Jump to content

BMW E93 M Aerodynamic 320i 2009


neo_andersson

Recommended Posts

In curand....... se vinde :)

 

M-am hotarat sa vand E93-ul, saptamana viitoare il voi posta pe Mobile/Autovit si poate si aici pe forum.

 

Maine ii schimb parbrizul deoarece am luat o piatra si nu vreau sa o scot la vanzare asa, are acum aproximativ 123.000 km.

 

Sunt in negocieri ce sa iau in loc tinand cont ca masina este condusa 95% de sotie, cred ca voi lua un X4 dar nu sunt inca 100% convins.

Link to comment
Share on other sites

In curand....... se vinde :)

 

M-am hotarat sa vand E93-ul, saptamana viitoare il voi posta pe Mobile/Autovit si poate si aici pe forum.

 

Maine ii schimb parbrizul deoarece am luat o piatra si nu vreau sa o scot la vanzare asa, are acum aproximativ 123.000 km.

 

Sunt in negocieri ce sa iau in loc tinand cont ca masina este condusa 95% de sotie, cred ca voi lua un X4 dar nu sunt inca 100% convins.

Poate ai vrut sa spui "100% convinsã" :D

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Multumesc, da are destul de multe optiuni. Il vand exact asa cum e chiar daca multa lume imi spunea sa scot sistemul de sunet B&O. :)

Ce nu este scris in anuntul de pe mobile e faptul ca toate reviziile la zi sunt facute in reteaua Automobile Bavaria / MHS Motors si se pot verifica oricand.

Are elemente revopsite (bara fata, spate, capota) de la zgarieturi si ciupituri de piatra si am schimbat parbrizul acum 2 saptamani tot din cauza unei pietre. Am pus parbriz original Pilkington.

In afara reviziilor normale unde am folosit exclusiv consumabile originale BMW, in ianuarie 2014 am inlocuit injectoarele, bujiile si bobinele (toate originale BMW) operatie in urma careia consumul a scazut in medie cu 1.5l/100km. In martie 2014 am inlocuit discurile si placutele fata spate (originale BMW).

Alte elemente inlocuite in ultimii 2 ani (toate originale bmw) sunt: articulatii fata, senzorul NOx si un termostat.

Pentru toate piesele puse la aceasta masina de la 0km si pana in ziua de azi am toate facturile de provenienta precum si facturile de manopera din reteaua BMW.

 

http://s15.postimg.org/q93gmf1pj/image.jpg

 

http://s15.postimg.org/rmqi3zbl3/image.jpg

Edited by neo_andersson
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Azi i-am schimbat kit-ul de ambreiaj care dadea ceva semne de oboseala si se auzea si putin zgomot de la rulment.

Am luat kit-ul original BMW.

In drum spre service am facut o pana frumoasa in urma careia am reusit sa tai cauciucul aproape 30 cm, drept pentru care marti primeste si un set de cauciucuri noi de vara, ca doar vine iarna in curand. :)

 

Am zis ca o scot la vanzare dar nu ma opresc din bagat bani in ea. :frantics:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Si pentru ca vreau sa o vand, am mai bagat ceva bani in ea in ultima saptamana. Viitorul proprietar probabil va fi foarte fericit.

 

- discuri fata + spate - originale BMW

- placute fata + spate + senzori - originale BMW

- sonda Lambda prima de pe evacuare care dadea sporadic o eroare electrica.

 

Azi cand am schimbat sonda Lambda am vazut ca de fapt cand am fost in service sa schimb kit-ul de ambreiaj, mi-au ciupit putin cablul de la sonda si practic atingea la masa. Cablul trece exact pe langa cutie si cred ca nu au fost atenti. Am schimbat sonda deoarece o luasem noua cu toate ca puteam repara acel cablu.

 

Dupa schimbarea sondei e necesara resetarea unor adaptari pe motor si apoi trebuie mers in regim de autostrada (v>120kmh minim 30 minute).

 

Surpriza placuta a fost consumul dupa acest testdrive pe A2 (Bucuresti-Calarasi-Bucuresti).

 

http://s8.postimg.org/kllqu0czl/IMG_0346.jpg

Edited by neo_andersson
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.