Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Timbru de mediu, actiune admisa pe fond, inmatriculare fara taxa / recuperare taxa. In calea de atac nu am solutii inca. ( nu am citit toate postarile, daca exista astfel de informatii scuze anticipat)

 

TRIBUNALUL ***** D: 7**3/1*1/2013 13.03.2014 Ora estimata: 08:30Complet: C1 CAF Tip solutie: Admis fond Solutia pe scurt: Admite actiunea . Obliga parata Administratia Finantelor Publice **** –actualmente Administraţia Judeteana a Finantelor Publice **** sa restituie reclamantului suma de 2260 lei reprezentand timbru de mediu reactualizată cu dobânda legală în materie civilă calculată de la data de 16.04.2013 si până la data plăţii efective . Obliga pârâta sa-I plateasca reclamantului suma de 376 lei cu titlu de cheltuieli de judecata , respectiv taxa judiciara de timbru si onoriu avocat ales . Cu drept de recurs în 15 zile de la comunicare .

 

Document: Hotarâre 4**/2014 13.03.2014 D: 6**9/**1/2013 estimata: 08:30Complet: C1 CAF Tip solutie: Admite cererea. Solutia pe scurt: Admite acţiunea.Obligă pârâtul să înmatriculeze autoturismul fără perceperea timbrului de mediu. În baza art.453 NCPC obligă pârâtul la plata sumei de 850 lei cu titlu de cheltuieli de judecată reprezentând onorariu avocat ales şi taxa judiciară de timbru. Cu recurs în 30 de zile de la comunicare.

 

Document: Hotarâre *5/2014 22.01.2014 D:68**/*2*/201306.03.2014 Ora estimata: 08:30Complet: C1 CAF Tip solutie: Admis fond. Solutia pe scurt: Admite actiunea . Obliga parata Administratia Finantelor Publice *****i –actualmente Administraţia Judeteana a Finantelor Publice ****i sa restituie reclamantului suma de 3350 lei reprezentand timbru de mediu . Obliga pârâta sa-I plateasca reclamantului suma de 800 lei cu titlu de cheltuieli de judecata , respectiv taxa judiciara de timbru si onoriu avocat ales; prin reducerea onorariului ales la 500 lei.

 

Document: Hotarâre **7/2014 06.03.2014 TRIBUNALUL ****I D: 94**/9*/2013 14.03.2014 Ora estimata: 9:00Complet: D 3 c.a.Tip solutie: Admite cererea Solutia pe scurt: Admite cererea introdusă de către reclamantul M S V în contradictoriu cu pârâta Administraţia Finanţelor Publice a mun.***. Obligă pârâta să restituie reclamantului suma de 3543 lei, încasată cu titlu de taxă pe poluare, precum şi dobânda legală calculată potrivit prevederilor din Codul de procedură fiscală, începând cu ziua plăţii şi pînă la momentul restituirii debitului. Obligă pîrîta să achite reclamantului suma de 600 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare, reducînd onorariul apărătorului .

 

Si mai sunt.....(imi cer scuze pentru stergerea unor date din context, privind partile, instanta si nr. de dosar)

Edited by mihai800
Link to comment
Share on other sites

taxa apare ca fiind recuperata doar din clipa in care exista o cerere de restituire depusa la ANAF. Daca exista sentinta (de restituire) de la curtea de apel dar nu s-a facut cerere de restituire la ANAF,taxa apare ca fiind nerecuperata.

 

Din ce stiu eu aceasta cerere de restituire a taxei se depune la ANAF inainte de inceperea procesului. Bineinteles ANAF refuza restituirea, in scris...si astfel se incepe judecata.

 

Stiu pe cineva care a intrebat la ANAF fix acest lucru si raspunsul a fost exact ce am spus eu. Bineinteles ca nu exista garantii, intrucat fiecare face la noi cum il taie capul si nu prea cunoaste legile / regulamentul, deci e foarte posibil ca in diferite sectii ANAF sa primesti raspunsuri diferite :)

 

Referitor la noul timbru de mediu, cu siguranta se vor castiga irevocabil procese si pentru asta. Vor fi din ce in ce mai multe castigate, chiar daca nu conteaza precedentul in Romania, speta este identica deci judecatorii se vor alinia cu deciziile.

 

Ma indoiesc ca o vor scoate ei direct, ce interes ar avea? Iau la inmatriculare suma intreaga de la oameni, apoi omul da in judecata si castiga probabil...dar mai trece un an, avocatul mananca si el, statul se foloseste de bani, produce dobanda...apoi plateste esalonat omului in 5 ani + onorariul avocatului (acoperit probabil din dobanda banilor folositi timp de 5 ani) si tot asa. Plus ca nu toti dau statul in judecata, in special pentru sume mici gen 100-200 euro.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Mie mi-au respins actiunea definitiv dupa recursul celor de la ANAF! :( Asta e! Nici nu mi-am mai batut capul, desi le-am dat 1500Euro in mai 2012! Poate daca imi luam avocat aveam sanse mai mari, cu toate ca la prima infatisare cei care-si luasera avocati erau in mare parte doar proaspeti absolventi de drept! Cred ca este o intelegere iar intre institutiile statului ca de obicei, sa nu se mai dea rezolutii favorabile in aceste cazuri! La prima infatisare chiar am vb cu o avocata care astepta ca si mine spunandu-mi la acea vreme ca sigur voi castiga fiind vorba despre taxa pe modelul vechi! Uite ca n-a fost chiar asa, desi prima hotarare mi-a fost data favorabil! Tara lu' peste prajit!
Link to comment
Share on other sites

Pe bune??? Asta e dubios rau...deci inseamna ca nu tre sa ma bucur inca.

 

Un amic de-al meu de exemplu a pierdut din prima, aceeasi speta cu a mea...pe taxa veche, acelasi avocat.

 

Dupa ce kkt de reguli se judeca procesele astea?

 

Oricum daca pierd fac recurs mai departe la CEJ sau ce-o fi. Tu nu ai mai facut recurs?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu! N-am mai facut! Ideea este ca dupa ce s-a judecat recursul, nici nu m au instiintat de nimic, tot asteptam un rasp de orice fel, verificam aproape zi de zi statusul dosarului pe pagina aia lor si nimic. Pana la urma am decis sa merg pana la tribunal sa aflu ceva. Am solicitat dosarul si totul era aranjat! Im favoarea statului evident! Daca-mi aduc aminte bine zicea ca dispozitia este definitiva si irevocabila! Nu stiu daca asta inseamna si faptul ca nu mai poti face recurs, dar m a si luat o stare de greata fata de ei ca mi perit tot cheful. Asta e, ma consolez cu faptul ca voi putea cere mai multi bani la vanzarea masinii, nefiind nevoit sa i scad!
Link to comment
Share on other sites

Un amic de-al meu de exemplu a pierdut din prima, aceeasi speta cu a mea...pe taxa veche, acelasi avocat.

 

Dupa ce kkt de reguli se judeca procesele astea?

 

 

In Completele de judecata ajung toti pilosii, care in loc sa citeasca dosarele ajung sa le rezolve cu copy-paste, am vazut eu decizii care nu aveau nicio logica si nu vorbeau de dosaru in cauza, ce sa te mai miri, pana nu ii impuscam sau macar sa-i responsabilizam putand sa pateasca ceva in cazul unor astfel de decizii, vor putea da cu banu si decizii copy-paste.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
ce aiureala cu taxa asta platita in 15 mii de rate, eu cand am platit-o am platit toti banii odata deci ar fi frumos sa ii primesc si eu tot asa. nici eu nu am recuperat taxa, sa imi bat capul ca sa vad banii peste 10 ani ?! si in caz de vanzare iar bataie de cap
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

M-a informat si pe mine avocatul ca am castigat recursul, sentinta e definitiva si irevocabila.

 

Cica acum trebuie sa merg personal la Tribunal sa legalizez si sa ridic sentinta, cu care sa ma duc la ANAF sa cer restituirea taxei.

 

Ma poate indruma cineva care a facut asta, cam ce pasi trebuie urmati? Multumesc!

 

PS: nu inteleg de ce am luat -1 cand am spus ca am intentat procesul dupa ce am vandut masina...acest lucru a fost negociat cu cel care a cumparat, nu s-a facut pe la spate, sa-i fac omului probleme la re-vanzare.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

am inteles ca s-au castigat unele procese si pe timbru de mediu. dar sunt doar cazuri foarte razlete (probabil interpretarea catorva judecatori), inca nu este o decizie a curtii europene care sa fie invocata in toate procesele, daca ar exista atunci s-ar castiga pe banda rulanta.

 

din ce am inteles motivarea pt castig ar fi ca inca exista o discriminare intre masinile inmatriculate (astea deja ar avea taxa platita in proportie covarsitoare) si cele aduse din afara unde niciuna nu are taxa platita.

personal mi se pare slabut motivul pt castigare un motiv mai intemeiat mi se pare a fi acela ca timbrul de mediu (sa zicem o taxa legala) nu mai trebuie platit daca pt masina respectiva s-a platit deja taxa de prima inmatriculare (o taxa dovedit ilegala). adica nu poti sa echivalezi o taxa care spui ca e legala cu una dovedita ilegala.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.