completari ici si colo.

 

Pana la urma daca ai avea de ales intre doua tipuri de uleiuri, unul pe care scrie doar C3, dar nu zice nimic de LL04 si un altul pe care nu scrie nimic de aprobarea C3, dar scrie clar de LongLife-04, tu pe care l-ai alege? Eu l-as alege din start pe cel pe care-i trecut LL-04 oferindu-mi certitudinea ca acesta sigur are aprobarea BMW de a fi utilizat in motoarele sale.

 

Eu zic sa nu ne mai complicam existenta. :console:

 

 

BMW Oil Specifications

 

 

BMW Longlife-98Special long-life engine oil, approved by BMW. Also meets ACEA A3/B3, API SJ/CD, EC SAE 5W-40. Usually required for BMWs manufactured before MY 2002.

BMW Longlife-01Special BMW approval for fully synthetic long-life oil. Product meets ACEA A3/B3 and API: SJ/CD EC-II. Usually required for BMWs built after MY 2002. Can also be used where a BMW Longlife-98 oil is recommended.

BMW Longlife-04Special BMW approval for fully synthetic long-life oil. Viscosities are SAE 0W-30, 0W-40, 5W-30 and 5W-40. Usually required for BMWs equipped with a diesel particulate filter (DPF). Can also be used where a BMW Longlife-98 or BMW Longlife-01 oil is recommended.

 

ACEA Engine Oil Sequences

 

 

A/B : gasoline and diesel engine oils

A1/B1 Stable, stay-in-grade oil intended for use at extended drain intervals in gasoline engines and car & light van diesel engines specifically designed to be capable of using low friction low viscosity oils with a high temperature / high shear rate viscosity of 2.6 mPa*s for xW/20 and 2.9 to 3.5 mPa.s for all other viscosity grades. These oils are unsuitable for use in some engines. Consult owner manual or handbook if in doubt.

 

A3/B3 Stable, stay-in-grade oil intended for use in high performance gasoline engines and car & light van diesel engines and/or for extended drain intervals where specified by the engine manufacturer, and/or for year-round use of low viscosity oils, and/or for severe operating conditions as defined by the engine manufacturer.

 

A3/B4 Stable, stay-in-grade oil intended for use in high performance gasoline and direct injection diesel engines, but also suitable for applications described under A3/B3.

 

A5/B5 Stable, stay-in-grade oil intended for use at extended drain intervals in high performance gasoline engines and car & light van diesel engines designed to be capable of using low friction low viscosity oils with a High temperature / High shear rate (HTHS) viscosity of 2.9 to 3.5 mPa.s. These oils are unsuitable for use in some engines. Consult owner manual or handbook if in doubt.

 

 

C : Catalyst compatibility oils

C1 Stable, stay-in-grade oil intended for use as catalyst compatible oil in vehicles with DPF and TWC in high performance car and light van diesel and gasoline engines requiring low friction, low viscosity, low SAPS oils with a minimum HTHS viscosity of 2.9 mPa.s. These oils will increase the DPF and TWC life and maintain the vehicles fuel economy. Warning: these oils have the lowest SAPS limits and are unsuitable for use in some engines. Consult owner manual or handbook if in doubt.

 

C2 Stable, stay-in-grade oil intended for use as catalyst compatible oil in vehicles with DPF and TWC in high performance car and light van diesel and gasoline engines designed to be capable of using low friction, low viscosity oils with a minimum HTHS viscosity of 2.9mPa.s. These oils will increase the DPF and TWC life and maintain the vehicles fuel economy. Warning: these oils are unsuitable for use in some engines. Consult owner manual or handbook if in doubt.

 

C3 Stable, stay-in-grade oil intended for use as catalyst compatible oil in vehicles with DPF and TWC in high performance car and light van diesel and gasoline engines, with a minimum HTHS viscosity of 3.5mPa.s. These oils will increase the DPF and TWC life. Warning: these oils are unsuitable for use in some engines. Consult owner manual or handbook if in doubt.

 

C4 Stable, stay-in-grade oil intended for use as catalyst compatible oil in vehicles with DPF and TWC in high performance car and light van diesel and gasoline engines requiring low SAPS oil with a minimum HTHS viscosity of 3.5mPa.s. These oils will increase the DPF and TWC life. Warning: these oils are unsuitable for use in some engines. Consult owner manual or handbook if in doubt.

 

 

E : Heavy Duty Diesel engine oils

E4 Stable, stay-in-grade oil providing excellent control of piston cleanliness, wear, soot handling and lubricant stability. It is recommended for highly rated diesel engines meeting Euro I, Euro II, Euro III, Euro IV and Euro V emission requirements and running under very severe conditions, e.g. significantly extended oil drain intervals according to the manufacturer's recommendations. It is suitable for engines without particulate filters, and for some EGR engines and some engines fitted with SCR NOx reduction systems. However, recommendations may differ between engine manufacturers so Driver Manuals and/or Dealers shall be consulted if in doubt.

 

E6 Stable, stay-in-grade oil providing excellent control of piston cleanliness, wear, soot handling and lubricant stability. It is recommended for highly rated diesel engines meeting Euro I, Euro II, Euro III, Euro IV and Euro V emission requirements and running under very severe conditions, e.g. significantly extended oil drain intervals according to the manufacturer's recommendations. It is suitable for EGR engines, with or without particulate filters, and for engines fitted with SCR NOx reduction systems. E6 quality is strongly recommended for engines fitted with particulate filters and is designed for use in combination with low sulphur diesel fuel. However, recommendations may differ between engine manufacturers so Driver Manuals and/or Dealers shall be consulted if in doubt.

 

E7 Stable, stay-in-grade oil providing effective control with respect to piston cleanliness and bore polishing. It further provides excellent wear control, soot handling and lubricant stability. It is recommended for highly rated diesel engines meeting Euro I, Euro II, Euro III, Euro IV and Euro V emission requirements and running under severe conditions, e.g. extended oil drain intervals according to the manufacturer's recommendations. It is suitable for engines without particulate filters, and for most EGR engines and most engines fitted with SCR NOx reduction systems. However, recommendations may differ between engine manufacturers so Driver Manuals and/or Dealers shall be consulted if in doubt.

 

E9 Stable, stay-in-grade oil providing effective control with respect to piston cleanliness and bore polishing. It further provides excellent wear control, soot handling and lubricant stability. It is recommended for highly rated diesel engines meeting Euro I, Euro II, Euro III, Euro IV and Euro V emission requirements and running under severe conditions, e.g. extended oil drain intervals according to the manufacturer's recommendations. It is suitable for engines with or without particulate filters, and for most EGR engines and for most engines fitted with SCR NOx reduction systems. E9 is strongly recommended for engines fitted with particulate filters and is designed for use in combination with low sulphur diesel fuel. However, recommendations may differ between engine manufacturers so Drivers Manuals and/or Dealers should be consulted if in doubt.

 

 

 

 

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

...e vorba de gradul de vascozitate la temperaturi ridicate...din punctul meu de vedere un ulei sa fie "mai superior" este gradul de protectie care il ofera motorului respectiv de esterii pe care ii contin... 5W30 /5W40 arata gradul de vascozitate la rece/cald...daca motorul functioneaza la temperaturi ridicate sau in sarcina mai mare in cea mai mare parte a timpului atunci 5W40 e indicat daca nu 5W30 e ok... Edited by MscleMike
Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna temperaturi ridicate? (presupun ca te referi la temperatura ambianta din moment ce masina prin termostate o tine relativ constanta). de asemenea ce inseamna sarcina mai mare (ceva talpa?). Edited by MCO
Link to comment
Share on other sites

Frumos si punctual expus RaYn3.

 

Totusi intrebarea mea, fara raspuns inca, este: Ar ajuta un ulei 5w40 la protectia motorului sau mai rau i-ar face comparativ cu 5w30.

 

Eu zic ca nu I-ar afecta cu nimic o astfel de trecere, dar doar daca motorul are o anumita uzura deja. Automat, la un rulaj mai mare apare o uzura generala, uzura inclusiv asupra componentelor motorului. Aceasta uzura se traduce prin jocuri marite intre diverse componente, deci un spatiu mai mare ce necesita a fi "umplut" cu ulei, ulei care sa asigure ungerea si racirea. In aceasta situatie, daca uleiul este mai subtire, acel joc marit nu va mai putea fi umplut corespunzator, pelicula fiind mai subtire pentru acel joc crescut in timp ca urmare a uzurii normale. Asta inseamna ca poate este nevoie de un ulei putin mai gros care sa asigure o perlicula mai groasa de ulei in acel spatiu, un ulei care nu se scurge la fel de repede si continua sa asigure lubrefierea, dar in acelasi timp si racirea componentelor. Evident ca o data cu adaugarea unui ulei mai gros, va creste presiunea pusa pe garnituri/furtunuri, doar ca avand deja anumite jocuri marite intre componente ca urmare a uzurii, aceasta presiune se va compensa prin faptul ca uleiul acesta(mai gros) se va putea "raspandi" prin acele jocuri marite. Daca motorul este la inceput de drum(nou), intr-adevar ar fi gresit sa faci aceasta mutare, altfel nu cred ca-i poti face ceva rau. Evident acum sa nu treci de la W30 la W60 ori mai mare, ca asa poate ii faci rau(cel putin garniturile) si daca ai 200k Km. Dar de la 5W30 la 5W40 dupa un anumit nr de KM la bord(uzura), nu vad nimic gresit.

Link to comment
Share on other sites

Daca vreau o schimbare este in bine. Masina fiind recent achizitionata incerc s-o "cunosc" si sa-i ofer ,pe cat posibil" ce-i mai bun :). De aceea atatea intrebari.... dar si raspunsuri din partea colegilor. Am citit despre uleiuri de ceva timp incoace (cam 4 ani) dar tot nu m-am lamurit legat de viscozitatea la cald... mai ales in cazul motoarelor de noua generatie... la E46 a fost simplu 5w40 si merge impecabil. La N47 nu stiu daca face bine sau rau...
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am abtinut sa comentez pe celalalt topic al lui andrei...cu f-ul...tot pe tema asta.

adica spune ca propietarul a preferat alt tip de ulei, cu alte specificatii decat cele recomandate de bmw.la 98.000 km parca a schimbat ambele turbo...de ce oare?

Eu am 225.000 km cu masina.de la 0 la km astia a pupat doar bmw ll4 5w30 si asa va pupa pana isi da duhul...cel putin la mine.

turbo l-am schimbat la 183.000...cand toate au termen pe acolo.

ulei nu manamca din 15 in 15.000 de km.

deci...sa imi pun oare semne de intrebare cand e vorba de uleiuri?

NU!!!!!

Bafta cu masina.da-i cox si mentenanta preventiva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am abtinut sa comentez pe celalalt topic al lui andrei...cu f-ul...tot pe tema asta.

adica spune ca propietarul a preferat alt tip de ulei

Am incercuit in poza tipurile de ulei acceptate la mine. Merge oricare din cele 4, numai sa respecte specificatiile din dreapta , adica LL04 si C3.

 

http://i57.tinypic.com/29m9lp0.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ Alex_wly: un argument solid si edificator. Multumesc! Legat de mentennanta preventiva este evidenta, nu :D

 

@ akon: am sa continuu cu 5w30 OE sau Castrol, Rheinol sau Ravenol. Ma gandesc eu ca sunt optimizate primele doua dar si celelalte 2 brand-uri sunt, pare-se, ok. Legat de Motul am oaresce rezerve citind unele lucruri nu tocmai bune, parca tot pe forum (depuneri ciudate pe fundul bidonului samd).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am incercuit in poza tipurile de ulei acceptate la mine. Merge oricare din cele 4, numai sa respecte specificatiile din dreapta , adica LL04 si C3.

 

Vad ca mai nou spun direct in carte ca i in regula sa pui si w30 si w40 atata timp cat respecta norma bmw ll04. Atunci ma intreb de unde paranoia asta generala ca daca pui un w40 se strica motorul? Ori ca afecteaza dpf ul? LE. MCO, daca n ai probleme cu w30 ramai tot pe acesta. La fel daca nu ti consuma mult, ramai tot pe acesta. Ca la F1 la pneuri, un w30 este prime si w40 este optionalul :)

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Andrei, nu zic ca un tipde ulei e mai bun ca altul...nu sunt in masura...cunosc detalii despre uleiuri, specificatii, dar ma rezum la atat atata timp cat masina merge super bine.

stiti cum faceti voi....merge masina struna....dar pt ca am facut 200.000 de km trebuie sa schimb ceva, nu pt ca asa e recomandat sau pt ca am probleme, ci pt ca asa mi se "trezeste" mie.

nu vreau sa ma repet.

eu fac ce ma taie pe mine capul.fiecare are dreptul sa faca ce vrea pe banii lui.

inca o data, nu zic ca un ulei este mai bun ca altul.

merg pe ce imi merge bine ;)

 

edit:decat sa schimb tipul de ulei, prefer sa fac revizia la 10.000 de km in loc de 15.000 sau la 7500 km in loc de 10.000.

 

eu am facut reviziile de cand am luat masina <67.000km> pana acum, la 225.000 la interval de 15.000km.

urmatoarea o fac in curand apoi reduc intervalul la 10.000km.

dar uleiul ramane acelasi

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

Cand zici "voi" este generic, nu? :)

repet, fiecare face ce si cum vrea...categoric este generic si nu vreau sa jignesc pe nimeni.

imi spun si eu parerea...atat....mi se pare ca se da prea multa atentie subiectului si nu se ajunge la o concluzie.

e ca dilema cu oul si gaina :))))

te salut

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.