Jump to content

Sezonul 2013 - F1


4EST

Recommended Posts

Nu stiu ce au , stiu doar ca sunt varza.

Asa cum am spus, era un articol de pe gptoday inainte de inceperea sezonului. Nu am facut decat sa aduc informatia.

Cheers !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ati vazut cursa?

 

Ce mi-a placut cel mai mult la cursa asta e ora de difuzare, chiar daca nu am urmarit-o toata, am senzatia ca nu am pierdut mult.

 

Vettel a alergat singur cap-coada fara sa isi faca probleme pentru pozitie, doar 2 mici greseli personale ar fi putut sa ii perturbe evolutia dar le-a gestionat bine.

 

Alonso ajuns pe 2 de pe locul 6 in grila a fost cel mai incisiv pillot reusind si cele mai rapide tururi in bataliile pentru locul 3 cu Webber si apoi pentru 2 cu Lewis Hamilton.

 

Pe 3 a ramas Lewis o performanta buna pentru el si Mercedes in timp ce Rosberg a ajuns pe 5.

 

Kimi a vrut sa faca el o figura frumoasa cu un singur pit-stop dar pe langa greseala de la boxe a mecanicilor care l-au mai costat vre-o 3 secunde in plus a pierdut si o pozitie in fata lui Massa in ultimul tur. Asa ca se multumeste cu locul 9 lucru care il trimite pe 3 in clasament detsul de departe de Vette.

Link to comment
Share on other sites

bineinteles ca am vazut cursa.

 

paul diresta a facut 57 de ture pe primul set de anvelope, cred ca de nu era nevoit sa folosesca ambele tipuri de anvelope termina cursa cu primul set

 

in rest de pe la locul 6 in jos slabut dar foarte slabut, kimi a fost prin din urma de locul 4(parca inclusiv) , cam nasol pentru cineva care are pretentii la titlu

Link to comment
Share on other sites

Hai ca esti simpatic.

Zici ca ai vazut cursa, deci stii si motivul pentru care Kimi a mers atat de incet dar totusi il critici spunand ca e nasol de el ca si cum s-ar fi pus problema calitatii lui ca pilot si nu era vorba de fapt de o greseala a echipei ca i-au pus prea putina benzina...

Link to comment
Share on other sites

Kimi se pare ca in afara faptului ca nu avea benzina, nu prea mai avea nici frane

 

Deci benzina nu, frane nu, pitstop ok nu. Cam rau pentru o echipa cu pretentii la titlu. Desi mai degraba Kimi are pretentii la titlu, cred ca Lotus s-ar multumi cu un loc 3

Link to comment
Share on other sites

vettel e mai bun decat kimi, pe langa asta mi se pare ca lotus e in cadere libera, dar poate fi o impresie, daca si peste 2 saptamani la silverstone vor fi in plop e clar.

 

pe kimi nu-l vad inapoi la ferrari, sa nu uitam ca ferrari l-au dat afara pentru alonso

Link to comment
Share on other sites

nu am citit nicunde, e doar parerea mea

 

nu vad cum ar putea fi kimi mai bun decat vettel. kimi are un campionat si ala luat pe noroc chior sa fim seriosi. pe de alta parte nu cred ca red bull e o masina mult mai buna decat lotus

 

sa nu uitam ca kimi a fost batut de massa in 2008 pe cand era la ferrari

 

.

 

eu ma intreb cand o sa-si revina Mclaren?

 

curand sigur nu, toti oamenii buni din mclaren au plecat la mercedes

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

McLaren n-au cum sa-si mai revina, sunt prea varza

 

Pe de o parte celor de la Lotus nu li s-au potrivit ultimele curse - lor le plac cursele fierbinti

Pe de alta parte Lotus nu prea au bani sezonul acesta pentru dezvoltare, au pierdut anul trecut un sponsor foarte mare (parca 80mil usd)

De fapt n-au avut prea multi bani nici anul trecut, dar putinul care l-au facut a fost eficient

 

Eu il vad pe Kimi schimat in bine dupa pauza ce si-a luat-o. Inainte stia doar sa mearga la maxim, acum este mai calculat

Link to comment
Share on other sites

nu am citit nicunde, e doar parerea mea

Corect atunci.

Si pe aceeasi nota, eu cred sincer ca sunt mai bun decat toti pilotii de F1 la un loc dar e o conspiratie mondiala impotriva mea sa nu merg sa-i fac praf pe aia pe acolo :LMAO: Eu sunt un fel de Messi al F1 :D

 

 

Totusi am o vaga banuiala ca daca-i pui sa concureze pe Kimi cu Vettel cu acelasi material de concurs, Kimi e mai meserias.

Vettel, daca nu are cea mai buna masina si toata lumea la picioarele lui, e un anonim.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Totusi am o vaga banuiala ca daca-i pui sa concureze pe Kimi cu Vettel cu acelasi material de concurs, Kimi e mai meserias.

Vettel, daca nu are cea mai buna masina si toata lumea la picioarele lui, e un anonim.

 

D-rive, nu stiu daca Vettel e mai bun decat Kimi sau invers. Teoretic, conform rezultatelor si palmaresului Vettel e mai bun, dar practic probabil nu o sa aflam decat daca o sa-i vedem cu acelasi material de concurs pe pista, sau altfel spus in aceeasi echipa. Pe de alta parte, mi se pare ca e absurd sa spui ca Vettel daca nu are cea mai buna masina si toata lumea la picioarele lui e un anonim...Au fost si situatii in care nu a avut cea mai performanta masina de pe grila si cu toate astea si-a aratat valoarea.

Link to comment
Share on other sites

Pai e clar in F1 ca de altfel in orice sport cu motor nu poti deveni campion fara o echipa competitiva.

 

Invers se poate spre exemplu:

 

Schumecher nu a facut mai nimic cu Ferrari timp de sezoane bune dupa ce venise de la Benetton. Erau pe val Williams cu Damon Hill si Jacques Villeneuve batalia la titlu s-a dat chiar intre pilotii aceleeasi echipe, Prin 96-97 s-a intamplat asta. Cei doi piloti nu au mai putut confirma la nici o echipa.

 

Un pilot fara echipa e ca un meserias fara scule si oricum nivelul de competivitate si concurenta e greu sa fii in top.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.