Jump to content

BMW E60 530xi 272cp, 2008


feitosak1

Recommended Posts

probabil asa e la LCI , la E46/E39/X5 vechi/E60 nonLCI coboara doar daca e pus selectoru pe dreapta

 

 

 

La mine, nu coboara oglinda daca selectorul e pus pe dreapta, ci invers...si am e39.

 

Caaat? Se stinge in mod normal dupa 4-5 secunde.

 

La mine se stinge dupa mai mult timp, hai poate am exagerat cu 30s dar un 15-20s sigur dureaza pana se stinge PDC-ul.

Link to comment
Share on other sites

Sincer, nu l-am lasat sa vad in cat timp se stinge singur. Incerc maine.

 

Legat de pct 1, ma gandesc ca n-are de ce sa nu fie ok, din moment ce asa e proiectat ansamblul cutie+motor. Oricum, si la 1500 rpm are un raspuns foarte foarte bun la o accelerare puternica. Intrebam ca sa fiu sigur (probabil influentat de recomandarile pentru motoarele turbo).

 

Btw, la 50-60 km si 1500-2000 rpm consumul instant e cam de 5-6-7% :D

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

1. Motorul e destul de mare si cu cuplu bun, n-are de ce sa fie subturat la 1500 rpm.

 

 

vorbim de un benzinar de 3 litri, totusi... cum sa nu fie subturat?

 

si e ceva normal, avand cutie automata, asa fac toate. si daca era turbo motoru la fel statea in ture. d-asta e si lagul ala cand bagi tare piciorul in accelaratie, pana retrogradeaza viteza. dar asta se observa mai bine la viteze mai mari.

Link to comment
Share on other sites

vorbim de un benzinar de 3 litri, totusi... cum sa nu fie subturat?

 

si e ceva normal, avand cutie automata, asa fac toate. si daca era turbo motoru la fel statea in ture. d-asta e si lagul ala cand bagi tare piciorul in accelaratie, pana retrogradeaza viteza. dar asta se observa mai bine la viteze mai mari.

 

Ti s-ar parea tie ca un motor de 3000 benzina sa dea in nas la 1500 rpm? (pt ca asta inseamna motor subturat: trepidatii ale motorului,uneori dat in nas, lipsa de forta la un eventual kickdown, raspuns intarziat al motorului din cauza lipsei cuplului,etc)

Nu zic ca e o turatie optima, dar la cei 272cp si vreo 320Nm, n-as crede ca motorul asta e subturat la 1500rpm si ca nu mai poate.

Link to comment
Share on other sites

daca vorbim de acelasi motor de 3 litri care dezvolta cuplul incepand de la 2800 de ture, atunci cand apesi pe acceleratie o sa astepti putin pana sa o ia din loc :D nu ca da in nas, doar ca nu ai raspuns imediat..

 

si nu o sa vezi trepidatii la o cutie automata.

 

ma rog masina e super misto si jantele sunt foarte frumoase.

 

drumuri bune sa ai!

Link to comment
Share on other sites

Feitosak, nu e absolut nici o problema daca masina sta la 1500rpm, atata timp cat nu urci la deal, ci doar mentii o viteza de 50-60km/h. E un motor aspirat, daca era turbo era altceva. Legat de PDC, ar trebui sa dispara cand atingi o viteza gen 15km/h, cel putin asa e la Audi. :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Eu am o obsesie pentru suspensie.

E OEM, sau aftermarket?

 

Frumoasa masina. S-o stapanesti sanatos!

 

Legat de PDC, in functie de codarea ce i s-a facut, se opreste la o viteza anume sau dupa o distanta parcursa.

Link to comment
Share on other sites

Am testat, intr-adevar se opreste dupa vreo 20 de secunde. Sau poate dupa 50 de metri, ca nu mi-am dat seama care din conditii s-a indeplinit prima. La 30kmh sigur n-am ajuns, deci cred ca nu tine cont de viteza de deplasare.

 

O intrebare: Ce variante am pentru niste angel-eyes-uri albe care sa se vada bine ziua? Nu sunt multumit deloc de cum se vede acum. O sa pun niste poze pe seara sa vedeti cum se vede. Fostul proprietar le-a schimbat (mi-a lasat in masina cutia kitului, o sa o pozez), dar pe timp de zi nu se vad mai deloc). As vrea ceva cam ca la F10 sau X3-ul nou (bine, banuiesc ca toata lumea vrea asa), oare exista ceva pe piata, cu efect garantat? Adica sa nu dau banii si farul jos si rezultatul sa nu fie ok?

 

A folosit cineva asa ceva?: http://tobe-sport.ro/?273,angel-eyes-bmw-e60-oss-cel-mai-puternic-angel-eyes

 

Sper sa nu se considere reclama, nu asta e intentia. Am inteles ca trebuie data sticla jos de pe far pentru a monta asa ceva, nu prea m-ar incanta ideea.

 

Multumesc.

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.