Jump to content

Sezonul 2013 - F1


4EST

Recommended Posts

drive nu esti inteles gresit, discutam despre F1, nu putem avea toti aceiasi parere:)

 

ba chiar ca alonso s-a supus, sigura lui alternativa era sa incerce sa ia virajul cu perez langa el, dar risca o coliziune.

 

la faza cu kimi eu sustin ca kimi l-a bagat pe asta micu in parapet

 

oricum pilot mai agresiv decat senna si schumacher astazi nu exista pe grila, poate vettel dar e inca departe

 

eu vreau sa vad un pilot cum a fost senna sau schumacher, fara sentimente , fara etica, fara regrete (pe circuit ma refer). poate trasaturile astea i-au facut mari campioni...

 

vuv tinea cu jordan, ca aia eau fani petrolul(lupii galbeni :D )

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

Perez a depasit 2 campioni mondiali. Cu succes pentru ca l-au ferit.

Nu mai insista pe ideea ca Kimi a intrat in Perez. E deja prea mult. Nu trebuie sa se dea l o parte pentru ca vine tristul de Perez.

Sa ajunga campion mondial ( ceea ce nu cred ) si apoi incepem sa-l comparam cu Senna si Schumi.

Pana atunci, ramane un nume ca oricate altul, un pilot agresiv si destul de idiot. Ca el a mai fost Montoya si Grosjeanul din 2012. Restul e gargara cu apa rece.

Link to comment
Share on other sites

Foarte tare comunicarea radio in care Kimi a anticipat coliziunea

 

Chiar inainte sa aud asta, chiar vorbeam cu un prieten ca Kimi o fi vazut ca Perez isi pregateste atacul, si a avut de ales: ori cedeaza locul usor, ori spune "pe aici nu se trece" si il inchide cu riscul acrosajului. Ghiciti ce ar fi facut si Senna

 

Asa ca l-a blocat, si pe viitor o sa stie si altii ca Kimi nu cedeaza. Si bine a facut, era pozitia lui si avea tot dreptul (moral si regulamentar) sa si-o apere cum poate el mai bine.

Nu acelasi lucru putem spune de Perez: nu avea dreptul (moral cel putin) sa se bage cu capul inainte, pe o traiectorie inexistenta!

 

Altceva era ce facea Senna - da, se baga sinucigas uneori, dar nu din SPATE. Eventual intra cu rotile din fata pana aproape de fata competitorului si se loveau in lateral, si ori isi rupea el suspensia, ori il impingea pe celalalt in afara circuitului.

Dar ce obitii daca lovesti din spate? Automat abandonezi, deci sanse de a supravietui lovind din spate adversarul din spate sunt aproape de zero!

Link to comment
Share on other sites

lol am ajuns sa vorbim de dreptul moral acuma, si imediat urmeaza etica

 

pe circuit nu ar trebuie sa existe asa ceva

 

si schumacher si senna au luat un campionat exact la plezneala pentru ca i-a durut in c*r de dreptul moral

 

schumacher a incercat sa ia 2 titluri in felul asta dar doar odata i-a iesit

 

jon doe: grosjean a fost un bou anul trecut si cel mai probabil asta e ultimul lui an in F1, asta daca nu ajunge pe la marussia, sau la preferatii tai williams cu efectul lor coanda avansat

Link to comment
Share on other sites

minunat filmuletul asta: http://www.youtube.com/watch?v=rHVXXWLr29M

 

Asa se face un atac. Si da, a vazut o portita si a luat-o. Pana sa reactioneze MS, deja era aproape paralel

Dar mai impresionant e cat de mult a presat in turele anterioare. Asa faci ca sa depasesti corect, ataci si il fortezi pe adversar sa faca o mica greseala

Link to comment
Share on other sites

iata cu ce compara david coulthard depasirile lui perez

 

It's the same philosophy Michael Schumacher used to use - Michael would barrel down the inside, effectively saying: "I will pass you or we will crash." More often than not, people would move over. But not everyone races like that.

 

cu senna nu se mai fac comparatii pentru ca ... de morti numa de bine, dar si el era exact la fel ca schumi, sau schumi ca el

Link to comment
Share on other sites

ma omule, tu ce nu vrei sa intelegi? si perez mergea tot down the inside , numa ca asta kimi i-o inchis usa.

 

si perez nu l=a lovit pe kimi in spate nicidecum, s-au lovit in lateral, deci daca e pana acolo perez era down the inside in momentul accidentului

 

si inca ceva, tu crezi ca schumacher si senna si-au schimbat stilul de condus dupa ce au ajuns campioni mondiali? sau asa conduceau si inainte?

 

la urma urmei si schumi si senna erau niste nobody pana sa ajunga campioni mondiali

Edited by Viper05
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai cum e normal ca sa il depasesti pe unul si apoi ala ca sa evite un accident trebuie sa iasa in decor?

 

Sa il depaseasca dar daca Alonso isi tinea si el drumul se lovea pentru ca Perez ii taiase calea, traiectoria.

 

Amintiti-va la penultima cursa cand Alonso l-a depasit pe exterior pe nu stiu cine si nu l-a jenat cu nimic pe respectivul. Aia e depasire corecta si de artist nu alde kamikadze astia precum Perez.

 

Perez nu a fost sanctionat pentru ca astia de la F1 chiar vor spectacol de gen sa existe discutii si alte alea... publicitate intr-un cuvant.

Daca sicana aceea(pe unde alonso a trecut drept) era delimitata cu parapet, at ce mai facea alonso? facea fix pl pt ca trebuia sa-l lase sa treaca, nu mai avea cum sa-si apere pozitia. Si lasati-o moarta pe asta cu "daca alonso urma traiectoria normala cei doi se loveau" pt ca la orice depasire pilotul de pe exterior daca isi mentine traiectoria normala(strange virajul) cei doi se vor lovi(eu ma refer aici la depasiri la limita cum a fost si a lui perez).

De acest motiv cred eu alonso trebuia sa cedeze pozitia. Daca el nu ar fi taiat sicana pierdea pozitia oricum dar fanii lui alonso considera ca el a evitat "accidentul" si nu trebuia "penalizat". Button a fost depasit pe perez printr-o manevra identica dar totusi el a trecut prin sicana asa cum trebuie chiar daca a pierdut pozitia si ce sa vezi a evitat si accidentul(asa cum a facut si alonso) dar totusi nu-i plange nimeni de mila asa cum fac toti fanii lui alonso ca a fost nedreptatit.

Link to comment
Share on other sites

treaba sta asa: daca depasesti inainte se sicana pe interior si intri paralel cu adversarul, trebuie sa-i lasi loc sa treaca si el. Daca nu-i lasi loc si il impingi sa taie sicana, acesta nu va fi penalizat. Daca adversarul taie sicana, pentru a fi penalizat cel care s-a bagat pe interior TOT TREBUIE sa lase loc ca sa arate ca nu l-a fortat pe adversar sa taie sicana!

 

Cand perez l-a depasit pe Button, evident i-a lasat loc sa intre paralel in sicana.

Cand a incercat prima oara sa il depaseasca pe Kimi, nici macar nu a reusit sa ia sicana, daramite sa lase loc

Cand l-a depasit pe Alonso, a franat asa tarziu, incat abia a reusit sa ia virajul, fara sa lase loc.

 

De asta nu trebuia penalizat Alonso. Cel putin pana acum asa s-au luat deciziile referitoare la depasiri

 

...si nu sunt fan Alonso!

Link to comment
Share on other sites

treaba sta asa: daca depasesti inainte se sicana pe interior si intri paralel cu adversarul, trebuie sa-i lasi loc sa treaca si el. Daca nu-i lasi loc si il impingi sa taie sicana, acesta nu va fi penalizat. Daca adversarul taie sicana, pentru a fi penalizat cel care s-a bagat pe interior TOT TREBUIE sa lase loc ca sa arate ca nu l-a fortat pe adversar sa taie sicana!

 

Cand perez l-a depasit pe Button, evident i-a lasat loc sa intre paralel in sicana.

Cand a incercat prima oara sa il depaseasca pe Kimi, nici macar nu a reusit sa ia sicana, daramite sa lase loc

Cand l-a depasit pe Alonso, a franat asa tarziu, incat abia a reusit sa ia virajul, fara sa lase loc.

 

De asta nu trebuia penalizat Alonso. Cel putin pana acum asa s-au luat deciziile referitoare la depasiri

 

...si nu sunt fan Alonso!

eu sunt de parere ca la prima incercare de depasire asupra lui raikonen se poate considera ca perez la fortat pe acesta sa taie virajul dar la depasirea lui alonso spaniolul putea sa faca ce a facut button si sa il lase pe perez sa treaca. Daca aveai dreptate atunci alonso nu mai trebuia sa-i cedeze pozitia lui perez...

Link to comment
Share on other sites

Hai nu va mai faceti... Nu l-a sustinut nimeni pe Alonso si am discutat clar despre toate depasirile lui Perez si in mod special aia cu Kimi.

 

O sa va repet iar. Vii din spate si lovesti, esti idiot. Asta e valabil si pe sosea si pe pista de concurs.

Daca Perez era in dreptul lui Kimi sau in fata lui si Kimi il lovea, atunci Kimi era idiotul.

 

Aduceti-va aminte de cazul Schumi-Hill cand Schumi ca sa iasa campion in locul lui Hill a fost in stare sa dea ca un mojic in ala cu masina doar ca nu i-a iesit ce-a vrut el si doar s-a facut de cacao la nivel mondial.

Link to comment
Share on other sites

jon doe, dar totusi cum e efectul ala coanda avansat pe williams? nu ai nimic de spus in privinta asta?

Ma intrebi a doua oara.

1. Nu sunt fan Williams

2. Ce legatura are intrebarea ta cu idiotul de Perez?

Link to comment
Share on other sites

Eu imi doresc ca Perez sa fi invatat ceva din toate astea si chiar sa fie ceva de capul lui si chiar sper sa nu se faca de cacao si mai rau.

E nevoie de un aer proaspat in F1.

 

Si de departe, cel mai inteligent si constant e Kimi. Chiar il simpatizez ca pilot si mod de viata.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Aduceti-va aminte de cazul Schumi-Hill cand Schumi ca sa iasa campion in locul lui Hill a fost in stare sa dea ca un mojic in ala cu masina doar ca nu i-a iesit ce-a vrut el si doar s-a facut de cacao la nivel mondial.

 

ba chiar ca anul ala a mers faza si schumi a iesit campion. 2 ani mai tarziu a incercat aceiasi manevra cu vilneuve.. dar nu a mai mers si a fost descalificat din campionat

 

Ma intrebi a doua oara.

1. Nu sunt fan Williams

2. Ce legatura are intrebarea ta cu idiotul de Perez?

 

1. te-am mai intreabt si tot nu mi-ai raspuns. tu ai venit cu afirmatia cum ca williams are cea mai avansata evacuare cu efect coanda si eram curios de unde ai scos aberatia?

2. e un topic despre F1 nu doar despre perez

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.