Jump to content

E46 Coupe - 320 WOU


Trask

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Folie neaparat, 50 fata spate ar fi ideal.

Nu prea-mi place folia. Mi-as pune doar pe geamurile spate dar nu foarte inchisa.

 

Salut. ai schimbat butonul de la geamurile spate cu dublu click? La mine se deschid automat dar la inchidere trebuie sa tin apasat. Oricum trebuie sa schimb un buton spate ca mi sa rupt... poate as putea sa il inlocuiesc cu dublu si eu.

Salut. Din fabrica geamurile spate nu se inchid la un singur impul. @Butzy are dreptate, trebuie modificat switchul existent. Si mai mult de atat, trebuie si codata functia. Eu am aceste modificari facute deja si am facut un tutorial care te va ajuta! Bafta!

DIY

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salut... foarte furmoasa masina si de asemenea jantele.... o parere ar fi sa o lasi si pe spate la aceasi dimensiune ca si pe fata... am vazut foarte multe bmw uri care au dropu mai mare pe fata si nu inteleg de ce ? de ce se vrea fundu asa de sus si spatiu ala la arpia spate si spatiu inexistent pe fgata?

 

oricum asta e doar parerea mea si pentru asta probabil trebuie evazata putin aripa spate. Masina arata super bine. Pana la urma interioru l-ai terminat ca nu am mai vazut poze cu produsul finit. Ma gandeam si eu la a mea la un interior negru si is curios cum a iesit la faza cu pielea. De asemena ma gandeam sa reconditionez trimurile interioare si plasticele alea de pe la consola centrala cu plastidip. Ai vreo parere daca merge asa?

 

Anveloipele le-ai omologat sau umbli asa cu ele?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru aprecieri.

Personal, nu mi se pare ca masina e mai ridicata de fund. Eu sper sa o mai las atat pe fata cat si pe spate si sa roluiesc aripile spate.

Inca nu am finalizat proiectul cu trimurile interioare. Sunt gata doar cele din fata si spate (A si C).Au iesit excelent si se potrivesc perfect cu bordul si pielea de pe scaune. Cand voi avea ocazia le voi mai face cateva poze. Vor urma si cele de mijloc ( B ) dar sunt mai greu de scos si am nevoie de timp mult. Legat de Plastidip, este posibil sa tina dar foarte important este ca suprafata sa fie bine degresata iar straturile de plastidip sa fie aplicate corect.

Nu cred ca se pot omologa anevelopele. Incerc sa nu ies in evidenta pe sosele si-n felul asta evit problemele. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

N-am mai scris de mult pe topic. Intre timp:

- am cumparat o evacuare de E46 330i, cea cu tipsuri cromate, care urmeaza sa fie montata pe masina. Imi poate recomanda cineva un service bun unde as putea face aceasta operatiune?

- de 1Mai mi s-au furat capacele de la jante :( Nu cred ca voi cumpara altele, iar daca nu ma voi putea obisnui fara ele, va trebui sa schimb jantele...

- am curatat valva EGR si filtrul epurator. Masina trage f bine insa scoate mult fum negru. Inca nu am gasit cauza dar mai sap. Urmeaza sa verific furtunul care face legatura intre EGR si intercooler pentru ca pare umed.

Link to comment
Share on other sites

Pentru fum trebuie sa verifici toate furtunele de la EGR, turbo,intercooler, electrovalve, furtunase vacuum, filtru de aer, egr.

 

Mai poate sa fie si de la resoftare.

 

In prima faza dupa ce verifici furtunul de care ziceai, vezi cum se comporta daca anulezi provizoriu EGR-ul (scoti furtunasul de vacuum de la el si il obturezi cu ceva).

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Tind sa cred ca problema n-ar fi de la resoftare, pentru ca in perioada imediat de dupa nu scotea deloc fum... Totul a inceput dintr-o data. Am verificat furtunasele de vacuum si chiar l-am inlocuit cu unul OE pe cel ce intra in EGR. Am facut si testul cu anularea EGR prin obturarea furtunului de vacuum insa tot da fum. Filtrul de aer este schimbat, injectoarele ies in parametrii pe INPA, cu abateri relativ mici gen +-0.5...
Link to comment
Share on other sites

Tind sa cred ca problema n-ar fi de la resoftare, pentru ca in perioada imediat de dupa nu scotea deloc fum... Totul a inceput dintr-o data. Am verificat furtunasele de vacuum si chiar l-am inlocuit cu unul OE pe cel ce intra in EGR. Am facut si testul cu anularea EGR prin obturarea furtunului de vacuum insa tot da fum. Filtrul de aer este schimbat, injectoarele ies in parametrii pe INPA, cu abateri relativ mici gen +-0.5...

poate turbo nu mai baga bine....

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

N-am mai scris de mult pe topic. Intre timp:

- am cumparat o evacuare de E46 330i, cea cu tipsuri cromate, care urmeaza sa fie montata pe masina. Imi poate recomanda cineva un service bun unde as putea face aceasta operatiune?

Eu mi le-am pus la art vision. E un tip super de treaba care face numai evacuari etc. pe sos. Fundeni. Da-mi p.m daca vrei nr-ul lui. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 4 months later...

Odata cu venirea primaverii, am dus masina in service unde vor fi montate urmatoarele:

- kit suspensie sport

- bielete antirului

- bucse bascula Lemforder

- placute frana fata/spate Ate

- tampoane motor/cutie viteze

 

M-am decis sa pastrez jantele asa ca:

- am roluit aripile spate

- cumparat capace jante OEM pe care urmeaza sa le vopsesc

- cumparat anvelope 205/45/17 Nankang NS2 ideale pentru stretch. Vor fi puse pe 8 respectiv 9J :)

 

Luna asta sper sa urc si finala OEM de 330ci

 

Sambata voi face reglajul final al suspensiei si unghiul de fuga. Abia astept sa vad rezultatul final.

 

post-57693-14279624511044_thumb.jpegpost-57693-14279624769656_thumb.jpegpost-57693-14279627645751_thumb.jpeg

Edited by Trask
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.