Jump to content

Sezonul 2013 - F1


4EST

Recommended Posts

pai au putina dreptate totusi. desi anvelopa e un slick ea are o directie de rotatie. multe echipe monteaza voit anvelopa invers, se practica de ani de zile

 

pe de alta parte pirelli nu a interzis practica asta ca fiind periculoasa

 

am citit undeva odata un articol despre ce +/- implica montarea anvelopei inves directiei de rotatie dar nu mai tin minte exact

Link to comment
Share on other sites

Rosberg a luat tzeapa cu calificarile. Au crezut ca nu mai trebuie sa iasa in finalul Q2 si a iesit pe 11

 

Avand in vedere ca Ham a iesit pe 1, putea lejer sa fie o prima linie Merc

Asa, Ham e incoltit de taurii rosii

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare stupid modul in care echipa a gestionat situatia pentru Rosberg. Or fi avut impresia ca timpul lui Rosberg este de prea bun ca sa mai poata fi depasit de pluton.

 

Sa vedem cursa, Ferrari coace ceva.

Link to comment
Share on other sites

Cursa de azi:

 

Ultimile tururi au fost extrem de interesante de altfel toata cursa a fost placuta, s-a depasit in multe randuri iar strategia Lotus foarte interesanta cu soft la sfarsit nu l-a putut rapune pe Vettel, a raspuns mereu cu acceasi moneda desi avea anvelope medii si fara posibilitatea sa activeze drs.

 

 

Deci:

 

Pentru toti carcotasii lui Vettel, baiatul asta are ce ii trebuie sa fie campion. Isi merita statutul.

Link to comment
Share on other sites

Interesanta strategia de final a Lotus: L-a frecat Grosjean pe Vettel cat a putut, apoi a intrat primul, obligandu-l pe Vettel sa intre si el sa-si apere pozitia. In acest timp Kimi a stat linistit, mai facut cateva tururi cat de rapide a reusit, a iesit pe softuri si ideea era sa prea atacul lui Grosjean care intre timp ar fi trebuit sa-l oboseasca pe Vettel (gumele)

 

Din pacate Kimi a fost mult prea lent pentru softuri. Dar strategia a fost perfecta, asa se lucreaza in echipa

 

Ham din pacate doi pasi inainte, doi inapoi toata cursa

Alonso nu prea a avut mai deloc ritmul celor din fata. Asa cam cu un pas in spate

Pacat de Massa, parea mai rapid decat Alonso in aceasta cursa

 

Jos plaria pentru Vettel: start perfect, apoi a condus cam tot. De data asta a cam mers la maxim toata cursa, nu mai avea rezerve

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

cateva stiri scurte:

 

marussia va folosi motoar+transmisie ferrari din 2014

 

riccardo testeaza miercuri pentru red bull. red bull va anunta pana la sfarsitul lui august numele pilotului nr2, va fi ori kimi ori riccardo

 

williams il aduc inapoi pe pat symonds ca si chief technical officer. pentru cei ce nu-l stiu el a castigat titluri cu schumacher si alonso. a avut un ban de 5 ani alaturi de briatore dupa cursa din 2008 singapore

 

sauber au ramas fara bani, cica au semnat ceva contracte cu ceva companii rusesti care i-ar readuce la suprafata

 

lotus la fel au probleme cu banii, nu-i vad in stare sa-l tina pe kimi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

ba da sunt cei mai buni, de departe. Nu sunt mult peste ceilalti, dar sunt.

 

Diferenta fata de anul trecut este ca concurenta a fost foarte dispersata: Red Bull s-au luptat uneori cu Lotus, alteori cu Merc sau cu Ferrari. Cei 3 contracandidati isi iau puncte reciproc, timp in care Vettel n-are griji in fata

Link to comment
Share on other sites

N-am inteles cum vine asta, dar ma rog...

 

Red Bull 6 victorii

Mercedes 3 victorii

Ferrari 2 victorii

Lotus-Renault 1 victorie

 

Practic Red Bull au tot atatea victorii cat au ceilalti la un loc, 50% din curse le-au castigat ei. Or fi altii mai buni, ce stiu eu.. :getlost:

Edited by Schumi
Link to comment
Share on other sites

N-am inteles cum vine asta, dar ma rog...

 

Red Bull 6 victorii

Mercedes 3 victorii

Ferrari 2 victorii

Lotus-Renault 1 victorie

 

Practic Red Bull au tot atatea victorii cat au ceilalti la un loc, 50% din curse le-au castigat ei. Or fi altii mai buni, ce stiu eu.. :getlost:

 

 

Sunt Redbull buni dar dorinta amatorilor de F1 care ar vrea sa vada si alt campion anul asta tot pun placa cu Alonso. Slabe sanse. Ca sa fie mai interesant excludem Redbull si consideram ca locul doi e campion. E mai incitant si se bat mai multi pentru un loc 2.

 

Noroc ca 2014 o sa vina cu schimbari majore dar imi imaginez ce deziluzie ar fi daca Redbull se instaleaza si atunci pe locurile fruntase.

Link to comment
Share on other sites

Sunt Redbull buni dar dorinta amatorilor de F1 care ar vrea sa vada si alt campion anul asta tot pun placa cu Alonso. Slabe sanse. Ca sa fie mai interesant excludem Redbull si consideram ca locul doi e campion. E mai incitant si se bat mai multi pentru un loc 2.

 

Noroc ca 2014 o sa vina cu schimbari majore dar imi imaginez ce deziluzie ar fi daca Redbull se instaleaza si atunci pe locurile fruntase.

 

ce e mai incitant si mai spectaculos, lupta pentru titlul de campion sau restul? ce e mai incitant si mai spectaculos, o cursa care te tine in suspans pana se trece linia de sosire cu depasiri spectaculoase si viteze de varf sau o cursa in care campionul se instaleaza in frunte din primul tur si pana in ultimul? privitorul se uita pentru a vedea cine castiga :popcorn:

locul 2 e numai pentru statistici, ma intreb care e oare satisfactia pilotului gen schumi sau vettel cand alearga de unul singur pe pista? practic el se mai lupta doar cu, cronometrul, alti adversari nu mai are, pare chiar anost privind de afara, din interior poate pare interesant insa pentru privitor pare anost si neinteresant

Link to comment
Share on other sites

Hmm .. ce ar fi de facut. Sa propunem lu Vettel sa ia starul cu 10 pozitii sun locul lui de calificare atunci sa vedem daca e cu adevarat talent.

 

in F1 nu ajungi campion din nmiereala exista cateva ingredient necesare, echipa, pilot, masina, e un sport colectiv ceva in sensul unui meci de fotbal. Degeaba sunt nume mari in echipa daca nu au un joc armonizat.

 

La Redbull cineva "antreneaza" bine a inteles regulile jocului si le aplica la maxim. In sezoanele trecute a fost RossBrown cel care a luat cu 1 euro o echipa si a ajuns campion mondial.

 

Pe mine nu ma mira nici daca in 2014 RedBull va fi in top, tine de capacitatea lor de a se adapta si a intelege mecanismele implicate in acest sport.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

in conditiile in care se stie campionul inainte de a incepe competitia acea competitie devine anosta si pierde interesul spectatorului, acel spectator implicit isi indreapta privirea spre altceva, eu sunt un exemplu, dominatia lui schumi m-a facut sa-mi indrept atentia spre motogp, care pana atunci nu ii dadeam mare atentie, am gasit motogp destul de interesant, depasiri la viteze mari, la limita pe doua roti, suspans in cursa, plus ca pe vremea acea rossi face spectacol pe circuit Edited by arabu09
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.