Jump to content

Fara DPF si Catalizator,mai e masina Euro 4 ?


Recommended Posts

acum ti-ai adus aminte ca s-a intunecat brusc si nu stiai de ce? :)

nu si-a dat seama ca a venit seara,a crezut ca a trecut pe langa mine ! Glumeam.

 

cãlin, sa schimbi si filtrul epurator când ii faci revizia.

l-am desfacut si m-am uitat in el.E gol ! adica curat !

 

acum ti-ai adus aminte ca s-a intunecat brusc si nu stiai de ce? :)

 

On - dar de ce nu ai facut RAR-ul intai si apoi sa te fi apucat de scos DPF-ul si ce ai mai anulat tu pe acolo?

din cauza ca era infundat grav dpf-ul ,din cauza caldurii extreme de acolo,s-a blocat turbina ,si a inceput sa se topeasca geometria variabila de la turbina.Ma rog, varfurile de la palele alea de la turbo s-au inrosit de caldura si au inceput sa se topeasca.Plus ca nu tragea deloc masina .De-aia graba asta cu "extirparile "Bine ca macar nu am deloc joc in axul turbinei.

 

scufita s-a ratacit prin padurea cu alune.

kip daca te prinde scufi te bate :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

cati km are masina? daca nu mai treaceau gazele din evacuare deloc prin el, e nasol atunci, bine ca ai scapat cu turbina ok...dar totusi cred mai ai ceva probleme la cat fum zici ca scoate, chiar si fara DPF si nu ar trebui sa scoata atat de mult.
Link to comment
Share on other sites

cati km are masina?

nu stiu

daca in Germania km nu sunt manariti,atunci masina are 150 de mii

oricum,multe se bat cap in cap la masina asta.Nu am primit cartea de servis a masinii, si am primit decat o cheie

pe de alta parte,un amic care a pus testeru' pe ea ,a zis ca vede peste 7000 de ore de functionare a motorului !

uzura din interiorul masinii poate fi o uzura de 150kkm ,dar sunt alte semne care sugereaza ca km au fost dati inapoi.As vrea eu sa stiu cati kmm reali are masina,nu de alta dar deja stau 10000 de euro in ea.Sa stiu km macar asa,pt cultura mea generala.

Link to comment
Share on other sites

Dar de ce ai golit si catalizatorul? Nu mai bine il lasai asa si desfiintai doar dpf? Sau sunt in aceeasi carcasa si acest lucru era imposibil?

 

Intreb pentru ca si DPF-ul de pe e90-ul meu a inceput sa faca figuri si ma gandesc foarte serios sa-l elimin...

Edited by allex_nastase
Link to comment
Share on other sites

Dar de ce ai golit si catalizatorul?

din pacate,au avut altii grija de catalizator inaintea mea, acolo in De.Eu nu l-as fi eliminat niciodata.Eu doar am scos (golit)dpf-ul si fizic si din soft si am platit pt asta o gramada de bani.Macar acuma trage masina cum trebuie

Edited by Calin SL
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Datorita faptului ca filtru de particule de pe masina mea face figuri cam multe in ultima vreme, sunt din ce in ce mai convins ca trebuie sa-l elimin...am tot citit pe net si inca nu mi-e clar un aspect: ce se intampla cu sondele de dinainte si de dupa dpf daca eu inlocuiesc intreg ansamblul cu o teava? Cum se "pacalesc" aceste sonde pentru a nu influenta buna functionare a motorului si erorile din bord? E suficienta doar anularea din soft si scap de orice belea?
Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna ca face figuri?

 

Intra in regenerare imediat cum plec din parcare, dupa ce a stat peste noapte nemiscata (deci motor rece), nu-i e suficient un drum de dus-intors Bucuresti-Pitesti pentru regenerare.... practic sta numai in regenerare... Il dau jos, dar ce fac cu sondele alea daca ii pun teava? Se sudeaza pe noua teava in aceeasi ordine sau cum?

Link to comment
Share on other sites

Intra in regenerare imediat cum plec din parcare, dupa ce a stat peste noapte nemiscata (deci motor rece), nu-i e suficient un drum de dus-intors Bucuresti-Pitesti pentru regenerare.... practic sta numai in regenerare... Il dau jos, dar ce fac cu sondele alea daca ii pun teava? Se sudeaza pe noua teava in aceeasi ordine sau cum?

cum aflii cand intra in regenerare ?

Link to comment
Share on other sites

la o saptamana dupa ce mi-am adus masina (de la semnatura) din Germania ,am avut niste probleme cu ea si m-am hotarat sa fac miscarea asta radicala.Adica Filtru de particule eliminat si fizic si din soft ,catalizatorul golit de orice continut !

-rezultatul este ca masina trage f f bine dar da fum , mult fum ,nu doar in ture,ci si la relanti

Atentie mare in clip si la ce zgomot ciudat imi scoate ,ce mama dreq ....V-ati mai intalnit cu asa ceva ? Cred ca e dracu in ea :D

---------------------------------------

 

Edited by Calin SL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.