Jump to content

Erori computer E60?


Recommended Posts

Will do. Multumesc frumos!

Sper acum ca uleiul este singurul lucru pe care dealerul a "uitat" sa il mentioneze... un autohaus de 5 stele de altfel atat din recomandari cat si ca impresie personala...

 

Cum aflu ce trebuie sa pun intre LL01 si LL04? In carte scrie 560L variant NT31 version AA!?!

Edited by alexwinfast
Link to comment
Share on other sites

Nu e scris in cartea de service ce ulei au pus si imi vine sa o rup in bucati si sa dau foc la masina ca o am de FIX 3 zile :(

O sa cumpletez cu 1L de 5W30 si marti o duc la diagnoza generala.

 

Treaba e ca eu inca sunt in strainatate si n-as prea vrea sa stau la hotel 10 zile cat vor astia pentru o programare la o revizie generala, eu avand programare deja la revizie in tara. Si cand am sunat la astia de la BMW mi-au zis ca pentru revizie generala 2 saptamani, pentru diagnoza marti acum.

Intrebarea capcana e, la diagnoza lu peste cand o sa vada uleiul la minim se vor sinchisi sa schimbe uleiul sau ma iau din nou cu programarile si cu saptamanile. Aia e intrebarea...

 

Cat timp dureaza un schimb de ulei la E60? Mi-l pot face aia pe loc la diagnoza sau trebuie programare si etc?

Link to comment
Share on other sites

Nu e scris in cartea de service ce ulei au pus si imi vine sa o rup in bucati si sa dau foc la masina ca o am de FIX 3 zile :(

O sa cumpletez cu 1L de 5W30 si marti o duc la diagnoza generala.

 

Treaba e ca eu inca sunt in strainatate si n-as prea vrea sa stau la hotel 10 zile cat vor astia pentru o programare la o revizie generala, eu avand programare deja la revizie in tara. Si cand am sunat la astia de la BMW mi-au zis ca pentru revizie generala 2 saptamani, pentru diagnoza marti acum.

Intrebarea capcana e, la diagnoza lu peste cand o sa vada uleiul la minim se vor sinchisi sa schimbe uleiul sau ma iau din nou cu programarile si cu saptamanile. Aia e intrebarea...

 

Cat timp dureaza un schimb de ulei la E60? Mi-l pot face aia pe loc la diagnoza sau trebuie programare si etc?

 

alexwinfast nu mai fi asa speriat , esti fericitul poseror al unui BMW superb

oameni de aici ti-au raspuns deja, completeaza cu 1L de 5W30

eu la mine pun ulei BMW 5W30, si nu imi mananca nimic , masina fiind din 2000 , nu din 2010 :))) , totusi depinde de motor

Ca o mica paranteza pentru viitor ,> uleilul e viata motorului, de asta sa nu iti bati joc ;)

acum dupa parerea mea , o asa masina nu are cum sa cada in 1500km daca ai ceva ce seamana cu ulei acolo in baie, doar fi atent la nivel

in cazul in care sa zicem ca iti cade, sigur ai probleme serioase de care nici nu sti

 

PS : Alex, e prima ta masina? :D

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, chiar asa e. Nu e prima masina, am avut un E46 316i din 99, dar recunosc ca am avut super noroc si n-am fost nevoit sa ma stresez cu ea.

La aia saraca mai turnam si apa Borsec la nevoie in loc de antigel, completam ulei "dupa gust", o reparam la un prieten in curte... A fost o masina mai mult decat docila.

Pe E60 n-am dat putini bani si frustrarea e maxima sa vad un bec aprins din primii 500km...plus ca am totul de invatat la ea, habar nu am ce-i acolo momentan :(

Link to comment
Share on other sites

Cu chiu cu vai m-au primit astia la revizie la BMW Invelt fara programare si imi rezolva problema cu uleiul si le-am zis sa schimbe si lichidul de frana care aparea ca trebuie schimbat in februarie 2014...

Doar ce m-au sunat si mi-au spus ca alte bube masina nu are, doar amortizoarele care ar trebui schimbate dupa ce fac iarna asta cu ea, in rest e ok.

Ca surpriza de dimineata cand ma duceam catre service mi s-a ars si mie un bec pe dreapta fata, ca doar imi statea rau cu banii aia in buzunar...

 

Apropos, din experienta voastra, cum sta E60-ul la capitolul asta, schimb becurile lunar sau am avut eu ghinion dimineata?

Link to comment
Share on other sites

Stii ce mi s-a parut mie cand m-am dus la service azi? Ca il agasez prea mult pe omul ala. Sincer ma asteptam de la ei sa fie mai reliable si sa asculte ce am de spus/intrebat (sunt in strainatate acum, n-am ajuns acasa inca).

Am incercat si eu sa il intreb de partea electrica daca revizia include asta daca vor verifica si partea electrica etc. Mi-a raspuns vag si grabit ca face revizia completa si sa vin dupa ea la 4 si m-a dat afara pe usa ca cica n-am voie acolo eu.

Am plecat, dar mie cine prezoanele masii imi confirma ce-a facut si ce-a stampilat ala acolo daca nu ma lasa nici sa termin ce-am de spus si ma repede asa.

Edited by alexwinfast
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cum sta E60-ul la capitolul asta, schimb becurile lunar sau am avut eu ghinion dimineata?

Alea de la AE se mai ard, ca banuiesc ca unul de-ala ti s-a ars. La fel si xenoanele mai obosesc.

Dar nu e regula. Poate fi la 3 ani, poate fi la 4, 5...

 

Noroc ca nu are prea multe becuri. :laugh:

 

Dar asta e, sunt consumabile. Nu masina e de vina ci calitatea becurilor.

E60-ul comanda becurile in impulsuri, ceea ce teoretic prelungeste viata lor. Dar becul tot bec e...

Link to comment
Share on other sites

Clar asta cu strainatatea asa este.

Ma duc intr-o ora acum sa o iau si sa vad daca sta de vorba cu mine. Si cel mai important, trebuie sa ma educ pe mine sa nu-mi mai fie teama sa merg cu ea, teama la modul ca trec incet peste liniile de tramvai, ma uit de 10 ori inainte sa parchez, sa n-o adie vantul, ies de 3 ori/ora la geam sa vad daca e "totul in regula". Din astea :), ca niste copii mici.

Banuiesc ca toti dupa ce ne-am indeplinit visul de a avea un E60 suntem copii mici la inceput... nu? :)

Edited by alexwinfast
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

S-a rezolvat cu uleiul dar...dupa cum am spus mai sus persoana respectiva nu m-a lasat sa vorbesc pana la capat, nu m-a ascultat si m-a repezit sa ies afara. Pe carte a trecut ulei Castrol Edge LL04 0W-30. Si mi-a mai bagat inca 1L pe gat ca sa am de completat. Nicidecum 5W-30 cum i-am spus (SI NU M-A ASCULTAT).

 

A mai pus cineva 0W-30 in masina e ok? Mi-o fi dat omul asta masina peste cap? La BMW Invelt Service a fost pus uleiul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.